W naszej Å›wiadomoÅ›ci ciÄ…gle pokutujÄ… stereotypy na temat innych narodowoÅ›ci. Cygan to zÅ‚odziej, Polak to pijak, Turek to terrorysta lub osoba, która wiecznie siÄ™ spóźnia. Czy rzeczywiÅ›cie tak jest, mogli przekonać siÄ™ uczestnicy projektu Youth in Pursuit of Democracy w ramach unijnego programu „MÅ‚odzież w dziaÅ‚aniu”.
W dniach 15-17 kwietnia 2013 r. mÅ‚odzi suwalczanie – skupieni w Stowarzyszeniu Kulturalnym Teatr Efemeryczny - wspólnie z rówieÅ›nikami z Turcji współpracowali nad wieloma zagadnieniami dotyczÄ…cymi roli demokracji w życiu mÅ‚odych. Polacy najpierw zabrali goÅ›ci do obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau oraz na Wawel, by pokazać im najważniejsze elementy historii Polski. ByÅ‚ to jeden z elementów spotkania sÅ‚użącego przygotowaniu wspólnej prezentacji.
Punktem kulminacyjnym spotkania była międzynarodowa konferencja w Warszawie pt. "Moje miejsce w demokracji", w której uczestniczyli partnerzy Teatru Efemerycznego ze stowarzyszeń Youth Agenda Association z Ankary oraz Junior Chamber International z Istambułu.
Program konferencji wzbogaciły wystąpienia przedstawicieli prowincji Hatay: gubernatora pana Iskender Yonden oraz pana Dogana Akyola (ten ostatni prezentował problematykę pomocy humanitarnej w obozach dla uchodźców syryjskich w Turcji zilustrowaną niezwykle sugestywnymi zdjęciami morza namiotowych miasteczek, w których schronienie znalazły setki tysięcy Syryjczyków). W programie konferencji wystąpiła także pani Deena Ahmed Ossama Bedair z Egypt Foundation for Youth and Development z Alexandrii, wypowiadając się na temat sytuacji ngo i możliwości rozwoju demokracji w jej kraju.
SwojÄ… obecnoÅ›ciÄ… zaszczyli uczestników spotkania również pani poseÅ‚ Bożena KamiÅ„ska oraz wiceprezydent SuwaÅ‚k pan Marek BuczyÅ„ski. W swoich wystÄ…pieniach podkreÅ›lali, jak ważna jest rola demokracji zarówno w życiu mÅ‚odzieży, jak i wszystkich obywateli kraju. Zwrócili również uwagÄ™, iż SuwaÅ‚ki sÄ… dobrym przykÅ‚adem, jak mÅ‚odzież może realizować swoje plany. Turcy wielokrotnie odwoÅ‚ywali siÄ™ do wystÄ…pienia M. BuczyÅ„skiego, pragnÄ…c bliżej poznać SuwaÅ‚ki. Natomiast wystÄ…pienie B. KamiÅ„skiej przyjÄ™li z ogromnym zdziwieniem. ZaskoczyÅ‚a ich bowiem swojÄ… doskonaÅ‚Ä… znajomoÅ›ciÄ… realiów Bliskiego Wschodu. Z uznaniem przyjÄ™li informacje dotyczÄ…ce jej pracy w polsko – tureckiej grupie parlamentarnej. Można tylko ubolewać, że inni, w tym także reprezentujÄ…cy nasze miasto, zaproszeni parlamentarzyÅ›ci nie przyjÄ™li zaproszenia.
Podczas debaty głos zabrało kilkadziesiąt osób reprezentujących różne polskie i tureckie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście. Pan gubernator Yonden w swoim wystąpieniu nawiązał do możliwości współpracy z naszym miastem, którego forpocztą okazuje się Teatr Efemeryczny z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Zespół ten pojedzie w ramach wymiany młodzieżowej (kolejnego wspólnie napisanego projektu) do Hatay we wrześniu br., by wraz z młodzieżą turecką przygotować wspólne przedstawienie.
Pan wiceprezydent Buczyński zapewniał pana Gubernatora Hatay, że ten może być spokojny o efekty wspólnej pracy w teatralnym projekcie, gdyż sam zna i ceni efekty pracy Jolanty Hinc-Mackiewicz jako reżysera. Wydaje się jednak, że najlepszą rekomendacją było znakomite przygotowanie i prezentacje publiczne podopiecznych p. Jolanty, którym nawet dużo starsi tureccy koledzy (studenci) zazdrościli swobody wypowiedzi i jasności sądów w tak młodym wieku. W ramach spotkania poruszano kwestie przedsiębiorczości młodych, pisania projektów i doświadczeń zdobytych podczas ich realizacji. Na uwagę zasługuje również doskonała organizacja przedsięwzięcia suwalczan w Warszawie (m.in. bezpośrednie symultaniczne tłumaczenie na język polski, angielski i turecki).
Udział w projekcie sprzyjał wzajemnemu poznaniu i wymianie
poglądów. Z pewnością umożliwił wyzbycie się wielu stereotypów. Okazało
się również, że młodzież z Suwałk potrafi perfekcyjnie operować
językiem angielskim i bez problemu nawiązywać kontakty z obcokrajowcami.
Jednym z wymiernych efektów tej współpracy jest także polsko -
angielsko – tureckie wydawnictwo „ Youth in Pursuit of Democracy - Youth
in Pursuit of Happines?”, którym znajdziemy szereg odniesieÅ„ do naszego
miasta. W publikacji i podczas debaty młodzi Polacy i Turcy zadawali
pytanie, czy warto zajmować się demokracją, czy ona rzeczywiście
funkcjonuje, czy może lepiej, jak większość ich rówieśników gonić za
szczęściem.
Wspólna polsko – turecka debata dotyczÄ…ca miejsca
młodych w demokracji pokazała jeszcze raz, że jesteśmy postrzegani jako
europejski kraj o ugruntowanej i bogatej kulturze. W perspektywie
akcesji Turcji do Unii Europejskiej, państwo to coraz częściej podkreśla
wagę poparcia ich starań przez nasz kraj.