31.08.2016

W rocznicę Porozumień Sierpniowych. Złożyli kwiaty pod Dębem [zdjęcia]

Z okazji Dnia Solidarności i Wolności Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wspólnie z zastępcą Łukaszem Kurzyną oraz Zdzisławem Przełomcem przewodniczącym Rady Miejskiej złożyli wiązankę kwiatów pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Kwiaty w imieniu suwalskich placówek oświatowych złożyła delegacja Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach.

Dzień Solidarności i Wolności – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Porozumienia Sierpniowe to cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Zakończyły one wydarzenia sierpnia 1980.

Były to kolejno:

  • porozumienie w Szczecinie – 30 sierpnia 1980, sygnowane przez Mariana Jurczyka (z ramienia rządu Kazimierza Barcikowskiego)
  • porozumienie w Gdańsku – 31 sierpnia 1980, sygnowane przez Lecha Wałęsę – w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, słynnym wielkim długopisem (z ramienia rządu przez Mieczysława Jagielskiego)
  • porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju – 3 września 1980, sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza (z ramienia rządu przez Aleksandra Kopcia)
  • porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) – 11 września 1980, sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza (z ramienia rządu przez Franciszka Kaima)

W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.

W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.

 Fot. UM Suwałki

udostępnij na fabebook
02.09.2016, 05:31:57

Lech Biegalski

Szkoda tylko, że orginalni uczestnicy wydarzeń z okresu tej pierwszej i prawdziwej „Solidarności” oraz ludzie, którzy w byłym województwie suwalskim odegrali w tych wydarzeniach czołową rolę, nie zostali na te obchody imiennie zaproszeni, choć niektórzy z nich wciąż mieszkają i żyją w Suwałkach. Mam tu na myśli ludzi takich jak Jerzy Broc, mieszkaniec Suwałk, były członek Prezydium pierwszego Zarzadu Regionu „Pojezierze”, były redaktor naczelny oficjalnego pisma zarządu regionu „Kres” i były internowany. Jak zwykle, aktualny „aparat” wpisuje się w legendę „Solidarności” oraz przwłaszcza sobie obchody i rocznice dla własnej popularności i dla osobistych korzyści wyborczych. Tak było za komuny i tak zostało do dziś. Jak widać jest to cechą charakteru ludzkiego, a nie cechą ustroju politycznego. Wstyd! Poza tym, od wielu lat obserwując wydarzenia polityczne w Polsce i na świecie mam poważne wątpliwości co do tzw. „wolności i niepodległości” obecnej Polski, zwłaszcza pod rządami partii, która bardziej reprezentuje awanturnicze interesy USA niż bezpieczeństwo Polski i Polaków. Ale to już inny temat. Lech Biegalski, pierwszy przewodniczący ZR „Pojezierze” (1981-83)

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Bogdanka LUK Lublin

19.01.2025
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie