19.08.2023

Wernisaż wystawy Wyśniona historia kina na Podlasiu

Górski i Kaufman Bros & Sistas, Suwalski Ośrodek Kultury, Festiwal Filmowy Wajda na Nowo oraz Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na wernisaż wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Będzie to wyjątkowa podróż do źródeł podlaskiego i światowego kina!

Górski i Kaufman Bros & Sistas „Wyśniona historia kina na Podlasiu”
wernisaż: 19.08.2023 r. godz. 15:00
Galeria Sztuki „Stara Łaźnia”, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Andrzeja Wajdy 3, wstęp wolny

* wystawa czynna od 19.08.2023 r. do 17.09.2023 od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00

19.08.2023, godz. 16:00
sala edukacyjna Galerii Sztuki "Stara Łaźnia", Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Andrzeja Wajdy 3, wstęp wolny
16.00 Promocja albumu "Wyśniona historia Kina na Podlasiu" - spotkanie z Andrzejem Górskim i Kaufamn Bros & Sistas (Maciej Rant, Tomasz Adamski) oraz Łukaszem Maciejewskim, Adamem Bobikiem i Danielem Namiotką

"Wyśniona historia kina na Podlasiu" to wyprawa w przeszłość, którą odbędziemy z bohaterami 40 fotografii. Na zdjęciach wykonanych w archaicznej technice mokrego kolodionu można zobaczyć m.in. zdobywców Oscarów i nominowanych do tej nagrody, czyli Andrzeja Wajdę, Borisa Kaufmana i Benjamina Zemacha, ikonę kina dokumentalnego Dzigę Wiertowa, znane przedwojenne aktorki Norę Ney, Renatę Radojewską i Tolę Mankiewiczównę, gwiazdy kina i teatru jidysz Minę Bern i Miriam Kressin, wybitnych kompozytorów muzyki filmowej: Mischę Spoliansky'ego, który odkrył Marlenę Dietrich oraz Jaya Gorneya, dzięki któremu do filmu trafiła Shirley Temple, niezwykłą kostiumografkę i scenografkę Aleksandrę Ekster, jednego z czołowych operatorów polskiego kina Alberta Wywerkę, a także wynalazcę Piotra Lebiedzińskiego, który konkurował z samymi braćmi Lumiere!

Co ich łączyło? Wszyscy urodzili się w Białymstoku lub na Podlasiu oraz mieli realny wpływ na historię nie tylko polskiego, ale i światowego kina!

W postaci z przeszłości wcielili się współcześni artyści i twórcy, również związani z Podlasiem. Są wśród nich aktorki i aktorzy: Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Maria Dębska, Katarzyna Herman, Monika Buchowiec, Paweł Małaszyński, Cezary Kosiński, Adam Bobik, Anna Grycewicz, Przemysław Sadowski, Maciej Mikołajczyk, Julia Sacharczuk, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Paula Gogol, Artur Krajewski, Ryszard Doliński i Rafał Rutkowski. Są reżyserki i reżyserzy: Kinga Dębska, Krzysztof Garbaczewski, Jan Bujnowski, Grzegorz Brzozowski, Ewa Borysewicz, duet Kijek/Adamski, Przemek Młyńczyk, Agnieszka Waszczeniuk, Kobas Laksa, Wojciech Koronkiewicz, Szczepan Skibicki, Tomasz Wiśniewski, Piotr Dylewski, Dariusz Szada-Borzyszkowski, Ireneusz Prokopiuk, Marek Włodzimirow i Paweł Nazaruk. Jest kostiumografka Małgorzata Karpiuk, producent i założyciel studia Platige Image Jarosław Sawko, kompozytor Jarosław Papaj, twórcy teatralni Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, artyści wszechstronni Krzysztof Kiziewicz, Jędrzej Dondziło, Krzysztof Szubzda i Maciej Szupica (i jego syn Konstanty), muzycy Alicja i Rafał Grabowscy, wokalistka i twórczyni wideoklipów Joanna Zubrycka oraz blisko zaprzyjaźniony z kulturą i filmem Piotr Doliński.

Pomysł wystawy i całego projektu narodził się w 2021 roku w głowach członków kolektywu Kaufman Bros & Sistas: dr Tomasza Adamskiego (filmoznawcy z Uniwersytetu w Białymstoku i niezależnego filmowca) i Macieja Ranta (niezależnego filmowca i dyrektora artystycznego festiwalu ŻUBROFFKA) oraz fotografa i rekonstruktora fotografii XIX-wiecznej Andrzeja Górskiego.

Podsumowaniem projektu stał się wydany w październiku 2022 roku wyjątkowy album "Wyśniona historia kina na Podlasiu", ze specjalnym wstępem krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego. Album zaliczony został w „Aktualnościach Filmowych” Canal Plus przez Karolinę Korwin Piotrowską i Łukasza Maciejewskiego do najciekawszych filmowych książek 2022 roku.

Producentem wystawy i wydawcą albumu jest Białostocki Ośrodek Kultury, album i wystawa powstały w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar 2021 - 2022.

Krytycy o albumie:
"Bardzo niezwykła, trudna do sklasyfikowania publikacja Białostockiego Ośrodka Kultury & Kaufman Bros & Sistas. Album historyczny o filmowych tropach i osobowościach Podlasia (a było ich trochę i jest to skomplikowana geografia, od Dzigi Wiertowa, poprzez ATALANTĘ ze zdjęciami jego brata, po Mela Brooksa i multum innych zjawisk), ale także - album kreacyjny, pełen inscenizacji, portretów wymyślonych i odegranych na nowo. Jedna z lepszych publikacji filmowych tego roku."
Michał Oleszczyk

"Sztuka edytorska na najwyższym poziomie. Fotografie w kolodionie, mleczny, ciężki papier, płócienko na okładce. Genialna publikacja."
Adriana Prodeus

„Oto artyści z Podlasia, dzięki zaskakującemu efektowi synergii, sportretowani przez kolejnych artystów pochodzących z regionu. Łączy ich kino – nie ma czasu przeszłego, przyszłego, jest tylko teraźniejszość. I to jest właśnie obowiązująca rzeczywistość. Zostali uwiecznieni w momencie robienia zdjęcia: upozowani, świadomi wyjątkowego aktu jakim jest dedykowana fotografia. Codzienność nie ma tutaj racji bytu. Kino na tych zdjęciach jest świętem. Sztuka jest świętem"
Łukasz Maciejewski

"Może powiem, jak ta książka wygląda. To duży album, pięknie oprawny w delikatne płócienko, wydrukowany na mlecznym, ciężkim papierze. Jest to album zdjęć wykonanych w tradycyjnej technice mokrego kolodionu, na których oglądamy bohaterów i bohaterki niebyłej, wyśnionej, wymyślonej historii kina na Podlasiu"
Adriana Prodeus we wstępie audycji "O wszystkim z kulturą"

Autorzy wystawy i albumu:
Andrzej Górski – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Nauczyciel fotografii w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. H. Sienkiewicza oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. Stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku (projekt „Sny Białostoczan”, 2007). Od 10 lat zajmuje się XIX-wiecznymi technikami fotograficznymi. Na projekt o powstaniu styczniowym otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a TVP Historia zrealizowała o nim film z serii „Historia żywa”. Fotografie były także publikowane w magazynie „National Geographic Polska”. Od 2013 roku, posługując się stuletnim aparatem i procesem mokrego kolodionu, realizuje projekt dokumentalny „Jak podróżowano w XIX wieku”. Wątek morski projektu był realizowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych, takich jak Dar Młodzieży, Zawisza Czarny i Kapitan Borchardt. Fotografie zdobyły I nagrodę w konkursie fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Photo (2017), były też nominowane w konkursie Grand Press Photo w kategorii zestaw dokumentalny. Wystawa podsumowująca marynistyczną część projektu była prezentowana w Galerii SKUR 2 w Stavanger podczas Tall Ships Races 2018. W 2019 roku, wątkom podróżnym zarejestrowanym w technice kolodionowej poświęcona była wystawa „Transport dóbr i obrazów” w Galerii Arsenał w Białymstoku.

Maciej Rant – urodzony w Augustowie w czasie, gdy w mieście przebywała ekipa serialu "Czarne chmury". Kierownik działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury kina Forum, pomysłodawca i organizator akcji Filmowe Podlasie Atakuje! oraz dyrektor artystyczny i pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Filmowiec niezależny, współpomysłodawca i członek kolektywów filmowych Podlasie Makes Me Happy i Hermanos de Chamuco (m.in. filmy: "Krańce świata: Człowiek Ryba", "Wielki Łapiak", "Krwawy pazur", "Tandemem przez pogranicze", "Ginące zawody: Herr Barbarisch", "Ginące zawody: Kurzy śpiewak", "Goście, czyli na wschodnich bezdrożach"), muzycznego kolektywu Demonios Latinos oraz – z Tomaszem Adamskim – kolektywu Kaufman Bros & Sistas (mającego na koncie wystawę „Wyśniona historia kina na Podlasiu” i pracującego nad książką o historii podlaskiego kina). Selekcjoner filmowy, juror, organizator wielu wydarzeń filmowych, muzycznych i wystaw w kraju i za granicą. W wolnych chwilach zawodnik i propagator piłki błotnej (organizator Swampions Soccer League / Błotnej Ligi Mistrzów).

Tomasz Adamski – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Studiów Kulturowych. Od wielu lat prowadzi zajęcia na Uniwersytecie w Białymstoku z zakresu filmu i animacji kultury. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce filmoznawczej, współautor dwóch publikacji książkowych. Mocno związany ze środowiskiem filmowym. Prezenter, selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Autor licznych prelekcji w wielu kinach studyjnych, współpracujący z dyskusyjnymi klubami filmowymi. Autor niezależnych produkcji filmowych oraz filmów dokumentalnych realizowanych m.in. w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Rosji, Norwegii, Kazachstanie i na Białorusi. Często pracuje z młodzieżą w ramach warsztatów filmowych w Polsce (Solniki 44, Krasne, Supraśl) i za granicą (Czechy, Białoruś, Gruzja, Krym).

Więcej: https://www.facebook.com/KaufmanBrosAndSistas

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.21.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.01.2025

SZUKAM PRACY

20.01.2025

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie