W wieku 92 lat zmarła Weronika Merecka, nauczycielka języka polskiego, w czasach PRL-u działaczka opozycji demokratycznej, a także NSZZ „Solidarność”.
Przez prawie 40 lat (1950-1991, z przerwą 1986-1989) w Technikum Mechanicznym, Zespole Szkół Zawodowych CZSP (obecnie ZS nr 6), potem do 1996 r. w III Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach uczyła języka polskiego, miłości do literatury i poezji, a przede wszystkim samodzielnego, niezależnego, odważnego myślenia. Była surowa, bardzo wymagająca wobec uczniów, ale też dużo wymagała i dawała od siebie. Dzięki niej, wielu młodych ludzi po technikum wybierało studia humanistyczne.
W latach 70. Weronika Merecka zaczęła działać w opozycji demokratycznej, kolportowała dostarczane z Trójmiasta podziemne wydawnictwa. W 1980 roku zakładała w Suwałkach „Solidarność”, była członkinią prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego. W stanie wojennym internowana, przebywała m.in. w słynnym ośrodku odosobnienia w Gołdapi. Wyszła na wolność 22 stycznia 1982 r., ale do pracy w szkole mogla wróicic dopiero we wrześniu tego roku.
W latach 90. działała w Amnesty International i we Wspólnocie Polskiej. W roku 2006 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Msza św. pogrzebowa Weroniki Mereckiej odbędzie się w czwartek, 31 sierpnia o godz. 10:00 w konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach.
WD
Fot. ze zbiorów Encyklopedii Solidarności