Wielkanoc to jedna z dwóch okazji w roku, kiedy jedzenie nabiera emocjonalnego charakteru. W ciągu całego roku jajka, wędliny czy ciasta nigdy nie smakują tak, jak na Wielkanoc. Tajemnicą ich wyjątkowego smaku jest tradycja, która obejmuje wyjątkowy sposób przygotowania i podania posiłków oraz świąteczna atmosfera, zgodnie z którą posiłek należy celebrować. To tym bardziej ważne, kiedy przy świątecznym stole zasiadają małe dzieci.
NajmÅ‚odsi w oparciu o to, czego doÅ›wiadczajÄ…, budujÄ… swoje wÅ‚asne pojÄ™cie tradycji oraz uczÄ… siÄ™ okreÅ›lonych nawyków żywieniowych, na które w dużej mierze wpÅ‚ywa nie tylko to, co jemy, ale również w jakich warunkach, czyli spożywanie posiÅ‚ków przy wspólnym stole. Warto przy tym pamiÄ™tać, że zanim wielkanocne przysmaki trafiÄ… na stóÅ‚, powinny być przemyÅ›lane pod wzglÄ™dem żywieniowych potrzeb i możliwoÅ›ci najmÅ‚odszych.
Tradycja nakazuje, aby w wielkanocnym koszyczku znalazÅ‚y siÄ™ m.in. jajka, miÄ™so, chleb czy masÅ‚o. To popularne produkty z grup żywnoÅ›ci takich jak: produkty biaÅ‚kowe, produkty zbożowe czy tÅ‚uszcze. Wszystkie one majÄ… swoje miejsce w kompozycji modelowego talerzyka żywieniowego dziecka w wieku 1-3 lat, który przedstawia udziaÅ‚ poszczególnych grup produktów i liczby porcji w jadÅ‚ospisie dziecka.
Zgodnie z modelowym talerzykiem żywieniowym dla dzieci w wieku 1-3 lata opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka w dziennym menu malucha wspomniane wielkanocne produkty powinny siÄ™ znaleźć w nastÄ™pujÄ…cych proporcjach: 4-5 porcji produktów biaÅ‚kowych (miÄ™sa, ryb, jaj, nabiaÅ‚u, warzyw), 5 porcji produktów zbożowych oraz 1-2 porcje tÅ‚uszczów. Poza wspomnianymi produktami modelowy talerzyk zawiera również wodÄ™ – która zarówno na co dzieÅ„, jak i od Å›wiÄ™ta jest dla dziecka najlepszym napojem, 5 porcji warzyw i 4 porcje owoców dziennie. Ich obecność w Å›wiÄ…tecznym menu bÄ™dzie zdrowym i smacznym urozmaiceniem dla typowo wielkanocnych potraw. Jednak nie tylko odpowiednie proporcje majÄ… duże znaczenie w komponowaniu Å›wiÄ…tecznych posiÅ‚ków. OgromnÄ… rolÄ™ w prawidÅ‚owym odżywianiu dziecka, także przy Å›wiÄ…tecznym stole, ma jakość podawanych produktów m.in. brak konserwantów, sÅ‚odkich dodatków czy wzmacniaczy smaku.
ZachÄ™camy do zapoznania siÄ™ i wypróbowania propozycji najpopularniejszych wielkanocnych potraw opracowanych z myÅ›lÄ… o najmÅ‚odszych przez edukatorów żywieniowych programu „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy”:
1. Przepis na Pasztet z soczewicy ze Å›liwkÄ… autorstwa Agnieszki Gruszki, edukatora żywieniowego programu „Zdrowo jemy, Zdrowo roÅ›niemy”
Składniki:
|
Sposób przygotowania:
|
2. Przepis na Jajka faszerowane pastÄ… z ciecierzycy i awokado autorstwa Aleksandry Ciskowskiej, edukatora żywieniowego programu „Zdrowo jemy, Zdrowo roÅ›niemy”
Składniki:
|
Sposób przygotowania:
|
3. Przepis na Å»urek autorstwa Katarzyny Winnickiej, edukatora żywieniowego programu „Zdrowo jemy, Zdrowo roÅ›niemy”
Składniki:
|
Sposób przygotowania:
Wskazówki: Można użyć kieÅ‚basy parzonej, wtedy skracamy czas pieczenia do ok. 20 minut. |
WiÄ™cej przepisów Edukatorów Programu „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy” jest dostÄ™pnych na stronie: rodzinnegotowanie.zdrowojemy.info.