18.04.2014

Wielkanocny talerzyk dziecka

Nadchodzące święta wielkanocne to czas, w którym małe dziecko będzie miało okazję, być może po raz pierwszy, poznać świąteczne tradycje. Zapewne będzie również chciało spróbować nowych potraw. Warto oswajać najmłodszych domowników z nowymi smakami, jednak pamiętaj, że organizm dziecka nie jest przygotowany na wszystkie pyszności, które znajdą się na świątecznym stole.

ÅšwiÄ™ta to czas, który chÄ™tnie spÄ™dzamy w rodzinnym gronie. Jeżeli jesteÅ› teraz w ciąży – pamiÄ™taj, że dziecko za Twoim poÅ›rednictwem też ma już swój udziaÅ‚ w przysmakach wielkanocnego stoÅ‚u.

PrzyszÅ‚a mama powinna unikać daÅ„ z dodatkiem surowych jaj, jak np. sernik na zimno czy domowy majonez. W okresie ciąży lepiej zjedz jajka gotowane na twardo albo w postaci mocno Å›ciÄ™tej jajecznicy; na Å›wiÄ…tecznym stole Å›wietnie też sprawdzÄ… siÄ™ jaja faszerowane rybÄ… lub warzywami. Majonez zastÄ…p jogurtem naturalnym, do dekoracji użyj rzeżuchy lub natki pietruszki, które zawierajÄ… cenne skÅ‚adniki odżywcze. Jogurt naturalny doskonale zabieli też Å›wiÄ…teczny barszcz lub żurek.

Niewskazane dla przyszÅ‚ej mamy sÄ… ciasta z dużą iloÅ›ciÄ… cukru i twardych margaryn, które zawierajÄ… niezdrowe kwasy tÅ‚uszczowe typu trans. Przy wielkanocnym stole kieruj siÄ™ zasadÄ…, aby jeść dla dwojga, nie za dwoje!

Pierwsza Wielkanoc z niemowlęciem

JeÅ›li to pierwsze Å›wiÄ™ta Waszego maluszka, który nie skoÅ„czyÅ‚ jeszcze 6. miesiÄ…ca życia, najlepszym posiÅ‚kiem dla niego na co dzieÅ„ i od Å›wiÄ™ta bÄ™dzie mleko mamy. Ten odżywczy, doskonale zbilansowany pokarm dostarcza dziecku wszystkiego, czego jego organizm potrzebuje do prawidÅ‚owego rozwoju.

JeÅ›li jednak maluch ma już ponad póÅ‚ roku, Wielkanoc bÄ™dzie dla Was Å›wietnÄ… okazjÄ… do próbowania nowych smaków. OczywiÅ›cie nie powinnaÅ› karmić maÅ‚ego dziecka – nawet z tak wyjÄ…tkowej okazji – potrawami przeznaczonymi dla dorosÅ‚ych. PamiÄ™taj, że jego ukÅ‚ad pokarmowy dopiero siÄ™ ksztaÅ‚tuje i jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany.

Możesz podać dziecku jajko gotowane na twardo (wczeÅ›niej umyjmy skorupkÄ™ gorÄ…cÄ… wodÄ…), ale dopasuj jego ilość do wieku dziecka. Po 7. miesiÄ…cu podawaj póÅ‚ żóÅ‚tka co drugi dzieÅ„, po 11. miesiÄ…cu malec może dostawać już caÅ‚e jajo 3-4 razy w tygodniu. Nie dodawaj jednak musztardy ani majonezu, a jeÅ›li faszerujesz jaja – niech nadzienie bÄ™dzie, np. z pieczonego Å‚ososia. Nie podawaj dziecku surowych jajek w różnej postaci, np. w serniku na zimno, a także surowych miÄ™s i wÄ™dlin.

Od 11. miesiÄ…ca może jeść nabiaÅ‚, m.in. jogurt czy twaróg, który możesz przyozdobić wiosennÄ… rzeżuchÄ….

Jeśli skończyło roczek

Dziecko pomiÄ™dzy 1. a 3. rokiem życia je już wiele posiÅ‚ków wspólnie z Wami. Nie sÄ…dź jednak po pozorach – to nie jest maÅ‚y dorosÅ‚y, któremu wystarczy zmniejszyć porcje. Jego organizm nadal jest w intensywnej fazie wzrostu i rozwoju, nadal trwa proces programowania żywieniowego. Z okazji Å›wiÄ…t możesz podać maluchowi odrobinÄ™ domowego delikatnego biaÅ‚ego barszczu bez dodatku chrzanu, zabielonego jogurtem naturalnym. Dziecko może też spróbować odrobinÄ™ Å›wiÄ…tecznych, pieczonych miÄ™s i wÄ™dlin, pod warunkiem, że przyrzÄ…dzisz je samodzielnie, z niewielkÄ… iloÅ›ciÄ… soli. Przede wszystkim pamiÄ™taj jednak o odpowiednim doborze wysokiej jakoÅ›ci produktów oraz o niedodawaniu do nich soli i cukru.

Po jedzeniu – wiosenny spacer!

Warto zaplanować Å›wiÄ™ta w taki sposób, aby nie spÄ™dzać ich wyÅ‚Ä…cznie przy stole. Nie sÅ‚uży to nikomu, a szczególnie Å‚atwo jest w te wyjÄ…tkowe, Å›wiÄ…teczne dni przekarmić dziecko. W jego diecie bardzo ważna jest regularność posiÅ‚ków – powinno być ich 5 dziennie – zrezygnuj wiÄ™c z wielogodzinnego biesiadowania.

Po urozmaiconych, Å›wiÄ…tecznych daniach warto skorzystać z wolnych dni i wybrać siÄ™ caÅ‚Ä… rodzinÄ… na dÅ‚ugi spacer lub przejażdżkÄ™ rowerem. Oprócz przyjemnoÅ›ci z czasu spÄ™dzonego w gronie najbliższych na Å›wieżym powietrzu, przy odrobinie szczęścia dostarczÄ… nam one także wymiernych korzyÅ›ci: wiosenne promienie sÅ‚oÅ„ca to szansa na wytworzenie siÄ™ w naszej skórze cennej witaminy D, na której niedobory narażeni sÄ… w Polsce i doroÅ›li i dzieci. PamiÄ™tajmy jednak, że synteza skórna tej witaminy na poczÄ…tku wiosny może być niewystarczajÄ…ca, a kremy z filtrem skutecznie obniżajÄ… jej efektywność. Dlatego szczególnie u maÅ‚ych dzieci warto zadbać o odpowiedniÄ… podaż „sÅ‚onecznej witaminy" także w diecie oraz – w porozumieniu z lekarzem – poprzez suplementacjÄ™.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie