04.11.2014

Wieś a wybory – kto na nie chodzi?

Udział w wyborach często postrzegany jest w kategoriach obowiązku obywatelskiego, a przecież możliwość oddania głosu na swoich kandydatów, to nic innego jak przywilej. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie bezpośredni wpływ na kształtowanie społecznej, politycznej i ekonomicznej rzeczywistości kraju.

Jak wynika z najnowszego opracowania Fundacji EFRWP „Aktywność wyborcza polskiej wsi. PrzeszÅ‚ość ksztaÅ‚tuje teraźniejszość”, nie wszyscy z tego przywileju  korzystajÄ…. Do urn częściej chodzÄ… bogatsi, lepiej wyksztaÅ‚ceni i usytuowani materialnie obywatele. Jak  aktywność wyborcza przedstawia siÄ™ na polskiej wsi?

Zróżnicowana aktywność wyborcza Polaków po 1989 roku jest wciąż widoczna. Najwyższa frekwencja wyborcza niezmiennie wystÄ™puje w województach: wielkopolskim, Å›lÄ…skim, pomorskim, maÅ‚opolskim i podkarpackim. Jest to uwarunkowane m.in. czynnikami historycznymi oraz geopolitycznymi, które przyczyniÅ‚y siÄ™ do powstania dwóch odrÄ™bnych modeli uczestnictwa w życiu politycznym – aktywnego i pasywnego.

PrzykÅ‚adem pierwszego z nich mogÄ… być dawne ziemie zaboru pruskiego i austriackiego, na których wystÄ™pujÄ… wielowiekowe tradycje parlamentarne. W opozycji stawia siÄ™ natomiast tereny byÅ‚ego zaboru rosyjskiego, gdzie dominowaÅ‚ autorytaryzm, uniemożliwiajÄ…cy budowanie spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego. Te podziaÅ‚y sÄ… nadal widoczne szczególnie pomiÄ™dzy miastem a wsiÄ….

Celem raportu „Aktywność wyborcza polskiej wsi. PrzeszÅ‚ość ksztaÅ‚tuje teraźniejszość”, opracowanego przez FundacjÄ™ EFRWP, byÅ‚a odpowiedź na pytanie, jakie czynniki wpÅ‚ywajÄ… na niskÄ… frekwencjÄ™ wyborczÄ… wÅ›ród mieszkaÅ„ców wsi, a także które z wyborów cieszÄ… siÄ™ najwiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ… i dlaczego. Badanie zostaÅ‚o przeprowadzone w lipcu 2014 roku, tuż po wyborach 

do Parlamentu Europejskiego. Punktem wyjÅ›cia okazaÅ‚a siÄ™ niska frekwencja wyborcza, która wynikaÅ‚a m.in. z braku wiedzy nt. kompetencji UE i jej organów, zniechÄ™cenia jakoÅ›ciÄ… polskiej sceny politycznej, niskim zaufaniem do polityków, a w rezultacie – brakiem wiary w sens aktu wyborczego.

Jak wynika z publikacji Fundacji EFRWP, mieszkaÅ„cy wsi najczÄ™sciej chodzÄ… na wybory samorzadowe – w porównianiu z wyborami do Europarlamentu, sÄ… one zdecydowanie im bliższe i ważniejsze.

To, jak podchodzimy do wyborów wynika z tego, jak postrzegamy organ, który ma zostać wybrany – jego kompetencje, bliskość, rodzaj i ważność spraw, którymi siÄ™ zajmuje oraz jego wpÅ‚yw 

na codzienność. Wybory do samorzÄ…du stojÄ… na szczycie tej hierarchii. GÅ‚osujacy majÄ… bowiem poczucie realnego wpÅ‚ywu na ich lokalnÄ… wÅ‚adzÄ™ i podejmowane przedsiÄ™wziÄ™cia – tÅ‚umaczy Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Trzeba jednak zwrócić uwagÄ™, że postrzeganie wyborów krajowych jako mniej ważnych i odlegÅ‚ych jest niepokojÄ…ce. Wskazuje na poczucie oddalenia siÄ™ wÅ‚adzy od obywateli oraz przekonanie o braku wpÅ‚ywu na jakość sprawowanych rzÄ…dówdodaje.

Przyczyn niechÄ™tnej postawy mieszkaÅ„ców wsi wobec wyborów, można upatrywać także w braku zainteresowania politykÄ… czy braku odpowiednich kandydatów. MieszkaÅ„cy o nieugruntowanych i niesprecyzowanych sympatiach politycznych, częściej przejawiajÄ… bierność wyborczÄ….

Nie miaÅ‚am swojego typu. Nic mi siÄ™ nie podobaÅ‚o z tego, co oni przedstawiali, co obiecywali. (…) Nie mam swojej ulubionej partii. TÄ™, którÄ… traktowaÅ‚am poważnie, przestaÅ‚am – tÅ‚umaczy jedna z respondentek. Czy niekorzystny dla polskiej wsi obraz narastajÄ…cej pasywnoÅ›ci wyborczej ma szansÄ™ ulec zmianie? Jak zauważajÄ… autorzy opracowania Fundacji EFRWP, widoczne w ostatnich latach procesy, takie jak migracja wewnÄ™trzna i zewnÄ™trzna, starzenie siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa czy utrzymujÄ…ca siÄ™ dysproporcja w dochodach, nie wróżą szybkich i pozytywnych zmian.

– Należy pamiÄ™tać, że to wÅ‚aÅ›nie aktywność wyborcza stanowi fundament systemu demokratycznego. GÅ‚osujÄ…c, przyczyniamy siÄ™ do wzrostu równoÅ›ci spoÅ‚ecznej, rozumianej jako dążenie do uwzglÄ™dnienia interesów politycznych wszystkich grup spoÅ‚ecznych, również tych biedniejszych czy sÅ‚abiej wyksztaÅ‚conych. Åšwiadoma rezygnacja z prawa do gÅ‚osowania, jest pozbawianiem siÄ™ możliwoÅ›ci wpÅ‚ywu na politykÄ™ lokalnÄ…, krajowÄ… i globalnÄ… – podsumowuje prezes Fundacji EFRWP.

Opracowanie zostało przygotowane w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych Fundacji EFRWP.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie