Polacy w Wilnie i na Wileńszczyźnie świętowali w poniedziałek 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Centralne uroczystości odbyły się w południe na cmentarzu Rossa, przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego. Kwiaty przy płycie Piłsudskiego złożyli przedstawiciele misji dyplomatycznej RP w Wilnie oraz społeczności polskiej.
Odśpiewano hymny Polski i Litwy. Była też wspólna modlitwa, której przewodniczył ksiądz proboszcz wileńskiej parafii pw. św. Rafała Archanioła Mirosław Grabowski.
Przesłanie Ambasady RP
Chargé d´affaires RP na Litwie Andrzej Dudziński podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości na cmentarzu na Rossie:
- Tak jak serce syna – Józefa Piłsudskiego, spoczęło tutaj przy jego Matce, tak serce każdego Polaka, również żyjącego poza granicami Polski, znajduje się przy swojej Ojczyźnie, ponieważ polskość nie jest definiowana tylko przez miejsce urodzenia czy obywatelstwa.
35 lat wolnej Polski to czas bezprecedensowych sukcesów politycznych i gospodarczych naszego kraju.
Polska, podobnie jak Litwa, powróciła na należne jej miejsce i na powrót stała się częścią kręgu cywilizacji zachodniej – członkiem Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Współpraca między Polską i Litwą oraz naszymi narodami osiągnęła rekordowy, wręcz strategiczny poziom w zakresie gospodarki, energetyki, infrastruktury, transportu, ale też kultury i nauki.
Chcę przy tym wyraźnie zaznaczyć, że państwo polskie pamięta o żyjących tu od pokoleń Polakach, będących jednocześnie obywatelami Litwy. Wspieramy i będziemy Państwa wspierać w staraniach o uzyskanie pełni praw przysługujących, w zgodzie z polsko-litewskim Traktatem o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, podpisanego przed trzydziestoma laty, oraz standardami Unii Europejskiej i Rady Europy.
- Świętując odzyskaną ponad 100 lat temu niepodległość, nie możemy pominąć milczeniem jej Ojców, zarówno tych zaangażowanych w czyn zbrojny – Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego czy Józefa Hallera, jak i zabiegających o sprawy polskie przede wszystkim poprzez działania dyplomatyczne i polityczne – Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego. Gdyby nie ich wytrwałość, dalekowzroczność i zdolność do współpracy i kompromisu, pomimo dzielących ich poglądów na kształt i ustrój odrodzonego państwa polskiego, nie byłoby dzisiaj wolnej Polski - powiedział podczas uroczystości na Rossie chargé d'affaires RP Andrzej Dudziński.
Odznaczenia obywateli Litwy zaangażowanych w działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie, rozwijanie polsko-litewskiej współpracy
W dniu 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Chargé d´affaires RP na Litwie Andrzej Dudziński wręczył odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę obywatelom Litwy zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie oraz popularyzującym polską kulturę i tradycje narodowe.
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RP
za wybitne zasługi w działalności na rzecz popularyzowania polskiej kultury i zachowania tradycji narodowych odznaczeni zostali:
- Stefania Tomaszun
- Henryk Kasperowicz
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI RP
za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury odznaczeni zostali:
- German Komarowski
- Ali Aleksander Melech (odznaczenie odebrała córka Inesa Zakrauskienė)
za zasługi dla społeczności polskiej na Litwie, za rozwijanie polsko-litewskiej współpracy na rzecz zachowania i upamiętniania wspólnego dziedzictwa narodowego odznaczony został:
- ks. Józef Makarczyk
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI RP
za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy sportowej odznaczeni zostali:
- Marian Kaczanowski
- Mirosław Leszczewski
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI RP
za zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej na Litwie odznaczeni zostali:
- Hanka Grzybowska
- Władysława Miksza
Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej MEDALE „OPIEKUN MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ” otrzymali:
- Dariusz Lewicki
- Diana Olejnik
- Jan Sienkiewicz
- Michał Treszczyński
Uroczystość uświetnił koncert „Chwytaj dzień” - przeboje Zbigniewa Wodeckiego, który wykonał Robert Rozmus. Na scenie Domu Kultury Polskiej wybrzmiały wielkie przeboje z ogromnego i różnorodnego repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, doskonale znane wszystkim utwory, jak m.in.: „Izolda”, „Zacznij od Bacha”, „Z tobą chcę oglądać świat”, „Lubię wracać tam gdzie byłem”, „Chałupy welcome to”, ale także te mniej znane, choć równie piękne, jak np.: „Godność”, „Chwytaj dzień”, „Nauczmy się żyć obok siebie”.
Z kolei 8 listopada Konsul RP na Litwie Jolanta Wiśnioch wręczyła Stanisławie Woronis przyznany decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 października br. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w kultywowaniu polskich tradycji narodowych, za działalność na rzecz upamiętniania ofiar II Wojny Światowej. Odznaczenie zostało wręczone w rodzinnym domu Pani Stanisławy we wsi Koniuchy, w rejonie solecznickim na Litwie.
WYG
Źródło i fot: Ambasada RP w Wilnie; Wilnoteka