Jak już informowaliśmy, z końcem 2023 roku Biblioteka Gminna w Wiżajnach rozpoczęła prace nad tworzeniem społecznego archiwum cyfrowego na portalu Zbiory społeczne. Zeskanowano i opracowano już sporo dokumentów, głównie fotografii z okresu międzywojennego, wojennego i powojennego, które znalazły się na podstronie portalu, prowadzonej przez bibliotekę. https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_2254
Na portalu Zbiory Społeczne zaczęły pojawiać się kolejne fotografie z tego regionu. To zdjęcia osób i miejsc, podarowane przez rodziny Dziermejków, Wojtowiczów i Zajączkowskich. Przyglądając się zdjęciom z bliska, możemy studiować nie tylko historie rodzinne, lecz także elementy architektoniczne, stroje czy codzienne obyczaje z życia wsi.
Za portalem Centrum Archiwistyki Społecznej kilka przykładów:
- Kurs gotowania kobiet z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej we wsi Rutka Tartak (1934). Na zdjęciu w drugim rzędzie trzecia od lewej siedzi Agata Rytwińska ze wsi Rowele.
- Rynek Główny w Wiżajnach – ukryty za drzewami kościół katolicki, dom ludowy, szkoła powszechna na nietypowej fotografii formatu 4,5 cm ✕ 9 cm
- Zimowe zdjęcie sań z koniem – na saniach siedzą ksiądz Ignacy Dziermejko z matką Elżbietą w Żyżmorach na Litwie (okręg kowieński)
- Zdjęcie brygady „leśnych” z datą 23 kwietnia 1947. W środku siedzi młody Ignacy Dziermejko.
- Józef Dziermejko (na zdjęciu data 12 kwietnia 1944). Był urzędnikiem; znał litewski, więc podczas wojny władze niemieckie skierowały go do pracy w gminie Lubowo (obecnie na terenie Litwy).
– po więcej zajrzyjcie na portal Zbiory Społeczne: https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_2254
Warto!
Wiżajny to wieś na Suwalszczyźnie, przy granicy polsko-litewskiej. Wcześniej, w międzywojniu, leżała w ciasnym kącie między Prusami Wschodnimi a Litwą; w XIX wieku – przy granicy Królestwa Polskiego i Prus, a jeszcze wcześniej – przy granicy Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od litewskiego słowa „vežys”, czyli rak, z przyrządzania których słynąć miała tutejsza karczma i w której stołować się miał Władysław Jagiełło. Układ urbanistyczny Wiżajn wpisany jest do rejestru zabytków Narodowy Instytut Dziedzictwa – w epoce nowożytnej Wiżajny były miastem i choć w II połowie XIX wieku zmieniono ich status na wiejski, zachowały swój miejski układ przestrzenny.
Źródło i fot: Centrum Archiwistyki Społecznej; Biblioteka w Wiżajnach