Gminna Biblioteka w Wiżajnach przymierza się do tworzenia archiwum społeczności, gminy, parafii, chcąc w ten sposób kontynuować prace, które lata temu prowadził Tomasz Zamojski na stronie "Wiżajny na starej fotografii".
Zarejestrowano już dawno stronę zbiorów społecznych, ale nie utworzono jeszcze żadnego zbioru.
- Brakuje nam czasu i ludzi do zajęcia się skanowaniem, opisywaniem i udostępnianiem według opisu archiwalnego. Dlatego stąd apelujemy o pomoc w budowaniu naszego archiwum społecznego "Wiżajny - historia i ludzie". Przeszkolenie na pewno będzie możliwe dzięki https://cas.org.pl/jak-zostac-archiwista-spolecznym/ lub w innej formie. Co raz więcej biblioteki publiczne stają się najwłaściwszym miejscem do prowadzania archiwów społecznych – głosi komunikat Biblioteki.
Na szczęście, są już pierwsze materiały. Bibliotekę odwiedził przed kilkoma dniami pan Bernard Dziermejko z Krejwian. Przyniósł ze sobą spory zasób materiałów należących do rodziny: zdjęcia, dokumenty, kroniki.
Pracownicy Biblioteki obecne je skanują i zapisują istotne informacje o historii tych unikalnych zdjęć.
Ciekawe jest np. pochodzenie nazwy wsi Krejwiany. Stara legenda głosi, że zamieszkiwał tu słynny z mądrości stary pogański kapłan Krejwe - Krejwaytis. Jemu to wieś zawdzięcza typowo litewska nazwę. Dawniej to była wieś królewska o zwartej zabudowie.
Rósł tu też ogromny dąb, zwany Dewajtisem, który w 1980 roku został wpisany na listę pomników przyrody ( o obwodzie na wysokości 1,3m - 467 cm) - niestety w wyniku działania czynników atmosferycznych uległ zniszczeniu.
Nie tak daleko, bo w gminie Puńsk, też jest wieś o identycznej nazwie. Czyżby i tu przebywał pogański kapłan?
A tak, przy okazji, jeden z członków rodu Dziermejków, Ignacy, był proboszczem Parafii Puńsk. Okazał się świetnym gospodarzem i organizatorem życia religijnego parafii. Wyremontował kościół (odnawiając ołtarze i malując ściany w oryginalne wzory krajek litewskich), uporządkował teren wokół kościoła i plebanii. Tę funkcję sprawował w latach1967 - 1993.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1953 r. z rąk biskupa łomżyńskiego Czesława Falkowskiego. W 1984 r. przyznano ks. Dziermejce honorowy tytuł prałata. Ks. I. Dziermejko zmarł 27 listopada 2000 r. w Suwałkach.
- Dziękujemy panu Bernardowi za chęć podzielenia się swoimi cennymi pamiątkami rodzinnymi i mamy nadzieję na dłuższą współpracę. Zapraszamy inne osoby mające w swoich domach cenne pamiątki fotograficzne lub dokumentacyjne do przychodzenie do nas i konsultacji, jak możemy je zabezpieczyć cyfrowo. Po zeskanowaniu oddajemy materiały właścicielom - informuje Biblioteka.
WYG
Źródło: Gminna Biblioteka w Wiżajnach