26.06.2019

Wizyta studyjna w Sejnach i na granicy polsko-litewskiej. Wsparcie obszaru funkcjonalnego

Zespół złożony z pracowników Komisji Europejskiej i ekspertów zewnętrznych uczestniczył we wtorek, 25 czerwca w wizycie studyjnej na granicy polsko-litewskiej.

Goście obejrzeli, co zrobiono w ostatnich latach, co np. pozostało ze słynnej „zony” z czasów radzieckich, gdy zasieki odgradzały oba państwa i narody. Dyskutowano o planach na przyszłość.

Kolejnym elementem spotkania była dyskusja w Sejnach z udziałem samorządowców pogranicza Polski i Litwy na temat kierunków współpracy w ramach powstającego transgranicznego obszaru funkcjonalnego. W dyskusji brali m.in. udział; dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda oraz pełniący taką samą funkcję na Litwie Arnoldas Pranckvicius. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i wspólnego sekretariatu Interreg Litwa-Polska, przedsiębiorcy i partnerzy społeczni.

Stronę litewska reprezentowali m.in.: merowie rejonu łoździejskiego Ausma Miškinienė i Wiłkowyskiego Algirdas Neiberka, mer Kalwarii Vincas Plikaitis,

Przypomnijmy, że 14 marca 2018r. samorządowcy z Polski: Gminy Puńsk, Gminy Rutka Tartak, Gminy Giby, Gminy Sejny, Miasta Sejny, Gminy Szypliszki, Gminy Wiżajny oraz litewscy: Rejonu Łoździejskiego, Rejonu Kalwaryjskiego, Rejonu Wiłkowyskiego podpisali deklarację „o podjęciu wspólnych prac umożliwiających Rządom Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej oraz organom Unii Europejskiej podjęcie decyzji o utworzeniu polsko-litewskiego transgranicznego obszaru funkcjonalnego w celu poprawy poziomu życia mieszkańców obszaru pogranicza polsko-litewskiego. Do projektu chce też przystąpić gmina Krasnopol.

Dobra oddolna inicjatywa

Marek Prawda oraz Arnoldas Pranckvicius przedstawili informacje o niektórych projektach finansowanych przez UE. Zwracali uwagę, że pomysł polsko-litewskiego transgranicznego obszaru funkcjonalnego jest przykładem oddolnej inicjatywy podjętej przez samorządowców Litwy i Polski, która zyskała wsparcie KE, podkreślając, że „(…)jest to pionierskie podejście do zmierzania się z trudną tematyką przygraniczną, które wpisuje się w nowe założenia polityki spójności po roku 2020, bazujące na koncepcji obszarów funkcjonalnych”.

Uczestnicy postanowili kontynuować współpracę z ekspertami celem szybszego i lepszego przygotowania inicjatyw projektowych do obecnych programów UE i kolejnej perspektywy.

Komisja Europejska już wyasygnowała pieniądze na ekspertyzy, a Ministerstwo Spraw zagranicznych przyznało w 2018 roku 122 985,00 zł na realizację zadania p.n. „Budowa relacji społecznych, gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych mieszkańców stref przygranicznych Polski i Litwy”.

 Europeseł Karol Karski, który 16 maja br., na zaproszenie samorządowców polskich i litewskich, wziął udział w spotkaniu związanym z utworzeniem polsko-litewskiego Transgranicznego Obszaru Funkcjonalnego w Sejnach, mówił, że na początku będzie możliwe pozyskanie od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów euro ze środków Unijnych na rozwój obszarów nadgranicznych.

Potrzebne wsparcie Brukseli

Litewscy i polscy samorządowcy z pogranicza byli już w tej sprawie w lutym br. w Brukseli, gdzie przedstawili projekt utworzenia Transgranicznego Polsko - Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

Odbyły wówczas się ważne spotkania w Ambasadzie Litwy i Parlamencie Europejskim, gdzie przedstawiono ideę litewsko-polskiej strefy przygranicznej. Do takiej wizyty zachęciła w styczniu br. litewska europosłanka Laima Liucija Andrikienė, która przebywała w Łoździejach. Zaoferowała też pomoc w zorganizowaniu spotkania w Parlamencie Europejskim.

W Brukseli samorządowcy przekonywali, że, aby region przygraniczny był atrakcyjny dla nowych inwestycji, ważna jest dobra infrastruktura: wygodny transport, dobrze rozwinięta komunikacja publiczna, nowoczesne drogi. Stąd też apelowali do unijnych polityków o poparcie idei i wsparcie poprawy infrastruktury, jakości życia, tworzenia miejsc pracy na tym pograniczu. Przekonywali, że potrzebny jest oddzielny unijny instrument finansowania idei.

Wnioski z konsultacji społecznych

Jesienią 2018 roku zakończył się cykl konsultacji społecznych na temat programu dla mającego powstać Transgranicznego Polsko - Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego. Celem była szeroka debata dotycząca lokalnych relacji polsko-litewskich i zebranie materiałów do diagnozy oczekiwań ludności zamieszkującej na pograniczu polsko-litewskim co do zakresu potrzeb rozwoju relacji bilateralnych w aspekcie gospodarczym, infrastrukturalnym, współpracy kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i wspólnego rozwiązywania lokalnych problemów i bezpieczeństwa.

W spotkaniach i dyskusjach brali udział m.in. działacze samorządowi i lokalni przedstawiciele życia gospodarczego, nauczyciele, działacze kultury i zwykli mieszkańcy.

Podczas spotkań i debat wypracowano m.in. następujące wnioski i propozycje:

Gospodarka:

- utworzenie regionalnego inkubatora przedsiębiorczości z finansowym zaangażowaniem wszystkich lokalnych samorządów,

- powołanie do życia transgranicznej Polsko - Litewskiej Izby Gospodarczej z biurami po obu stronach granicy,

- organizowanie transgranicznych targów gospodarczych, spotkań przedsiębiorców, wymiana ofert, informacji, idei.

Szlaki transportowe:

-tworzenie ciągów komunikacyjnych łączących partnerów polsko – litewskich, a przecinających granicę,

- podnoszenie standardów dróg w obszarze pogranicza,

- budowa obwodnicy Sejn i otwarcie przejścia granicznego w Ogrodnikach dla samochodowego ruchu ciężarowego,

- budowa przystanków kolejowych po stronie polskiej i litewskiej, w tym w Kalwarii, na Litwie,

 - lobowanie za uruchomienie pociągów regionalnych, w tym z Mockawy do Kowna i z Trakiszek do Białegostoku,

- pozostawienie lokalnej linii kolejowej Ełk – granica państwa, po wybudowaniu nowej ( rail Balticy),

- zintegrowanie transportu kolejowego z autobusowym,

- rozwój terminalu kolejowego na stacji Mockawa, na Litwie,

- lobowanie za uruchomieniem kolejowych regularnych połączeń regionalnych,

Energetyka

- rozwój energetyki rozproszonej; budowa elektrowni wodnych, wiatrowych, na biomasę, biogazowi,

- lobowanie za gazyfikacją Sejn, Puńska, Łoździej, Kalwarii podczas budowy polsko - litewskiego gazociągu,

- uruchomienie programów dofinansowania instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków,

- po stronie litewskiej budowa wiejskich oczyszczalni ścieków,

- dokończenie wodociągowania wsi po stornie polskiej i przyśpieszenie budowy wodociągów po stronie litewskiej.

Edukacja

- współpraca szkół i nauczycieli z pogranicza,

- wspólne inicjatywy młodzieży i dla młodzieży, w tym spotkania, obozy, konkursy,

- wspólny długoterminowy projekt ekologiczny „Gaładuś – Galadusys”.

 Turystyka

 - stworzenie wspólnego polsko – litewskiego produktu turystycznego w oparciu o wspólną historię i podobieństwo geograficzne,

- budowa transgranicznych dróg rowerowych i szlaków kajakowych ( Marycha, Szeszupa),

Dla Sejn i współpracujących samorządów w praktyce funkcjonowanie obszaru funkcjonalnego sprowadza się do zdobywania funduszy na realizację potrzebnych inwestycji: m.in. drogi, komunikację, tworzenie miejsc pracy czy współpracę międzynarodową.

Polscy i litewscy samorządowcy liczą na to, że w nowej perspektywie po 2020 roku wspólnie uda się pozyskać fundusze, które będą zarezerwowanie w budżecie UE dla obszarów przygranicznych.

 

WYG

Źródła i Fot: EU REGIO Poland; Przyjazne Pogranicze

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie