30.04.2013

WŁĄCZ CYFROWĄ. WŁĄCZ PODLASKIE

Już wkrótce na terenie całego województwa podlaskiego programy TVP będzie można oglądać w dużo lepszej jakości. Przejście z nadawania sygnału analogowego (tego, który mamy obecnie ) na sygnał cyfrowy wiąże się ze stopniowym wyłączaniem starych nadajników analogowych.

 

Już 17 czerwca 2013 roku na większości terenu województwa podlaskiego – w szczególności Białostocczyźnie, Suwalszczyźnie oraz niewielkiej części  Ziemi Łomżyńskiej  – zostaną wyłączone stare nadajniki. W pozostałej części naszego regionu – w powiecie kolneńskim, grajewskim i części łomżyńskiego przejście na sygnał cyfrowy nastąpi nieco później – 23 lipca 2013 roku.

Ważne jest, by do odbioru cyfrowego odpowiednio się przygotować. Wyłączenie nadajników analogowych oznacza, że odbiór kanałów telewizyjnych, będzie możliwy jedynie po zainstalowaniu odpowiedniego sprzętu: dekoderów typu DVBT oraz podłączeniu do anteny zewnętrznej. Chyba, że telewizor jest nowej generacji i ma ten dekoder już wbudowany.  Wszelkie szczegóły techniczne są starannie opisane i zilustrowane na stronie  www.cyfryzacja.gov.pl. Informacji można także znaleźć pod bezpłatnym numerem telefonu  800 007 788.


Podlaski Urząd Wojewódzki wspólnie z białostockim oddziałem TVP oraz białostocką delegaturą Urzędu Komunikacji Elektronicznej wspólnie opracowali  plan kampanii informacyjnej i wspólnie go realizują. Zaczęło się od konkurs na logo i hasło kampanii. Chcieliśmy by w promocji procesu cyfryzacji był akcent regionalny. Dzieci to dobry komunikator i lubią cyfrowe nowości, do tego mają ogromną wyobraźnię. Wygrało hasło  Włącz cyfrową. Włącz Podlaskie Zwycięskie logo i hasło znalazło się na plakatach i ulotkach informujących o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej.


Najważniejsze by informacja o zmianie sygnału analogowego na cyfrowy i koniecznych do tego przygotowaniach dotarła do jak największej liczby mieszkańców regionu. Tu bezcenna jest rola samorządów, które staramy się informować w każdy możliwy sposób -  i za pomocą komunikatów i w czasie spotkań, kongresów. Dbamy o to, by przy każdej tego typu okazji było stoisko „cyfryzacyjne”. Dla wszystkich chętnych przedstawiciele UKE i białostockiego oddziału Telewizji Polskiej prowadzą wykłady informacyjne. Był już cały cykl wykładów dla uczestników  Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mamy ich w Podlaskiem dwanaście.  Spotkania odbywają się już regularnie od lutego. Był też wykład  dla przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych z regionu.


 Bardzo ważna jest pomoc tak zwanych patroli cyfrowych. To przeszkoleni przez UKE uczniowie szkół o profilu elektrycznym. UKE szkoli chętnych ( już 70 osób)  zbiera zgłoszenia od potrzebujących pomocy osób i wysyła informacje do szkół. Uczniowie z patroli mają identyfikatory i sprawnie działają już w Białymstoku i Suwałkach. Za darmo udzielają porad, pomagają podłączyć sprzęt. W ten sam sposób zostaną przeszkoleni harcerze oraz strażacy ochotnicy.


Wojewoda podlaski zwrócił się też do władz Kościoła i Cerkwi z prośbą o pomoc w informowaniu mieszkańców regionu, przez odczytanie w parafiach komunikatu.


W maju wyruszą w teren konwoje cyfrowe.  Dotrą do kilkunastu miejscowości w całym regionie. W konwoju będą przedstawiciele PUW, TVP oraz UKE z wozem do pomiarów. Będą pokazy odbioru cyfrowego, podłączania i ustawiania anten, punkt informacyjny z ulotkami i plakatami. Konwoje cyfrowe – to nie wszystko. TVP zorganizuje także cyfrowe miasteczka w dwóch miejscowościach - Augustowie oraz Turośli (powiat kolneński).

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie