Obecny herb jest niezgodny ze sztuka heraldyczną, źródłami historycznymi z 1720 roku., w tym z najstarszą zachowaną pieczęcią miejską oraz obowiązującym prawem – informują władze Suwałk i przekonują, że w ostatnich latach trzykrotnie bezskutecznie próbowały go zalegalizować.
Wystąpienia miasta do ministerstwa administracji i działającej przy nim komisji heraldycznej, próby „zalegalizowania” wzoru herbu były podejmowane w roku 2005, potem 2011 i 2014 i kończyły się negatywnymi opiniami.
Ratusz wymienia, co zdaniem opiniujących, jest nie tak z naszym herbem i wylicza zalecenia :
- „…. jako podstawę herbu, zaleca się uwzględnienie dwóch źródeł historycznych: przywileju z nadaniem herbu dla Suwałk w 1720 r. oraz najstarszej zachowanej pieczęci miejskiej.”
- „… zmianę kształtu tarczy herbowej, z obecnej z ostrym występem na dole na najczęściej obecnie używaną w polskiej heraldyce samorządowej, zaokrągloną dołem tarczę hiszpańską II.”
- „…wątpliwości budzi widniejąca u dołu tarczy złota (żółta) figura heraldyczna (podstawa) o niejasnym znaczeniu i proweniencji. Jest ona całkowicie obca heraldyce staropolskiej i sprzeczna z jej zasadami, co stanowi podstawę hipotezy o jej stosunkowo późnym dodaniu do herbu (najprawdopodobniej przez rosyjskiego zaborcę) …”.
- „…Na najstarszej pieczęci miasta widnieje ukoronowany krzyż, będący symbolem Chrystusa Króla. Tymczasem w używanym obecnie wzorze herbu krzyż przeniesiony został ponad ukoronowane trójwzgórze, co całkowicie zniekształca wymowę symboliczną herbu”.
- „Poprawienia wymagają też niektóre inne elementy rysunku – na przykład nieczytelne obecnie przedstawienie psa”.
- „… przygotowując nowe opracowanie herbu należy zadbać o to, by święci mieli odpowiednie atrybuty (takie, jak na pieczęci) czyli laskę z tykwą i laskę.
Przyszłoroczne obchody 300-lecia Suwałk skłoniły władze samorządowe „do uregulowania istniejących nieprawidłowości heraldycznych i niezgodności historycznych w obecnie używanym herbie Miasta oraz powrotu do tradycji historycznej mającej początek w dokumencie Króla Augusta II Mocnego z 1720 roku „…a że to miasteczko jest złożone pod tytułem Świętego Romualda i Świętego Rocha, tedy mają na znak protekcji używać na pieczęci miejskiej tych świętych przy trzech górach z krzyżem i koroną”.
Nieprawidłowości i zalecenia zostały uwzględnione i naniesione do nowego projektu, autorstwa Alfreda Znamierowskiego, jednego z czołowych na świecie weksykologów i heraldyków, który zmarł 23 października bieżącego roku.
Projekt (poniżej) wykonany przez Alfreda Znamierowskiego, w lipcu 2019 r. został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną, a w sierpniu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
O tym wszystkim szczegółowiej można przeczytać na stronie Urzędu Miejskiego w opublikowanym Stanowisku ws. nowego herbu Suwałk , które jest odpowiedzią na petycję grupy mieszkańców, którzy protestują przeciwko zmianie herbu, domagają się wyjaśnień i konsultacji.
Mogą się oni dowiedzieć, że „żadna z w/w ustaw nie nakłada na gminę obligatoryjnego lub fakultatywnego (określonego uchwałą rady gminy) obowiązku konsultowania projektów uchwał dotyczących herbu z mieszkańcami”.
WD
[01.12.209] Suwałki. I co z tym herbem zrobić? Zmiana wzbudza negatywne emocje