11.04.2025

Wójtowie i burmistrzowie na szkoleniu z ochrony ludności i obrony cywilnej

Na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku rozpoczęło się trzydniowe szkolenie z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla podlaskich wójtów i burmistrzów.

Na otwarciu szkolenia, zorganizowanego dzięki współpracy wojewody podlaskiego i władz uczelni, był wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, gen. Wiesław Leśniakiewicz.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., wśród swoich założeń zawiera przeszkolenie bardzo wielu grup – od decydentów poszczególnych szczebli, przez kadrę różnych instytucji po obywateli.

Szkolenia dla samorządowców

Podlascy starostowie oraz prezydenci miast na prawach powiatu odbyli już przeznaczony dla nich Wyższy Kurs Ochrony Ludności w Akademii Pożarniczej w Warszawie.

Wójtowie i burmistrzowie mają się szkolić w swoich regionach – ustawa nakłada na wojewodów obowiązek zorganizowania takiego przeszkolenia. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski nawiązał w tym celu współpracę z Uniwersytetem w Białymstoku. Na podstawie zawartej umowy szkolenie dla podlaskich samorządowców zorganizował Wydział Prawa tej uczelni.

Podstawy teoretyczne i praktyczne ćwiczenia

Program trzydniowego szkolenia dla wójtów i burmistrzów przewiduje wykłady ekspertów oraz praktyczne ćwiczenia. Studia przypadków, analiza strategii i trening decyzyjny umożliwią uczestnikom przećwiczenie procedur w sytuacjach kryzysowych. Nie zabraknie także zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

 

Na otwarciu szkolenia rektor Uniwersytetu w Białymstoku podkreślał:

- Misja uniwersytetu to kształcenie, badania i służba publiczna. Dzielimy się wiedzą naszych ekspertów, to wyraz współodpowiedzialności za bezpieczeństwo i dobro wspólne.

Infrastruktura, wiedza i kompetencje

Wojewoda podkreślał, że państwo bezpieczne i odporne to takie, w którym obywatele mają poczucie, że władza na poziomie centralnym i samorządowym ma jasno określone kompetencje i zabezpieczenia finansowe. Podkreślał także konieczność edukowania całego społeczeństwa:

- Ustawa jest oparta na dwóch filarach: to infrastruktura, a z drugiej strony wiedza i kompetencje. Musimy przekazać przygotować nasze społeczeństwo, bo wybudować można wszystko, ale bez wiedzy np. o alarmach nikt do schronów nie dotrze.

Odpowiedzialność samorządów, ale i obywateli

Na konferencji prasowej poświęconej szkoleniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wyjaśniał, że do kluczowych zdań samorządów należą tworzenie obiektów zbiorowej ochrony, zabezpieczenie personelu obrony cywilnej opartego o lokalną służbę ratowniczą i budowanie lokalnych zasobów. Wiceminister przedstawiał źródła finansowania tych działań i podkreślał, że odpowiednie środki już niedługo trafią do samorządów.

Generał Leśniakiewicz podkreślał, że odporność państwa budują także poszczególni obywatele, dlatego każdy z nas powinien być przygotowany na nietypowe sytuacje i mieć w domu zabezpieczony zapas niezbędnych środków.

 

 

Źródło i fot. PUW

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Świt Nowy Dwór Mazowiecki

18.04.2025
18:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Sponsor walut
Kursy walut
04.18.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2429 4.3287
USD 0.00% 3.7322 3.8076
GBP 0.00% 4.9506 5.0506
CHF 0.00% 4.5855 4.6781
Dodaj nowe og�oszenie