Na portalu GOV.pl można znaleźć wszystkie e-usługi wyborcze, których potrzeba, by móc zagłosować zarówno w miejscu zamieszkania, tam gdzie studiujesz lub pracujesz, jak i w podróży.
Sprawdź, kiedy musisz dopisać siÄ™ do spisu, a kiedy do rejestru wyborców i jak skorzystać z możliwoÅ›ci gÅ‚osowania korespondencyjnego. DziaÅ‚aj z wyprzedzeniem i online.
Wybory parlamentarne już za niecaÅ‚y miesiÄ…c (13 października). Chcesz zagÅ‚osować, ale już wiesz, że tego dnia wyjeżdżasz, a może mieszkasz w innym miejscu, niż jesteÅ› zameldowany i w nim chcesz gÅ‚osować? JeÅ›li któraÅ› z opisanych sytuacji dotyczy Ciebie, przeczytaj ten tekst. A później skorzystaj z naszych e-usÅ‚ug.
Na stałe, czy tylko ten jeden raz?
Zacznijmy od najtrudniejszego, a przynajmniej tego, co nie dla wszystkich jest jasne. Czym siÄ™ różni dopisanie do spisu wyborców od wpisania do rejestru wyborców? Już tÅ‚umaczymy.
JeÅ›li chcecie na staÅ‚e zmienić miejsce gÅ‚osowania, czyli od teraz chcecie gÅ‚osować tam, gdzie mieszkacie, a gdzie nie jesteÅ›cie zameldowani i to nie tylko ten jeden raz, ale także w innych, przyszÅ‚ych wyborach – powinniÅ›cie wpisać siÄ™ do rejestru wyborców.
Natomiast jeÅ›li wiecie, że tylko tego jednego dnia - 13 października nie bÄ™dzie Was w miejscu zamieszkania, ale mimo to poczucie obywatelskiego obowiÄ…zku mówi Wam, że powinniÅ›cie zagÅ‚osować – dopiszcie siÄ™ do spisu wyborców w miejscu, w którym akurat wtedy bÄ™dziecie. Można powiedzieć, że bÄ™dzie to dziaÅ‚anie jednorazowe, czyli dotyczy tylko tych jednych wyborów. W nastÄ™pnych zagÅ‚osujecie już u siebie (chyba, że znowu wyjedziecie).
Wiecie, co robić? To teraz najlepsza wiadomość: niezależnie, która z tych dwóch opisanych sytuacji Was dotyczy – obie możecie zaÅ‚atwić online.
Dobra rada: nie czekajcie z tym do ostatniej chwili. Najlepiej załatwić to od ręki, czyli teraz. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Wpis do rejestru wyborców
Chcecie na staÅ‚e zmienić miejsce gÅ‚osowania – w takim razie to dla Was przygotowaliÅ›my e-usÅ‚ugÄ™ ZÅ‚óż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
- W tym przypadku kluczowe jest dziaÅ‚anie z odpowiednim wyprzedzeniem. Wpis nie nastÄ™pujÄ™ bowiem automatycznie, wymaga rozpatrzenia wniosku, a później decyzji urzÄ™dnika. Przed wydaniem decyzji urzÄ™dnicy muszÄ… zweryfikować, czy mieszkamy tam, gdzie deklarujemy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Co przygotować? – Profil zaufany, skan lub zdjÄ™cie dowodu osobistego i elektronicznÄ… wersjÄ™ innego dokumentu, który potwierdza miejsce naszego staÅ‚ego zamieszkania. Taki zaÅ‚Ä…cznik uÅ‚atwi urzÄ™dnikowi podjÄ™cie decyzji i może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku – podpowiada szef MC.
Co może być takim dodatkowym dokumentem? Umowa najmu mieszkania, oÅ›wiadczenie wÅ‚aÅ›ciciela (najemcy) mieszkania, w którym mieszkamy, rachunek za prÄ…d, na którym sÄ… nasze dane; umowa o pracÄ™; karta mieszkaÅ„ca, itp. WiÄ™cej przykÅ‚adów znajdziecie na GOV.PL. Możesz także skontaktować z urzÄ™dem i zapytać, jaki dokument doÅ‚Ä…czyć do wniosku.
JeÅ›li nie masz Profilu Zaufanego, zaÅ‚óż go na www.pz.gov.pl
Wszystkie dokumenty przygotowane. Co dalej?
Krok 1: na GOV.pl wybierz e-usÅ‚ugÄ™ ZÅ‚óż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
Krok 2: Kliknij przycisk ZÅ‚óż wniosek i zaloguj siÄ™ profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeÅ›li go masz).
Krok 3: Wybierz obywatelstwo.
Krok 4: Zaadresuj wniosek – wybierz urzÄ…d gminy, w której mieszkasz lub przebywasz na staÅ‚e.
Krok 5: Podaj dane dowodu osobistego (nazwÄ™ i numer) – doÅ‚Ä…cz skan lub zdjÄ™cie tego dokumentu.
Krok 6: DoÅ‚Ä…cz dodatkowe zaÅ‚Ä…czniki, które pozwolÄ… zweryfikować miejsce Twojego staÅ‚ego zamieszkania.
Krok 7: Podaj adres stałego miejsca zamieszkania/przebywania i zaznacz oświadczenie, że pod nim mieszkasz.
Krok 8: Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i podany we wniosku adres e-mail.
Czekaj na odpowiedź z urzÄ™du. Samo wysÅ‚anie wniosku nie oznacza wpisania do rejestru wyborców.
UrzÄ™dnik może skontaktować siÄ™ z TobÄ… pocztÄ… tradycyjnÄ…, e-mailem, telefonicznie lub przez skrzynkÄ™ ePUAP. Sprawdzaj swojÄ… skrzynkÄ™ ePUAP — jeÅ›li odpowiesz na wiadomość urzÄ™dnika, przyspieszy to zaÅ‚atwienie sprawy.
DecyzjÄ™ o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców urzÄ™dnik podejmie w ciÄ…gu 5 dni od zÅ‚ożenia wniosku. Otrzymasz jÄ… pocztÄ… tradycyjnÄ… lub na skrzynkÄ™ ePUAP. Jeżeli w ciÄ…gu 5 dni nie otrzymasz korespondencji, skontaktuj siÄ™ z urzÄ™dem. Bez tej decyzji lub gdy decyzja bÄ™dzie odmowna, nie znajdziesz siÄ™ w rejestrze wyborców. Oznacza to, że nie zagÅ‚osujesz w gminie, do której wysyÅ‚asz wniosek.
Urzędnik może wpisać Cię tylko do jednego rejestru.
Usługa jest bezpłatna.
WAÅ»NE! E-usÅ‚uga ZÅ‚óż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców bÄ™dzie dostÄ™pna do wtorku 8 października do godz. 23:59.
Dopisanie do spisu wyborców
JeÅ›li chcecie zagÅ‚osować, a w dzieÅ„ wyborów nie bÄ™dzie Was w miejscu zameldowania – dla Was przygotowaliÅ›my e-usÅ‚ugÄ™ Dopisz siÄ™ do spisu wyborców.
WAÅ»NE: Wniosek o dopisanie do spisu wyborców możesz wysÅ‚ać najpóźniej 5 dni przed wyborami, czyli do 8 października.
Dlatego także w tym przypadku warto dziaÅ‚ać z odpowiednim wyprzedzeniem. Zanim urzÄ™dnik dopisze Was do spisu wyborców, najpierw musi odebrać i rozpatrzyć Wasz wniosek.
Jedynym, co powinniÅ›cie przygotować, aby skorzystać z tej e-usÅ‚ugi jest profil zaufany i adres, pod którym bÄ™dziecie w dniu wyborów. Co dalej?
Krok 1: na GOV.PL wybierz e-usÅ‚ugÄ™ Dopisz siÄ™ do spisu wyborców.
Krok 2: Kliknij przycisk Dopisz siÄ™ do spisu wyborców i zaloguj siÄ™ profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeÅ›li go masz).
Krok 3: WypeÅ‚nij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać siÄ™ do spisu wyborców.
Krok 4: Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i podany we wniosku adres e-mail.
JeÅ›li urzÄ™dnik stwierdzi we wniosku braki lub bÅ‚Ä™dy, skontaktuje siÄ™ z tobÄ…: telefonicznie, pocztÄ… tradycyjnÄ…, e-mailem lub przez skrzynkÄ™ ePUAP. Sprawdzaj swojÄ… skrzynkÄ™ ePUAP – jeÅ›li odpowiesz na wiadomość urzÄ™dnika, przyspieszy to zaÅ‚atwienie sprawy.
Przed udaniem siÄ™ do lokalu wyborczego koniecznie sprawdź, czy dopisano CiÄ™ do spisu wyborców. Wniosek zawiera proÅ›bÄ™ o powiadomieniu CiÄ™ na twój adres e-mail o dopisaniu do spisu wyborców. Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi w ciÄ…gu 3 dni, skontaktuj siÄ™ z urzÄ™dem.
Usługa jest bezpłatna.
WAÅ»NE! E-usÅ‚uga Dopisz siÄ™ do spisu wyborców bÄ™dzie dostÄ™pna do wtorku 8 października do godz. 23:59.
GÅ‚osowanie korespondencyjne
JeÅ›li macie orzeczony znaczny lub umiarkowany stopieÅ„ niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, w tym orzeczenie o caÅ‚kowitej niezdolnoÅ›ci do pracy lub do samodzielnej egzystencji i należycie do I lub II grupy inwalidów – dla Was przygotowaliÅ›my e-usÅ‚ugÄ™ ZgÅ‚oÅ› zamiar gÅ‚osowania korespondencyjnego.
WAÅ»NE: zamiar gÅ‚osowania korespondencyjnego musisz zgÅ‚osić najpóźniej do 15. dnia przed wyborami.
Co przygotować przed załatwieniem tej sprawy? Profil zaufany i skan lub zdjęcie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Co dalej?
Krok 1: na GOV.PL wybierz e-usługę Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego.
Krok 2: Kliknij przycisk Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego i zaloguj się profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz).
Krok 3: Sprawdź lub wpisz swoje dane.
Krok 4: Dołącz swoje aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
WAÅ»NE: JeÅ›li w pakiecie wyborczym chcesz otrzymać nakÅ‚adkÄ™ do gÅ‚osowania sporzÄ…dzonÄ… w alfabecie Braille'a – zaznacz odpowiednie pole. Podaj adres, na jaki chcesz otrzymać pakiet wyborczy.
Krok 5: Zaznacz oÅ›wiadczenie, w jakim jesteÅ› rejestrze wyborczym – wystarczy, że podasz miejscowość. Wniosek automatycznie zaadresuje siÄ™ do wÅ‚aÅ›ciwego komisarza wyborczego oraz do wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™dnika wyborczego.
Krok 6: Sprawdź zgłoszenie i podpisz je elektronicznie. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
JeÅ›li w Twoim zgÅ‚oszeniu urzÄ™dnik stwierdzi braki lub bÅ‚Ä™dy, dostaniesz wiadomość na skrzynkÄ™ ePUAP. Sprawdzaj swojÄ… skrzynkÄ™ ePUAP – jeÅ›li odpowiesz na wiadomość urzÄ™dnika, przyspieszy to zaÅ‚atwienie sprawy.
Urząd NIE rozpatrzy Twojego zgłoszenia, jeśli:
- nie uzupełnisz lub nie poprawisz go w ciągu 1 dnia od otrzymania wezwania z urzędu,
- masz ustanowionego pełnomocnika do głosowania.
WAŻNE! E-usługa Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego będzie dostępna do poniedziałku 30 września 2019 r. do godz. 23:59.
Sprawdzaj swojÄ… skrzynkÄ™!
Sprawdzaj swojÄ… skrzynkÄ™ ePUAP – powtórzyliÅ›my to w tym tekÅ›cie nie raz. To naprawdÄ™ ważne. Dlatego, aby uÅ‚atwić Wam to zadanie, przygotowaliÅ›my krótki opis tego, co zrobić by ta czynność nie byÅ‚a zbyt uciążliwa i aby żadna ważna wiadomość od urzÄ™dnika Wam nie umknęła.
Oto jak ustawić powiadomienia e-mailowe o nowych wiadomościach na skrzynce ePUAP:
Krok 1: Zaloguj siÄ™ na swoje konto na ePUAP.
Krok 2: Wejdź w Moja skrzynka (prawy górny róg ekranu).
Krok 3: W pasku po lewej stronie wybierz Operacje.
Krok 4: Wybierz Ustawienia.
Krok 5: Zaznacz zawsze jako opcję otrzymywania powiadomień.
Krok 6: Zapisz zmiany.
Od teraz po przyjściu każdej wiadomości z urzędu dostaniesz maila na swoją prywatną skrzynkę. Pamiętaj, aby podawać ten adres w wysyłanych wnioskach.
Wydział Komunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji