Niedziela, 28 czerwca – to data pierwszej tury wyborów prezydenta RP. Do najbliższego piątku powinny zarejestrować się komitety wyborcze, a do 10 czerwca potrwa zbieranie podpisów pod nowymi kandydaturami.
Ze zbierania podpisów zwolnieni sÄ… kandydaci, którzy zgromadzili już niezbÄ™dnÄ… ich liczbÄ™ i zostali zarejestrowani przed gÅ‚osowaniem wyznaczonym na 10 maja, które nie doszÅ‚o do skutku.
Przypomnijmy, że byÅ‚o ich 10 (kolejność alfabetyczna): Robert BiedroÅ„, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon HoÅ‚ownia, Marek Jakubiak, MaÅ‚gorzata Kidawa-BÅ‚oÅ„ska, WÅ‚adysÅ‚aw Kosiniak-Kamysz, MirosÅ‚aw Piotrowski (byÅ‚y europoseÅ‚), PaweÅ‚ Tanajno, StanisÅ‚aw Å»óÅ‚tek (byÅ‚y europoseÅ‚)
MaÅ‚gorzatÄ™ KidawÄ™-BÅ‚oÅ„skÄ…, kandydatkÄ™ Koalicji Obywatelskiej zastÄ…piÅ‚ prezydent Warszawy RafaÅ‚ Trzaskowski i jego komitet musi teraz zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.
Niewykluczone, ze pojawiÄ… siÄ™ inni nowi chÄ™tni do rywalizacji. Przed majowym terminem zarejestrowanych byÅ‚o 19 komitetów, z których 9 nie daÅ‚o rady, m.in. z powodu pandemii, zebrać wymaganych 100 tys. gÅ‚osów poparcia.
Uwaga, Wyborcy
Å»eby wziąć udziaÅ‚ w gÅ‚osowaniu korespondencyjnie, wyborca bÄ™dzie musiaÅ‚ powiadomić komisarza wyborczego za poÅ›rednictwem urzÄ™du gminy, w której jest wpisany do spisu wyborców, do 12. dnia przed dniem wyborów (do 16 czerwca), a wyborca podlegajÄ…cy w dniu gÅ‚osowania obowiÄ…zkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – do piÄ…tego dnia przed dniem wyborów.
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.
Ministerstwo Cyfryzacji: Przed wyborami – dopisz siÄ™ do spisu, wpisz do rejestru
Nie musicie gÅ‚osować tam, gdzie jesteÅ›cie zameldowani. To od Was zależy, gdzie dopiszecie siÄ™ do spisu lub wpiszecie do rejestru wyborców. Obie te sprawy możecie zaÅ‚atwić online. Oto jak to zrobić.
Na stałe, czy tylko ten jeden raz?
Zacznijmy od tego, co nie dla wszystkich jest jasne: czym siÄ™ różni dopisanie do spisu wyborców od wpisania do rejestru wyborców? Już tÅ‚umaczymy.
JeÅ›li chcecie na staÅ‚e zmienić miejsce gÅ‚osowania, czyli od teraz chcecie gÅ‚osować tam, gdzie mieszkacie, a gdzie nie jesteÅ›cie zameldowani i to nie tylko ten jeden raz, ale także w innych, przyszÅ‚ych wyborach – powinniÅ›cie wpisać siÄ™ do rejestru wyborców.
Natomiast jeÅ›li wiecie, że tylko tego jednego dnia - w dzieÅ„ wyborów - nie bÄ™dzie Was w miejscu zamieszkania, ale poczucie obywatelskiego obowiÄ…zku mówi Wam, że powinniÅ›cie zagÅ‚osować – dopiszcie siÄ™ do spisu wyborców w miejscu, w którym akurat wtedy bÄ™dziecie.
BÄ™dzie to dziaÅ‚anie jednorazowe, czyli dotyczy tylko tych jednych wyborów. W nastÄ™pnych zagÅ‚osujecie już u siebie.
Wiecie, co robić? To teraz najlepsza wiadomość: niezależnie, która z tych dwóch opisanych sytuacji Was dotyczy – obie możecie zaÅ‚atwić online.
Wpis do rejestru wyborców
Chcecie na staÅ‚e zmienić miejsce gÅ‚osowania – w takim razie to dla Was przygotowaliÅ›my e-usÅ‚ugÄ™ ZÅ‚óż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
- W tym przypadku kluczowe jest dziaÅ‚anie z odpowiednim wyprzedzeniem. Wpis nie nastÄ™pujÄ™ bowiem automatycznie, wymaga rozpatrzenia wniosku, a później decyzji urzÄ™dnika. Przed wydaniem decyzji urzÄ™dnicy muszÄ… zweryfikować, czy mieszkamy tam, gdzie deklarujemy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Co przygotować? – Profil zaufany, skan lub zdjÄ™cie dowodu osobistego i elektronicznÄ… wersjÄ™ innego dokumentu, który potwierdza miejsce naszego staÅ‚ego zamieszkania. Taki zaÅ‚Ä…cznik uÅ‚atwi urzÄ™dnikowi podjÄ™cie decyzji i może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku – podpowiada szef MC.
Co może być takim dodatkowym dokumentem? Umowa najmu mieszkania, oÅ›wiadczenie wÅ‚aÅ›ciciela (najemcy) mieszkania, w którym mieszkamy, rachunek za prÄ…d, na którym sÄ… nasze dane; umowa o pracÄ™; karta mieszkaÅ„ca, itp. WiÄ™cej przykÅ‚adów znajdziecie na GOV.PL. Możecie także skontaktować z urzÄ™dem i zapytać, jaki dokument doÅ‚Ä…czyć do wniosku.
JeÅ›li nie masz profilu zaufanego, zaÅ‚óż go.
Wszystkie dokumenty przygotowane. Co dalej?
Krok 1: na GOV.pl wybierz e-usÅ‚ugÄ™ ZÅ‚óż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
Krok 2: Kliknij przycisk ZÅ‚óż wniosek i zaloguj siÄ™ profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeÅ›li go masz).
Krok 3: Wybierz obywatelstwo.
Krok 4: Zaadresuj wniosek – wybierz urzÄ…d gminy, w której mieszkasz lub przebywasz na staÅ‚e.
Krok 5: Podaj dane dowodu osobistego (nazwÄ™ i numer) – doÅ‚Ä…cz skan lub zdjÄ™cie tego dokumentu.
Krok 6: DoÅ‚Ä…cz dodatkowe zaÅ‚Ä…czniki, które pozwolÄ… zweryfikować miejsce Twojego staÅ‚ego zamieszkania.
Krok 7: Podaj adres stałego miejsca zamieszkania/przebywania i zaznacz oświadczenie, że pod nim mieszkasz.
Krok 8: Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeÅ›li go masz). Potwierdzenie zÅ‚ożenia wniosku otrzymasz na swojÄ… skrzynkÄ™ na koncie Mój GOV (www.GOV.pl) i podany we wniosku adres e-mail.
Czekaj na odpowiedź z urzÄ™du. Samo wysÅ‚anie wniosku nie oznacza wpisania do rejestru wyborców.
UrzÄ™dnik może skontaktować siÄ™ z TobÄ… pocztÄ… tradycyjnÄ…, e-mailem, telefonicznie lub przez skrzynkÄ™ na koncie Mój GOV. Sprawdzaj swojÄ… skrzynkÄ™ - jeÅ›li odpowiesz na wiadomość urzÄ™dnika, przyspieszy to zaÅ‚atwienie sprawy.
DecyzjÄ™ o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców urzÄ™dnik podejmie w ciÄ…gu 5 dni od zÅ‚ożenia wniosku. Otrzymasz jÄ… pocztÄ… tradycyjnÄ… lub na skrzynkÄ™ na koncie Mój GOV. Jeżeli w ciÄ…gu 5 dni nie otrzymasz korespondencji, skontaktuj siÄ™ z urzÄ™dem. Bez tej decyzji lub gdy decyzja bÄ™dzie odmowna, nie znajdziesz siÄ™ w rejestrze wyborców. Oznacza to, że nie zagÅ‚osujesz w gminie, do której wysyÅ‚asz wniosek.
Urzędnik może wpisać Cię tylko do jednego rejestru.
Usługa jest bezpłatna.
Uwaga! E-usługa jest wyłączana na pięć dni przed wyborami.
Dopisanie do spisu wyborców
JeÅ›li chcecie zagÅ‚osować, a w dzieÅ„ wyborów nie bÄ™dzie Was w miejscu zameldowania – dla Was przygotowaliÅ›my e-usÅ‚ugÄ™ Dopisz siÄ™ do spisu wyborców.
Jedynym, co powinniÅ›cie przygotować, aby skorzystać z tej e-usÅ‚ugi jest profil zaufany i adres, pod którym bÄ™dziecie w dniu wyborów. Co dalej?
Krok 1: na GOV.PL wybierz e-usÅ‚ugÄ™ Dopisz siÄ™ do spisu wyborców.
Krok 2: Kliknij przycisk Dopisz siÄ™ do spisu wyborców i zaloguj siÄ™ profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeÅ›li go masz).
Krok 3: WypeÅ‚nij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać siÄ™ do spisu wyborców.
Krok 4: Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeÅ›li go masz). Potwierdzenie zÅ‚ożenia wniosku otrzymasz na swojÄ… skrzynkÄ™ na koncie Mój GOV (www.GOV.pl) i podany we wniosku adres e-mail.
JeÅ›li urzÄ™dnik stwierdzi we wniosku braki lub bÅ‚Ä™dy, skontaktuje siÄ™ z tobÄ…: telefonicznie, pocztÄ… tradycyjnÄ…, e-mailem lub przez na koncie Mój GOV. Sprawdzaj swojÄ… skrzynkÄ™ – jeÅ›li odpowiesz na wiadomość urzÄ™dnika, przyspieszy to zaÅ‚atwienie sprawy.
Usługa jest bezpłatna.
Uwaga! E-usługa jest wyłączana na pięć dni przed wyborami.
JeÅ›li nadal masz wÄ…tpliwoÅ›ci, którÄ… usÅ‚ugÄ™ wybrać, odpowiedz na kilka prostych pytaÅ„.
Korespondencyjnie
W tych wyborach można wziąć udział tradycyjnie lub korespondencyjnie. Już jutro na portalu GOV.pl ruszy e-usługa umożliwiająca zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego. W związku z jej wdrożeniem dziś (środa, 3 czerwca) od godz. 21.00 do jutrzejszego poranka, a dokładnie do godz. 03:20 e-usługi (w tym e-usługi wyborcze) mogą być niedostępne.
Ewentualna druga tura wyborów (jeżeli w pierwszej żaden z kandydatów nie otrzyma wiÄ™cej niż poÅ‚owy ważnych oddanych gÅ‚osów) odbÄ™dzie siÄ™ 12 lipca.