15.06.2024

Wykłady i dyskusje. Spotkanie w Smolnickiej Akademii Aktywnej Terapii [zdjęcia]

Odbywające się w Ośrodku Terapeutycznym w Smolnikach na Suwalszczyźnie spotkanie było okazją do wymiany wiedzy oraz wysłuchania szeregu inspirujących wykładów specjalistów z dziedziny m.in. psychiatrii, psychoterapii czy geriatrii. W piątkowym (14.06) wydarzeniu uczestniczyła wicemarszałek Wiesława Burnos.

Inicjatywa jest kontynuacją międzynarodowej konferencji naukowej Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej, która miała miejsce w 2015 r. Bożena Łapińska, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach, podkreślała rolę aktywizacji ruchowej w terapii pacjentów.

– Szczególnie zależy mi na tym, żeby pokazać i mówić o tych formach terapeutycznych, które nie są popularne. My bardzo intensywnie rozwijamy stronę psychoterapeutyczną, bo  według najnowszych badań psychiatria skręca w tę stronę– mówiła.

Farmakoterapia jest bardzo ważna, ale jako stałą wprowadza się formę psychologiczną. Doświadczenie uczy, że im większa świadomość pacjenta, tym lepszy efekt terapii– wyjaśniała.

Spotkanie rozpoczęła dyskusja panelowa dotycząca kierunków przekształceń w psychiatrii. Jako pierwsza głos zabrała wicemarszałek Wiesława Burnos, która  podkreśliła znaczącą rolę samorządu województwa w rozwoju placówek medycznych w regionie.

– Bez wątpienia w województwie podlaskim w ciągu ostatniego czasu zadziało się bardzo dużo dobrych rzeczy. Zaczęły powstawać ośrodki pomocowe, mamy też dwa szpitale psychiatryczne. Placówka w Suwałkach rozwija się dynamicznie,  szybko wychodzi naprzeciw wszelkim oczekiwaniom. Bardzo się z tego cieszę– zaznaczyła.

Michał Naczas, lekarz geriatra, który od ponad trzech lat opiekuje się pacjentami oddziału psychogeriatrii suwalskiego szpitala, przedstawił wykład dotyczący znaczenia aktywnej terapii w psychogeriatrii. Ukazywał w nim istotę problemów, z jakimi zmagają się starsi pacjenci oraz dowodził, w jaki sposób na poprawę ich życia wpływa terapia.

– Moje wystąpienie dotyczy form i zalet terapii w psychogeriatrii. Myślę, że każda forma podnoszenia kwalifikacji jest ważna. Takie spotkania, jak dzisiejsze, prezentują nasze doświadczenia i poglądy, możemy też porozmawiać o problemach terapeutycznych, z jakimi  się zmagamy– mówił bezpośrednio przed prelekcją.

Pozostałe wykłady poświęcone były m.in. związkowi między psychoterapią a duchowością chrześcijańską, zaletom terapii zajęciowej, ornitologii terapeutycznej, a także treningowi uważności. Odbyły się również warsztaty z relaksacji w terapii – znaczenia prawidłowego oddechu oraz w „Tai chi Chuan jako bezpiecznej formy rekreacji ruchowej”.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli również m.in. Anna Rzemek, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Waldemar Kwaterski, radny wojewódzki i dyrektor szpitala w Sejnach, Bogdan Minkiewicz, zastępca dyrektora szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.

Metamorfoza budynku po byłej Szkole Podstawowej w Smolnikach

Ośrodek Terapeutyczny, specjalizujący się w leczeniu osób z zaburzeniami psychicznymi, został oficjalnie otwarty w Smolnikach w czerwcu 2023 roku.

Ten nowoczesny obiekt jest wynikiem projektu zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Obiekt powstał w budynku po byłej szkole, a jego przebudowa i rozbudowa pochłonęła około 10 milionów złotych.

Szkołę Podstawową w Smolnikach w gminie Rutka - Tartak ( wcześniej w gminie Wiżajny) zamknięto przed wieloma laty. Pierwszą próbę podjęto już w 2007 roku. W podstawówce w Smolnikach uczyły się dzieci z 9 okolicznych wsi, ale z roku na rok było ich coraz mniej.

Po likwidacji szkoły pojawiały się różne koncepcje jej zagospodarowania, ale nic z tego nie wychodziło, a budynek niszczał. Budynek w Smolnikach został przekazany szpitalowi w Suwałkach już w 2014 r., choć nie istniały wówczas dokładnie sprecyzowane plany co do jego przeznaczenia.

Przełomowy rok 2021

Wreszcie w 2021 roku postanowiono, że Szpital Psychiatryczny w Suwałkach utworzy w Smolnikach ośrodek terapeutyczny. W tym celu przebuduje i wyremontuje budynek po dawnej Szkole Podstawowej, wyposaży go w sprzęt medyczny, informatyczny oraz meble.

Cała inwestycja polegała na przystosowaniu dawnego budynku szkoły na potrzeby oddziału szpitala w Smolnikach (20 km od Suwałk).

- Dziś mamy naprawdę wielki dzień. Otwieramy specjalistyczny ośrodek dla osób z zaburzeniami nerwicowymi. Oddajemy pacjentom 25 miejsc, ale to jest dopiero początek. Planujemy do Smolnik przenieść Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych ze specjalistyczną poradnią, z zespołem opieki środowiskowej, który będzie odwiedzał pacjentów w domach. Co więcej w planach mamy otwarcie tu również ośrodka środowiskowej opieki psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży - mówiła  w dniu otwarcia ośrodka Bożena Łapińska, szefowa szpitala psychiatrycznego w Suwałkach.

- Otwarcie Ośrodka Terapeutycznego w Smolnikach stanowi ważny krok w poprawie opieki i leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi w województwie podlaskim. Przeniesienie części pacjentów do ośrodka terapeutycznego, zamiast leczenia w szpitalu, ma na celu skrócenie kolejek do leczenia oraz zmniejszenie kosztów opieki. Ośrodek zapewni pacjentom potencjał do powrotu do samodzielnego i aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie poprzez terapię wspierającą i pracę z rodzinami. Dodatkowym atutem jest urokliwe położenie. To wszystko sprawi, że pacjenci będą szybciej wracać tutaj do zdrowia – informował w czerwcu 2023 roku podczas otwarcia ośrodka Marek Malinowski, wicemarszałek województwa podlaskiego.

 

 

Źródło i fot: UMWP

Opr. WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.13.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
13.01.2025

pług 3 kverneland

13.01.2025

pług 3 Naud 2003r

Dodaj nowe ogoszenie