Z okazji organizowanego po raz XXI Kaziuka Suwalskiego 2020 Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich chętnych do uczestniczenia w konkursie na palmę wielkanocną.
Jury przyzna aż cztery nagrody: za Najładniejszą Palmę, za Najbardziej Kolorową Palmę, za Największą Palmę i za Najmniejszą Palmę. Rozstrzygniecie nastąpi podczas uroczystości Kaziukowych w niedzielę, 8 marca, około godziny 12.30.
Celem konkursu jest m.in. promocja międzypokoleniowego przekazu tradycji i integracja społeczności lokalnej poprzez kultywowanie zwyczajów wielkanocnych. Liczy się zarówno wierność tradycji, jak i własna inwencja twórcza. Ważne, żeby palma była wykonana własnoręcznie i z naturalnych materiałów. Palmy wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia i zdjęciem dokumentującym proces ich wykonania należy składać w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Noniewicza 71 w Pracowni Dziedzictwa Kulturowego (II piętro, pok. 211), do 6 marca, do godz. 16.00. Regulamin konkursu i karta zgłoszenia można znaleźć na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury.
W niedzielę, 8 marca ulice Patli i Witosa w pobliżu kościoła św. Kazimierza Królewicza już od godziny 10.00 zapełnią się kolorowymi kramami, na których prezentowane będą tradycyjne wyroby rzemieślnicze z Suwalszczyzny i Litwy: wielkanocne palmy, koszyki na święconkę, wyroby garncarskie, ręcznie rzeźbione przybory kuchenne czy obowiązkowe pisanki. Odwiedzających czeka też feeria smaków: od domowym sposobem wypiekanych chlebów i mięsiwa, przez produkty mleczne, miody, zioła i słodycze, po lokalne piwa, nalewki i tradycyjny kwas chlebowy.
Na scenie wystąpią zespoły ludowe i kapele regionalne z Suwalszczyzny: Kapela ZPiT Suwalszczyzna z SOK, Wigranie ze Starego Folwarku, Uwrocie z SOK, Nachodne z Sejn, Przeroślaki, Znaroku i Przeroślaczki z Przerośli, Rominczanie z Dubeninek, Zorniczeńka z Wysokiego k. Raczek, Zajączkowiaki z Zajączkowa, Rospuda i Onegdaj i Filipowa oraz Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z SOK i Dwór z Fundacji Hanza.
Nowością na tegorocznym Kaziuku Suwalskim będzie inscenizacja historyczna z życia patrona imprezy – św. Kazimierza Królewicza, a także pokaz mody średniowiecznej oraz namiot rycerski (zbrojownia) i tor łuczniczy. Będzie też można odwiedzić Krwiobus i oddać krew, a w namiocie PWSZ w Suwałkach zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy lub wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy.
XXI Kaziuk Suwalski organizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza.