Dawne zdjęcia raczkowskiego kościoła oraz związanych z nim wydarzeń: pierwszych komunii świętych, ślubów, pogrzebów oraz kościelnej działalności można od niedzieli oglądać w Raczkach.
W południe na parkingu przykościelnym odbyło się oficjalne otwarcie plenerowej wystawy "Z życia parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach na archiwalnej fotografii z lat 1910-1990", którą zorganizowały Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach i Raczkowskie Archiwalia. Zdjęcia opracował Marcin Pawlukiewicz.
Mieszkańcy gminy mogą na nich odnaleźć swoich dawnych pasterzy, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, a nawet siebie samych na dawnym zdjęciu z pierwszej komunii, procesji Bożego Ciała, koncertu orkiestry czy występu chóru.
Z prawie każdej fotografii można też wyczytać dużo więcej.
- Kiedyś pierwsze komunie święte odbywały się w sierpniu. Widać, że twarze dzieci są bardzo opalone. Większość z nich musiała pomagać rodzicom w polu – mówił Marcin Halicki, jeden z organizatorów wystawy. - Na podstawie zdjęć pogrzebowych można z kolei określić status rodziny. Biednych chowano w prostych trumnach, przedstawicieli małej szlachty już w bardziej zdobionych. Przed pochówkiem trumna ze zmarłym była otwierana również na cmentarzu.
Na jednej z fotografii można zauważyć, że drewniana figura świętego Jana Nepomucena znajduje się przed kościołem. Z czasem została wniesiona do środka świątyni. Boże Ciało było organizowane z wielkim rozmachem. Na jednym ze zdjęć na uroczystościach widać też ówczesnego biskupa. Na pogrzeb proboszcza schodzili się i zjeżdżali mieszkańcy całej parafii. Ludzi było tak wielu, że niektórzy, aby cokolwiek zobaczyć – wdrapywali się na drzewa. Bardzo dużo zmieniło się w otoczeniu samego kościoła. Przed świątynią płynęła rzeka, potem pozostała po niej fosa. Do świątyni wierni szli mostem.
W parafii funkcjonował przytułek dla osieroconych i ubogich dzieci oraz przedszkole.
GOK w Raczkach i Raczkowskie Archiwalia pracują już nad kolejną wystawą, która tym razem ma być poświęcona okresowi PRL-u. Jeśli koronawirus nie pokrzyżuje planów, zostanie ona otwarta w ostatnią niedzielę września w budynku Gminnego Ośrodka Kultury.
- Zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby dzielili się fotografiami z tego okresu. Wszystkie skanujemy i oddajemy z powrotem. Zapewniam, że zostaną dobrze wykorzystane - mówił Marcin Halicki.
(just)