Ten okres sprzyja spotkaniom towarzyskim i biesiadowaniu – dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie limity dotyczące alkoholu obowiązują w poszczególnych krajach i jak owe suche wartości przekładają się na praktykę…
Niektórzy z Polski wyjadÄ… już na Å›wiÄ™ta, inni poÅ‚Ä…czÄ… witanie Nowego Roku z wojażami poza granice naszego kraju, a aktywni z poczÄ…tkiem roku pokuszÄ… siÄ™ o wyjazd w turystyczne rejony Czech, Austrii, WÅ‚och lub Francji, aby poszusować na jednej lub dwóch deskach.
Prowadzić czy nie prowadzić – oto jest pytanie
JeÅ›li na wyjazd wybieramy siÄ™ swoim samochodem lub na miejscu planujemy wypożyczyć auto, aby wygodnie i na wÅ‚asnych zasadach pozwiedzać okolicÄ™ (w koÅ„cu wycieczki organizowane – np. przez hotele – nie zawsze odpowiadajÄ… naszym preferencjom), to musimy pamiÄ™tać o obowiÄ…zujÄ…cych tam przepisach drogowych. W Europie sÄ… aż cztery różne limity dopuszczanego poziomu alkoholu we krwi dla kierowców: 0,0; 0,2; 0,5 i 0,8 promila. U naszych poÅ‚udniowych sÄ…siadów, majÄ…cych najbardziej rygorystyczne obostrzenia, nie powinniÅ›my wypić nawet lampki wina czy maÅ‚ego piwa do obiadu, gdyż może siÄ™ to skoÅ„czyć poważnymi konsekwencjami. W Czechach np. za prowadzenie pojazdów pod wpÅ‚ywem alkoholu grozi mandat do 50000 koron (ok. 8200 zÅ‚). W przypadku wiÄ™kszoÅ›ci krajów europejskich dopuszczalna norma to 0,5 promila. JeÅ›li w trakcie szusowania na stokach wypiliÅ›my (na rozgrzewkÄ™) grzaÅ„ca lub podczas smakowania regionalnych przysmaków spróbowaliÅ›my lokalnego wina lub piwa, to jest spora szansa, że – zgodnie z prawem – bÄ™dziemy mogli usiąść za kóÅ‚ko. Aby dowiedzieć siÄ™, gdzie możemy pokusić siÄ™ o degustacjÄ™ lokalnego alkoholu, a gdzie powinniÅ›my zostać przy soku i kawie, warto zapoznać siÄ™ z naszÄ… infografikÄ….
Sprawdź się, żeby nie popełnić głupot
PrzyjÄ™te wyliczenia dotyczÄ… statystycznej Polki/statystycznego Polaka, którzy majÄ… ok. 35 lat i odpowiednio 165 cm wzrostu i 68 kg wagi oraz 180 cm wzrostu i 85 kg wagi. Należy jednak pamiÄ™tać, że wyliczenia te sÄ… tylko orientacyjne – mogÄ… ulec zdecydowanej zmianie, gdy waga, wzrost lub wiek bÄ™dÄ… inne niż w analizowanym przypadku. Może wiÄ™c, na podstawie matematycznego algorytmu, warto samemu oszacować przybliżonÄ… zawartość alkoholu we krwi, uwzglÄ™dniajÄ…c budowÄ™ ciaÅ‚a?
Spokojnie, nie musimy sami wykonywać skomplikowanych dziaÅ‚aÅ„ i trudzić siÄ™ z wyliczeniami – w koÅ„cu w trakcie wyjazdu wypoczynkowego lepiej skupić siÄ™ na przyjemniejszych czynnoÅ›ciach niż przeprowadzanie skomplikowanych dziaÅ‚aÅ„ matematycznych. Możemy wykorzystać narzÄ™dzie, które zrobi to za nas. Może to być np. wirtualny alkomat, który – na podstawie wagi, wzrostu, wieku i czasu delektowania siÄ™ napojami wyskokowymi – poda, kiedy orientacyjnie możemy prowadzić pojazd. OczywiÅ›cie należy pamiÄ™tać, że to tylko szacunkowe wyliczenia, przyjÄ™te na podstawie uÅ›rednionych wyników, a nie precyzyjny pomiar wykonany przy pomocy specjalistycznego alkomatu. Każdy z nas ma inny metabolizm i w zwiÄ…zku z tym trawienie alkoholu może inaczej przebiegać.
Pozbądź się wątpliwości
Aby być pewnym tego, czy możemy prowadzić, badanie należy przeprowadzić przy pomocy specjalistycznego sprzÄ™tu. – Nie zalecamy prowadzenia samochodu bezpoÅ›rednio po wypiciu alkoholu. SÄ… jednak sytuacje, które nie wykluczajÄ… kierowania autem. Warto to sprawdzić – mówi Krzysztof Rydlak, specjalista ds. bezpieczeÅ„stwa z sieci sklepów Spy Shop. Takiego pomiaru można dokonać w wielu pubach, restauracjach, hotelach, a w niektórych krajach również na najbliższym komisariacie policji (pamiÄ™tajmy, żeby udać siÄ™ tam pieszo). Jednak najwygodniej mieć pod rÄ™kÄ… wÅ‚asny alkomat. Na rynku odnajdziemy wiele modeli, których cena może siÄ™ wahać od kilkudziesiÄ™ciu zÅ‚otych do nawet kilku tysiÄ™cy. – Cena alkomatu uzależniona jest od wbudowanego sensora, sposobu podawania wyniku (przez sygnalizowanie kolorowymi diodami lub wyÅ›wietlenie go na ekranie), zakresu pomiarowego, jakoÅ›ci wykonania urzÄ…dzenia oraz dodatkowych funkcji. Warto pamiÄ™tać, że jednorazowe alkotesty podajÄ… jedynie orientacyjny poziom alkoholu korzystajÄ…c z trzystopniowej skali barw, sÄ… wiÄ™c raczej ciekawym gadżetem niż w 100% pewnym sposobem na sprawdzenie stanu trzeźwoÅ›ci. JeÅ›li decyzjÄ™ o prowadzeniu pojazdu uzależniamy od wyniku pomiaru, to wybierzmy precyzyjny alkomat z czujnikiem elektrochemicznym, nieczuÅ‚ym na czÄ…steczki inne niż alkoholu w wydychanym powietrzu, co wyklucza bÅ‚Ä™dy pomiarowe – np. AlcoFind DA-7100 – podsumowuje Krzysztof Rydlak.
Jak przeprowadzić pomiar?
JeÅ›li chcemy skorzystać ze swojego alkomatu, pamiÄ™tajmy o zastosowaniu kilku podstawowych zasad, które pozwolÄ… uzyskać wiarygodne wyniki. Jakich? Oto krótka lista przygotowana przez eksperta:
1. PamiÄ™taj o kalibracji: alkomaty wymagajÄ… okresowej kalibracji, czyli ponownego ustawienia danych wzorcowych zgodnie z zaleceniami producenta (np. w przypadku AlcoFind DA-7100 należy wykonywać jÄ… maksymalnie co 500 pomiarów i nie rzadziej niż raz w roku). Zaniedbanie tego nie tylko może przyczynić siÄ™ do zÅ‚ych wyników, ale także do uszkodzenia sensora i zepsucia urzÄ…dzenia.
2. Odczekaj z pomiarem: badania nie należy przeprowadzać bezpoÅ›rednio po spożyciu alkoholu lub wypaleniu papierosa. Alkohol osadzony na Å›ciankach jamy ustnej może spowodować przekroczenie zakresu pomiarowego i trwaÅ‚e uszkodzenie sensora w niektórych alkomatach. Dym papierosowy również może zepsuć alkomat. Zaleca siÄ™, aby po wypaleniu papierosa i piciu alkoholu odczekać ok. 20 minut i przepÅ‚ukać usta wodÄ….
3. Rozsądnie wykorzystuj urządzenie: każdy pomiar wpływa na zużycie sensora. Nie ma więc sensu badać się co 2 minuty w nadziei na ten odpowiedni wynik.
4. Odpowiednio przechowuj alkomat: badanie powinno być przeprowadzane w temperaturze pokojowej. Nie trzymaj więc alkomatu w samochodzie na mrozie ani na gorącym grzejniku.
5. Zadbaj o baterie: kontroluj ich stan, używaj tylko markowych baterii alkalicznych i wymieniaj je jednocześnie.