Straż Graniczna ma już ustalone zasady przekraczania granicy przez rolników w celu uprawy pól po jej drugiej stronie.
Na razie opublikowaÅ‚ je na swojej stronie internetowej Karpacki OddziaÅ‚ Straży Granicznej, ale bÄ™dÄ… takie same i na innych granicach, bo identyczne przekazaÅ‚a por. SG Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta GÅ‚ównego Straży Granicznej, dla czasopisma Farmer.
Rolnicy, którzy chcÄ… z takiego uÅ‚atwienia skorzystać, powinni postÄ™pować zgodnie z poniższÄ… procedurÄ…:
Za poÅ›rednictwem komendanta wÅ‚aÅ›ciwej miejscowo placówki SG należy zÅ‚ożyć wniosek do Komendanta GÅ‚ównego SG o przekroczenie granicy w innym miejscu niż te wyznaczone w rozporzÄ…dzeniu o tym czasowym przywróceniu kontroli granicznej
Wniosek powinien zawierać dane personalne i korespondencyjne osoby, która chce przekroczyć granicÄ™, datÄ™ i miejsce planowanego przekroczenia granicy wraz z uzasadnieniem (np. prace polowe w rejonie znaku granicznego nr …). Wniosek może obejmować okreÅ›lony okres czasu zwiÄ…zany z koniecznoÅ›ciÄ… wykonania konkretnych prac polowych w danym gospodarstwie rolnym. Do wniosku należy doÅ‚Ä…czyć dokumentacjÄ™ potwierdzajÄ…cÄ… prawo do dysponowania gospodarstwem rolnym lub prawo wykonywania prac na terenie takiego gospodarstwa.
Straż Graniczna weryfikuje wniosek i wydaje zgodÄ™, o której udzieleniu informowany jest wnioskodawca oraz wÅ‚aÅ›ciwy miejscowo komendant placówki SG.
UWAGA !
Po uzyskaniu odpowiedniej zgody, osoba wnioskujÄ…ca powinna każdorazowo - z wyprzedzeniem co najmniej 4 godzin - informować wÅ‚aÅ›ciwÄ… miejscowo placówkÄ™ SG o zamiarze przekroczenia granicy w uzgodnionym miejscu.
W celu szybszego i sprawniejszego obiegu informacji rekomenduje siÄ™ korespondencjÄ™ za pomocÄ… poczty elektronicznej albo faksem.
Polska i litewska straż graniczna ustalajÄ…, w których miejscach rolnicy bÄ™dÄ… mogli przekraczać granicÄ™ w celu uprawy pól
WYG
Fot. arch