28.07.2016

Zbyt wolno się uruchamiają, przegrzewają się i są za ciężkie – Polacy o kilkuletnich komputerach

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że niemal 78 proc. mieszkańców województwa podlaskiego korzysta z komputera. Dostęp do Internetu, najświeższych informacji, rozrywki i multimediów – komputer stał się nieodłączny narzędziem pracy i zabawy dla większości Polaków. Jak wynika z badań Intela, może on być także… źródłem frustracji. Zwłaszcza, że wiele spośród pecetów to urządzenia pięcioletnie lub starsze.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Intela przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych[1] wynika, że aż 60 proc. posiadaczy komputerów starszych niż 5 lat narzeka na ich działanie. Ich użytkownicy – a osób, które posiadają sprzęt starszy niż 5 lat jest w Polsce ponad 37 proc. - wymieniali cały szereg bolączek, które uniemożliwiają im komfortową pracę. Największym mankamentem wysłużonych urządzeń jest zawieszanie się. Aż 45 proc. ich posiadaczy narzeka na to, że zacinają się podczas wykonywania nawet najbardziej podstawowych zadań. Co trzeci użytkownik komputera starszego niż 5 lat uważa, że uruchamianie gier, aplikacji oraz filmów na jego urządzeniu odbywa się zbyt wolno. 22 proc. respondentów używających starszych PC dodaje, że ich komputery nie radzą sobie z najnowszymi aplikacjami oraz grami komputerowymi. Ostatnie kilka lat przyniosło ogromny wzrost wydajności i możliwości komputerów osobistych. Wystarczy wspomnieć, że w tym samym budżecie, który przeznaczyliśmy na zakup komputera 5 lat temu, kupimy dziś sprzęt, który będzie dwukrotnie bardziej wydajny.

Dużo problemów nastręcza także krótki czas pracy na baterii. 50 proc. kilkuletnich komputerów działa na jednym ładowaniu krócej niż dwie godziny, w tym aż 28 proc. nie wytrzymuje nawet godziny. To krótko, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nowy laptop lub komputer 2w1, jest w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet 10 godzin.

14 proc. posiadaczy starszych pecetów przyznaje, że zdarzyło im się utracić dane w skutek nieoczekiwanego wyłączenia się komputera w momencie rozładowania się baterii. Niewesoło jest także, jeśli weźmiemy pod uwagę czas uruchamiania się komputera, który w przypadku wysłużonych urządzeń może wynosić nawet ponad minutę, co deklaruje 35 proc. właścicieli takich komputerów. Aż 80 proc. użytkowników czeka na wyświetlenie się ekranu pulpitu dłużej niż 30 sekund. Z danych Intela wynika, że nowe komputery są w stanie uruchomić się w… pół sekundy.

- Zakup nowego komputera należy rozpatrywać w kategoriach inwestycji. Wydajność, energooszczędność i walory estetyczne to argumenty zdroworozsądkowe. Jednak równie istotny, jak rachunek ekonomiczny, jest fakt, że inwestycja w nowy komputer pozwoli nam zaoszczędzić także sporo… nerwów. To właśnie właściciele kilkuletnich urządzeń mają najwięcej powodów do narzekania i irytacjimówi Paweł Magdziarz z Intel Polska. – Wideo w 4K, nowe gry i aplikacje, produktywność w szkole i w pracy - nowe komputery oferują szereg korzyści, obok których trudno przejść obojętnie.

Z komputerem na wakacje?

Dla wielu użytkowników wysłużonych urządzeń zabranie komputera na wakacje może wiązać się ze sporym problemem. Zbyt wysoka waga komputerów irytuje blisko co dziesiątego posiadacza starszego PC. Co piąty użytkownik narzeka z kolei przegrzewanie się urządzeń. Głośna praca kilkuletnich komputerów również nie jest powodem do zadowolenia – skarży się na nią 15 proc. właścicieli. Wybierając się na wakacje, mieszkańcy województwa podlaskiego stają więc przed sporym dylematem: czy wybrać wiernego, choć wysłużonego kompana, czy też zdecydować się na komfortową podróż z lekkim i wydajnym urządzeniem.

Blisko co trzeci właściciel kilkuletniego PC bierze pod uwagę wymianę komputera na nowy. To dobra prognoza, głównie ze względu na to, iż pod względem wydajności, mobilności i estetyki najnowsze urządzenia zostawiają w tyle te starsze.

Intel – informacje

Intel (NASDAQ: INTC) sprawia, że najbardziej niesamowite doświadczenia przyszłości są dostępne już dziś. Dzięki innowacjom Intela systematycznie rośnie moc obliczeniowa urządzeń osobistych i serwerów korporacyjnych. Intel intensywnie pracuje także nad zwiększaniem możliwości rozwiązań z obszaru cloud computingu, upowszechnianiem Internetu Rzeczy oraz rozwojem inteligentnych urządzeń umożliwiających dostęp do globalnej sieci. Firma stoi ponadto na straży cyberbezpieczeństwa. Dzięki wysiłkowi ponad 100 tysięcy pracowników, Intel stale dokonuje nowych odkryć, dostarcza zaskakujących doświadczeń oraz zmienia kształt nowoczesnego biznesu. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresami newsroom.intel.com i intel.com.

 

Intel oraz logo Intela są znakami towarowymi Intel Corporation w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

*Inne nazwy i marki mogą być własnością innych firm.



[1] Metodologia badania: badanie „Opinie Polaków o ich komputerach” (IBRiS / Intel) przeprowadzono w czerwcu 2016 roku na ogólnopolskiej grupie respondentów (1067 osób). Próba miała charakter losowo – kwotowy, stanowiła liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu mieszkańców kraju (dane wg GUS). Badanie zrealizowano metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Bogdanka LUK Lublin

19.01.2025
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie