Nieprzebrane tłumy ludzi przemierzały w czwartek, 15 sierpnia, ulice i place miasteczka. Na religijne i świeckie uroczystości na Zielną oraz Dni Puńska przybyło do gminy wiele gości nawet dalekich zakątków Polski oraz Litwy.
Zgodnie z odwieczną tradycją, do Zielnej, przypadającej 15 sierpnia, czas skończyć żniwowanie. Inne ludowe przysłowie powiada zaś, iż „ kto na Zielną w gości nie pojedzie, ten w życiu szczęścia mieć nie będzie”. Zielna decydowała też, jaka będzie pogoda jesienią. Ładna pogoda w to święto oznaczała też pogodną jesień do czasu wylotu bocianów, czyli na św. Bartłomieja.
Według tradycji, w dniu tego święta pieczono chleb z plonów nowego ziarna. Najważniejsze były i są w tym dniu zioła i polne kwiaty. W tym dniu kobiety zbierały najpiękniejsze polne kwiaty i zioła, dziękując Ziemi za plony i piękno. Panny zaś wkładały na głowy wianki z dziewięciu różnych ziół. Poświęcone warzywa spożywała cała rodzina, dawano je także zwierzętom domowym, by chronić przed chorobami. Chorym przyrządzono z nich herbatę. Też miała moc uzdrowicielską.
Tu zachowały się tradycje
- W Puńsku zachowały się jeszcze prawdziwe tradycje tego święta, czego już trudno doświadczyć nawet na samej Litwie, choć Zielna, jako tradycyjne święto, w 2000 roku zostało przeniesiony do rangi państwowej – mówili goście z Litwy: – W Puńsku można zobaczyć oryginalne, ciekawe wieńce z przepięknym korowodem, wzruszającą procesję wokół kościoła, ogrom rękodzieła ludowego. Aby poczuć litewskiego ducha święta, trzeba koniecznie przyjechać do Puńska, zobaczyć kobiety niosące różnokolorowe bukiety gromadzące się pod kościołem, święcenie wieńców przed kościołem, no i ogrom rękodzieła ludowego, sztuki kulinarnej, serdeczności mieszkańców. Wrażenie też robi też Muzeum Etnograficzne, usytuowane tuż kościele - dzielili się wrażeniami goście.
Od 1967 r. w puńskiej parafii poszczególne wsie wykonują wieńce - ołtarzyki, które są święcone podczas Sumy i niesione wokół kościoła w uroczystej procesji. Wieńce symbolizują nie tylko podziękowanie Bogu za zebrane plony, ale są dowodem istnienia i pielęgnowania twórczości ludowej. Poszczególne wsie prześcigają się, żeby ich wieńce były jak najciekawsze.
Na Zielną w Puńsku i w tym roku nie zabrakło wieńców, wianków, wiązanek kwiatów. Zmysły, jak zwykle, przyciągały trawy, olejki i smarowidła różne z trawy właśnie wykonane. I "saldżiam sapnui" (na słodki sen), i do herbaty, syropu…
A jak komu zapachu za mało, zawsze mógł stanąć w kolejce do straganów serwujących ekologiczny miód, czarny litewski chleb, sękacze, mrowiska, „Napoleony”, stulistne ciasta…
Po przyjemnościach dla podniebienia i oczu, wieczorem nadszedł czas na ucztę duchową, czyli wieczorny cykl imprez muzycznych nad jeziorem Punia. Bawić się można do późnej nocy przy muzyce różnych zespołów, w tym i z Litwy.
W Puńsku na Zielną nie kończą się uroczystości
Przypomnijmy, że w ramach Dni Puńska miało miejsce od 09 .08, br wiele innych ciekawych wydarzeń, w tym m.in. występ z pięknym repertuarem zespołu Jotva, czy też zachwycający koncert kapeli „Klumpe” oraz „Viciai”.
Z kolei w piątek, 16 sierpnia Potańcówka Wiejska przy jeziorze Punia. Początek o godz. 19.00. Do tańca zagrają kapele z Puńska oraz Suwałk.
Natomiast w sobotę, 17 sierpnia br. od godz. 19.00 - XXX Koncert Litewskiej Piosenki Estradowej przy jeziorze Punia w Puńsku. Będzie można bawić się do późnej nocy.
Nowe schody do Kościoła
Goście, turyści, jak i miejscowi mogli już wygodnie, ale i bezpiecznie dotrzeć od ulicy Mickiewicza do Kościoła, czy też do usytuowanego tuż obok Muzeum - Stara Plebana, już nowymi granitowymi schodami. Stare mały już swoje lata, a nowe ukończono tuż przed Zielną.
Na zlecenie Urzędu Gminy wykonała je firma Rafała Pycza z Jaświł. Trzeba było wejście poszerzyć, bo zarosło krzewami, a nawet przeprowadzić wycinkę drzew, części tuj, kolidujących z wykonaniem renowacji głównego wejścia.
Zakres głównych robót budowlanych obejmował:
- wykonanie schodów głównych i pośrednich z betonu cementowego olicowanych kamieniem naturalnym granitowym promieniowanym,
- wykonanie nawierzchni głównego dojścia z kamienia naturalnego granitowego płomieniowanego obramowanego opornikami z kamienia naturalnego granitowego,
- wykonanie chodnika przy parkanie głównego wejścia z kamienia naturalnego granitowego płomieniowanego obramowanego opornikami z kamienia naturalnego granitowego,
- odtworzenie nawierzchni dojazdu do głównego dojścia z kamienia brukowca (kamień brukowiec z uprzedniej rozbiórki),wykonanie (odtworzenie) zieleńców głównego wejścia wraz z nasadzeniem zastępczym.
Po Zielnej ruszy drugi etap prac, czyli renowacja placu przykościelnego w Puńsku. Wykonane zostaną ponadto miejsca parkingowe na placu przykościelnym z kostki granitowej oraz chodnik przy parkingu z kamienia naturalnego.
Prace powinny zostać wykonane do końca 2024 roku. Pieniądze pochodzą głównie z dotacji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 975.100,000 zł.
WYG
Fot: Jotwa - Kornelija Mauliute; Silainie; KGW Puńsk i Przystawańce