268 mandatów na ponad 77 tys. zł wystawili do tej pory kontrolerzy z urzędów skarbowych województwa podlaskiego i Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku prowadzący kontrole w ramach zimowej odsłony ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Finansów "Weź paragon".
Od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. kontrolerzy skarbowi sprawdzają prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych i przypominają o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.
Jednym z celów akcji, którą na terenie województwa podlaskiego koordynuje Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku i białostocka Izba Skarbowa, jest informowanie podatników o korzyściach płynących z posiadania paragonu. Dlaczego konsumenci powinni brać paragon?
Wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla wszystkich podatników. Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Ponadto sprzedawcy, którzy uczciwie rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych, przestrzegają zasad uczciwej konkurencji.
BiorÄ…c paragon:
1. ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,
2. mamy możliwość porównania cen,
3. wspieramy uczciwÄ… konkurencjÄ™,
4. mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,
5. zmniejszamy szarÄ… strefÄ™,
6. dokładamy starań, żeby zapłacony przez nas w cenie podatek trafił do budżetu państwa,
- Zmierzamy do takiego stanu, w którym przedsiębiorcy nie będą uchylali się od obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, a otrzymanie paragonu za zakupiony towar będzie powszechne. Znaczącą rolę do odegrania w tym procesie mają klienci, do których kierujemy materiały informacyjne. Zależy nam na wzmocnieniu świadomości społecznej i wiedzy o tym, że paragon to z jednej strony dowód potrzebny przy reklamacji, a z drugiej potwierdzenie uczciwego rozliczania się z naszym wspólnym budżetem. Paragon jest także dowodem na tworzenie uczciwej konkurencji. To jeden z wielu sposobów na wsparcie uczciwych przedsiębiorców, którzy sami nie poradzą sobie w walce z szarą strefą - mówi wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Andrzej Parafianowicz.
Tegoroczną akcję "Weź paragon" kolejny raz z rzędu będzie promował rysunek Andrzeja Mleczki, jednego z najpopularniejszych polskich rysowników. W sposób charakterystyczny dla artysty - lekki i satyryczny - ma informować klientów i sprzedających o potrzebie brania i wydawania paragonu.
Wcześniejsze edycje zyskały liczne poparcie urzędów i organizacji, w tym m.in. Business Centre Club, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wojewódzkich inspektorów handlowych, władz samorządów wojewódzkich i terytorialnych oraz cechów rzemiosł różnych.