NFZ od 1 lipca 2013 r. uruchomił Zintegrowany Informator Pacjenta umożliwiający każdemu zainteresowanemu sprawdzenie w internecie, ile wydano na jego zabiegi i leki . We wtorek 9 lipca w sali nr 26 Urzędu Miejskiego w Suwałkach w godzinach 9.00 15.30, mieszkańcy Suwałk, mając jedynie dowód osobisty, będą mogli wpisać się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) i otrzymać login, który umożliwi wejście do systemu.
Login i hasło potrzebne do
zalogowania się w systemie Zintegrowanego Informatora Pacjenta można
uzyskać w Delegaturze Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w
Suwałkach ul. Pułaskiego 73, tel. 87 562 02 50, w pokoju nr 7-8 na
parterze i pokojach nr 203-204 i 205-206 na drugim piętrze od
poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00 z wyjątkiem środy, kiedy to
delegatura pracuje dłużej od 8.00 do 18.00.
Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP), jest ogólnopolskim serwisem działającym od 1.07.13 r., udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom dane o leczeniu od 2008 r. ZIP składa się z czterech głównych części: serwisu informacyjnego Twój Portal, informatora Gdzie się leczyć, Rejestru Usług Medycznych oraz strony Prawo do świadczeń zdrowotnych, odpowiadającej danym na temat użytkownika w systemie eWUŚ.
Dzięki systemowi ZIP pacjent ma możliwość sprawdzenia:
- swojego aktualnego statusu ubezpieczenia,
- zrealizowanych recept refundowanych i wysokość ich refundacji,
- udzielonych świadczeń medycznych i kosztów jakie opłacił NFZ,
- wizyt i pobytów w placówkach lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnego,
- deklaracji złożonych w podstawowej opiece zdrowotnej,
- lecznictwa uzdrowiskowego,
- niektórych kolejek oczekujących,
- realizacji wniosków ortopedycznych.
Ponadto, w ZIP znajdzie się intuicyjna wyszukiwarka poradni w całym kraju, z godzinami ich pracy i mapami dojazdu. Pacjent znajdzie też szereg przydatnych informacji dotyczących np. praw pacjenta, zasad korzystania z publicznej służby zdrowia, czy leczenia zagranicą.
Aby korzystać z zasobów ZIP, trzeba uzyskać w oddziale Funduszu login i hasło dostępu do swojego konta. W tym celu należy zabrać dowód osobisty lub paszport. Na podstawie numeru PESEL urzędnik przygotuje wniosek o utworzenie profilu ZIP. Po jego podpisaniu, które jest równoważne z akceptacją regulaminu systemu, klient otrzymuje zabezpieczoną kopertę z danymi potrzebnymi do logowania. Następnego dnia na nowo utworzonym profilu będą widoczne świadczenia zdrowotne (w tym recepty), za które zapłacił Fundusz.
Aplikacja jest prosta w użyciu i wygodna - można z niej korzystać przy pomocy zwykłej przeglądarki internetowej. ZIP jest bezpieczny, ponieważ nie wyświetla danych osobowych pacjenta - nie jest więc możliwe zidentyfikowanie konkretnej osoby, której dotyczą informacje w nim zawarte.
ZIP jest kolejnym krokiem w kierunku udostępniania zasobów informatycznych NFZ. W styczniu 2013 r. został uruchomiony system eWUŚ, który na podstawie numeru PESEL potwierdza prawo do świadczeń. Trwają prace nad wdrożeniem elektronicznych kart ubezpieczenia zdrowotnego.