W Sejnach odbył się VIII Zjazd Litewskiego Towarzystwa im. Św. Kazimierza. Stowarzyszenie zawiązane zostało 13 grudnia 1993. Pierwszym przewodniczącym został Olgierd Skrypka z Sejn.
Stowarzyszenie działa na rzecz zachowania i upowszechniania kultury, tradycji i historii narodu litewskiego. Koncentruje swoją działalność na terenie Sejn i Puńska. Współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi o zbieżnych celach statutowych, a w szczególności z Stowarzyszeniem Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce. Organizacja o tej samej nazwie istniała na ziemiach II Rzeczypospolitej zamieszkałych przez ludność narodowości litewskiej.
Członkowie Stowarzyszenia inicjowali m.in. budowę „Domu Litewskiego” w Sejnach, wkładając wiele wysiłków, starań w jego powstanie. Udało się znaleźć odpowiednią działkę, uzyskać w starostwie powiatowym zezwolenie na budowę, przekonać władze Republiki Litewskiej do budowy Domu, w którym obecnie mieści się także Konsulat Republiki Litewskiej, hotel, restauracja.
Członkowie Stowarzyszenia zabiegali też o pomnik litewskiego poety i biskupa obojga narodów, Anatanasa Baranauskasa w Sejnach, brali udział w tworzeniu Fundacji im. bpa. Antanasa Baranauskasa, która organizuje obecnie działalność „Domu Litewskiego” w Sejnach, prowadzi litewską szkołę „Żiburys” w Sejnach. Mają swój duży udział w podtrzymywaniu działalności litewskiego chóru kościelnego w Sejnach. 20 października 2013roku. Stowarzyszenie współorganizowało uroczystości z okazji 30. rocznicy odzyskania możliwości odprawiania w sejneńskiej Bazylice mszy w języku litewskim. Członkowie organizacji opiekują się też licznymi na Sejneńszczyźnie kapliczkami przydrożnymi.
W roku 2005 z inicjatywy Towarzystwa im. św. Kazimierza ukazał się pierwszy numer pisma „Šaltinis“ („Źródełko”), nawiązano w ten sposób do dawnych tradycji sejneńskich. W Sejnach mieściła się przed I wojną światową drukarnia prowadzona przez Dominikanów. Wtedy wydano pierwsze publikacje w języku litewskim w tym rejonie. W roku 1906 została założona drukarnia „Šaltinis“. Wydawano tam gazetę “Šaltinis” i jej dodatki: “Artojas”, “Šaltinialis”, “Vadovas”. “Šaltinis” był jednym z najpopularniejszych tygodników na Litwie.
Czwartego listopada br., w dawnym Pałacu Biskupim, obecnie Muzeum Ziemi Sejneńskiej, odbyły się uroczystości z okazji 110 rocznica założenia litewskiej drukarni "Šaltinis". Organizatorami byli konsul Republiki Litwy w Sejnach Vaclavas Stankevičius oraz proboszcz Parafii Sejny ks. Zbigniew Bzdak. Udział wzięli przedstawiciele władz powiatowych i miejskich oraz społeczności polskiej i litewskiej.
Stowarzyszeniu przewodniczy od 2007 roku Olgierd Wiaktor.
Jan Wyganowski