Tego rolnicy się jednak nie spodziewali. Władze litewskie nie wyraziły zgody na wjazd na pola po tamtej stronie granicy. Odmowę uzasadniają zagrożeniem epidemiologicznym. To dramat dla ponad stu gospodarzy z gmin: Puńsk, Sejny, Rutka – Tartak i Wiżajny.
- Nie mamy wjazdu na swoje pola, a czas goni. Pora siać. Od tego zależy caÅ‚e nasze utrzymanie, byt rodziny – mówi Urszula DerÄ™cz z miejscowoÅ›ci Stankuny w gminie Wiżajny.
PaÅ„stwo DerÄ™cz po stronie litewskiej dzierżawiÄ… ponad 150 hektarów pola. HodujÄ… ponad sto sztuk bydÅ‚a. Nie spodziewali siÄ™, że strona litewska może im odmówić wjazdu na pole, tym bardziej, że oboje posiadajÄ… tymczasowe litewskie zameldowanie.
W podobnej dramatycznej sytuacji jest jeszcze 101 rolników z gmin przygranicznych. W ich imieniu o pozwolenie na wjazd na pola w drodze wyjÄ…tku prosiÅ‚ ministra rolnictwa Republiki Litewskiej Andrusa Palionisa Wójt Gminy PuÅ„sk, Witold Liszkowski.
Niestety, ze wzglÄ™du na dużą liczbÄ™ rolników, a wiÄ™c duże zagrożenie epidemiologiczne - odmówiono wydania takiego zezwolenia. Minister zasugerowaÅ‚, aby prace rolne zlecić osobom fizycznym lub firmom litewskim. Ponadto, nawet gdyby wydano zezwolenie, to granicÄ™ można byÅ‚oby przekraczać tylko w Ogrodnikach i Budzisku. Przypomnijmy że wójt gminy PuÅ„sk proponowaÅ‚, aby rolnicy mogli przekraczać granicÄ™ m.in. w Krejwianach.
- Do swego pola na Litwie mamy z domu około 6 km. Jak mamy jechać do Budziska?! Ponad 100 km traktorem, z siewnikami... To zupełnie niemożliwe. Przecież wjechalibyśmy tylko maszynami na pole, nawet z nikim byśmy tam nie rozmawiali, nie wysiadali praktycznie z ciągnika. Kogo mielibyśmy zarazić? Nikt z nas nie choruje. Nie jedziemy przecież na zakupy tylko do pracy na polu! - przekonuje pani Urszula.
Rolnicy są tym bardziej zawiedzeni i zdenerwowani, że w analogicznej sytuacji władze na przykład Słowacji wyraziły zgodę i gospodarze na południu Polski takiego problemu nie mają. Zgłaszają jedynie odpowiednio wcześniej chęć przejazdu przez granicę do komendanta Straży Granicznej.
Wójt Liszkowski sugeruje, aby każdy rolnik oddzielnie wnioskowaÅ‚ do litewskiego ministra o zezwolenie na przekraczanie granicy w celu uprawy pól, wskazujÄ…c miejscowość, w której znajduje siÄ™ pole, jego wielkość, proponowanÄ… datÄ™ przekraczania granicy oraz numery rejestracyjne Å›rodka transportu, ilość osób biorÄ…cych udziaÅ‚ w wykonywaniu prac polowych oraz swój adres domowy. Wnioski należy kierować drogÄ… mailowÄ…: zum@zum.lt – do ministra rolnictwa RL.
- BÄ™dziemy skÅ‚adać te wnioski, ale kiedy otrzymamy odpowiedź? Czas nagli. Od tego, czy posiejemy, zależy los naszego gospodarstwa. Pewnie zlecimy prace na swoim polu rolnikom litewskim. Chyba rzÄ…dzÄ…cym zabrakÅ‚o dyplomacji, daru przekonywania i Litwini poczuli siÄ™ nieco urażeni – mówi Urszula DerÄ™cz.
WYG; (just)
Na fot: granica polsko – litewska we wsi Krejwiany przed jej zamkniÄ™ciem