W czwartek, 9 kwietnia o piątej rano zmarł Andrzej Strumiłło, rzeźbiarz, malarz, rysownik, scenograf, fotografik, poeta, podróżnik. Miał 93 lata.
Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 r. w Wilnie. W latach 80. mubiregłego wieku osiadł w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. Został Honorowym Obywatelem Suwałk, rok 2017 w województwie podlaskim był Rokiem Andrzeja Strumiłły.
Andrzej Strumiłło w latach 1949-1953 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1977-1980 był profesorem kontraktowym w ASP w Krakowie.
W latach 1982-1984 pracował w Graphic Presentation Unit w sekretariacie ONZ w Nowym Jorku. Po powrocie prezentował wlele wystaw fotografii, wykonanych w USA.
Andrzej Strumiłło w latch 1987-1988 był też wykładowca na filii ATK w Suwałkach. Na początku lat 80. osiedlił się na Suwalszczyźnie, we wsi Maćkowa Ruda. Od ponad 50 lat pozostawał aktywnym twórcą, uprawiając wiele dyscyplin sztuki: malarstwo, rzeźbę, rysunek, fotografię, poezję, scenografię, ilustracje książkowe, projektowanie wydawnictw i inne.
W dorobku Andrzeja Strumiłły jest ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą i 250 wydawnictw. Był autorem dwóch tomików poezji, tomu wspomnień oraz książek o przyrodzie i kulturze. W iatach 1954-1987 stworzył szereg cykli rysunkowych i fotograficznych, m.in. dotyczących podróży artystycznych do krajów azjatyckich – Chin, Nepalu, Indii, Japonii i Tajlandii.
Andrzej Strumiłło był aktywnym uczestnikiem działań na rzecz Suwałk i regionu, w tym przedsięwzięć dotyczących rewitalizacji miasta, członkiem kapituły nagrody „Włócznia Jaćwingów” oraz Rady ds. Kultury. Pozyskał wiele cennych eksponatów sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla muzeów etnograficznych w Krakowie i Warszawie.
Był znawcą kultury regionu, popularyzatorem sztuki, kultury i pogranicza oraz krajoznawczo-przyrodniczych walorów Suwalszczyzny. Organizatował Spotkania „Kultura i Środowisko” oraz Międzynarodowe Plenery Rzeźbiarskie „Integrart”. Był laureatem licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień, w tym w 2000 r. Orderu Odrodzenia Polski, nagród marszałka województwa podlaskiego i prezydenta Suwałk. W 2005 r. otrzymał prestiżowe odznaczenie ministra kultury – złoty medal „Gloria Artis! W uznaniu zasług uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Miasta Suwałk” w 2001 r. i „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk” w 2002 r.
- To wielka strata dla Suwałk, dla regionu, dla nas wszystkich. To był ostatni wielki, Honorowy Obywatel naszego Miasta obok Andrzeja Wajdy czy Bohdana Chmielewskiego. Ceniłem go bardzo. Zawsze mogłem liczyć na radę, na wsparcie, na rozmowę. To był wybitny człowiek i będzie mi go bardzo brakowało – wspomina Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Źródło i fot. UM Suwałki