DziÅ› rano zmarÅ‚ Zygmunt Filipowicz, który w 2001 roku zostaÅ‚ uhonorowany tytuÅ‚em „ZasÅ‚użony dla Miasta SuwaÅ‚k”. Prezydent Miasta SuwaÅ‚k wraz z pracownikami UrzÄ™du Miejskiego w SuwaÅ‚kach oraz PrzewodniczÄ…cy Rady Miejskiej z Radnymi Rady skÅ‚adajÄ… kondolencje i wyrazy wspóÅ‚czucia rodzinie Zygmunta Filipowicza.
Zygmunt Filipowicz urodziÅ‚ siÄ™ 13.04.1931 r. w Raczkach. MieszkaÅ‚ w SuwaÅ‚kach. ByÅ‚ absolwentem suwalskiego gimnazjum oraz wydziaÅ‚u dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W SuwaÅ‚kach przez wiele lat pracowaÅ‚ jako nauczyciel oraz dyrektor Muzeum OkrÄ™gowego, który zasÅ‚użyÅ‚ siÄ™ dla rozwoju tej placówki. ByÅ‚ inicjatorem i organizatorem powstania Muzeum im. Marii Konopnickiej w SuwaÅ‚kach.
Zygmunt Filipowicz daÅ‚ siÄ™ poznać jako znawca kultury i historii SuwaÅ‚k i Suwalszczyzny. ByÅ‚ autorem publikacji „Suwalszczyzna – panorama turystyczna”, „Suwalskie lata Marii Konopnickiej” i wielu artykuÅ‚ów w prasie regionalnej, w tym w „Tygodniku Suwalskim”.
ByÅ‚ wieloletnim dziaÅ‚aczem spoÅ‚ecznym – radny rady powiatowej i wojewódzkiej rady narodowej w SuwaÅ‚kach oraz Rady Miejskiej w SuwaÅ‚kach (w latach 1994-1998 – przewodniczÄ…cy komisji kultury). W latach 80-tych byÅ‚ reprezentantem województwa suwalskiego w Narodowej Radzie Kultury. W 1970 r. byÅ‚ jednym z inicjatorów utworzenia Stowarzyszenia SpoÅ‚eczno-Kulturalnego „Suwalszczyzna”.
Był inicjatorem szeregu działań na rzecz promocji historii, tradycji i kultury Suwałk i regionu, m.in. poprzez organizację sesji naukowych poświęconych A. Wieruszowi-Kowalskiemu i 60-tej rocznicy mordu katyńskiego. Dzięki jego zaangażowaniu upamiętniono w postaci tablicy postać suwalczanina Zdzisława Maszewskiego -jednego z zasłużonych działaczy konspiracyjnych podczas drugiej wojny światowej.
Uhonorowany tytuÅ‚em „ZasÅ‚użony dla Miasta SuwaÅ‚k” w 2001 r.