11.10.2021

ZUS informuje. Od nowego roku zmiany w zasiłkach

Gdy przedsiębiorca spóźni się z opłaceniem składek, to już od nowego roku nie będzie musiał martwić się o zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmian w zasiłkach od stycznia będzie więcej. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i okresu ich pobierania.

Wszystkie te zmiany wynikajÄ… z nowelizacji ustawy zasiÅ‚kowej z 24 czerwca 2021 r. Nowe przepisy zacznÄ… obowiÄ…zywać od  1 stycznia 2022 roku.

ZasiÅ‚ek mimo spóźnienia ze skÅ‚adkami

Jedna ze zmian dotyczy prawa do zasiÅ‚ku chorobowego dla osób objÄ™tych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. SÄ… to miÄ™dzy innymi przedsiÄ™biorcy prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ… i osób z nimi wspóÅ‚pracujÄ…ce.

OpÅ‚acenie skÅ‚adek po terminie nie bÄ™dzie już skutkowaÅ‚o ustaniem ubezpieczenia. PrzedsiÄ™biorcy, którzy spóźniÄ… siÄ™ z pÅ‚atnoÅ›ciami, bÄ™dÄ… mogli otrzymać Å›wiadczenia z ubezpieczenia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego .

Co roku ZUS otrzymywaÅ‚ ponad 150 tys. (z projektu ustawy – OSR) wniosków o przywrócenie terminu pÅ‚atnoÅ›ci skÅ‚adek od przedsiÄ™biorców, którzy spóźnili siÄ™ z ich opÅ‚aceniem, a chcieli zachować prawo do zasiÅ‚ku. Od nowego roku takie wnioski nie bÄ™dÄ… już potrzebne.

Dodatkowo w przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy bÄ™dÄ… miaÅ‚y zalegÅ‚oÅ›ci z tytuÅ‚u skÅ‚adek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwiÄ… otrzymanie Å›wiadczenia po spÅ‚acie   zadÅ‚użenia. Prawo do tych Å›wiadczeÅ„ ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadÅ‚użenie nie zostanie uregulowane w ciÄ…gu 6 miesiÄ™cy od dnia powstania prawa do Å›wiadczenia. PrzeszkodÄ… w wypÅ‚acie zasiÅ‚ku nie bÄ™dzie natomiast zadÅ‚użenie wynoszÄ…ce maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia. To zasady analogiczne jak w przypadku Å›wiadczeÅ„ z ubezpieczenia wypadkowego.

Zmiany w wysokości zasiłku

Zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu będzie wyliczany na korzystniejszych zasadach.

- Obecnie zasiÅ‚ek chorobowy za okres pobytu w szpitalu jest niższy od standardowej stawki procentowej i wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku. Od nowego roku miesiÄ™czny zasiÅ‚ek chorobowy bÄ™dzie przysÅ‚ugiwaÅ‚ w wysokoÅ›ci 80 proc. bez wzglÄ™du na to, czy dotyczy osoby hospitalizowanej czy przebywajÄ…cej w domu - wyjaÅ›nia rzeczniczka.

Kolejna zmiana wskazuje, że od 2022 roku podstawy wymiaru zasiÅ‚ku nie bÄ™dzie siÄ™ obliczać na nowo, jeżeli miÄ™dzy okresami pobierania zasiÅ‚ków (bez wzglÄ™du na ich rodzaj) nie byÅ‚o przerwy albo przerwa byÅ‚a krótsza niż miesiÄ…c kalendarzowy. Dotychczas w przepisach byÅ‚a mowa o przerwie krótszej niż 3 miesiÄ…ce kalendarzowe.

Korekty okresu zasiłkowego

Tzw. okres zasiÅ‚kowy wynosi standardowo 182 dni i okreÅ›la Å‚Ä…czny czas, przez który można pobierać zasiÅ‚ek chorobowy. Do tego samego okresu zasiÅ‚kowego wlicza siÄ™ wszystkie nieprzerwane okresy niezdolnoÅ›ci do pracy, nawet jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana różnymi przyczynami. W przypadku przerw w niezdolnoÅ›ci do pracy, do okresu zasiÅ‚kowego wlicza siÄ™ okres niezdolnoÅ›ci do pracy przypadajÄ…cy przed przerwÄ… o ile jest ona spowodowana tÄ… samÄ… przyczynÄ…, a przerwa nie przekracza 60 dni.  Od stycznia nie bÄ™dzie mieć znaczenia, jaka choroba byÅ‚a powodem niezdolnoÅ›ci do pracy przed i po przerwie. Przerwa bÄ™dzie liczona tak samo, bez wzglÄ™du na to czy chodzi o te same choroby, czy różne.

- WyjÄ…tkiem od tej zasady ma być niezdolność do pracy przypadajÄ…ca na czas ciąży. Do okresu zasiÅ‚kowego nie wlicza siÄ™ okresów niezdolnoÅ›ci do pracy przypadajÄ…cych przed przerwÄ… wynoszÄ…cÄ… do 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystÄ…piÅ‚a w trakcie ciąży - dodaje Katarzyna Krupicka.

Zasiłek po ustaniu zatrudnienia

WedÅ‚ug nowych przepisów po ustaniu ubezpieczenia bÄ™dzie można pobierać zasiÅ‚ek chorobowy do 91 dni. Ta zasada nie bÄ™dzie dotyczyÅ‚a m.in. osób chorych na gruźlicÄ™ lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży.

Osoba, której wyczerpaÅ‚ siÄ™ okres zasiÅ‚ku, nadal bÄ™dzie mogÅ‚a wystÄ…pić o Å›wiadczenie rehabilitacyjne. PrzysÅ‚uguje ono maksymalnie przez 12 miesiÄ™cy osobie, która nadal choruje, jednak rokuje odzyskanie zdolnoÅ›ci do pracy w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji.

Macierzyński w razie śmierci pracodawcy

Prawo do zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego uzyskajÄ… od stycznia kobiety, które urodziÅ‚y dziecko po ustaniu zatrudnienia, jeÅ›li ubezpieczenie zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ w czasie ciąży z powodu Å›mierci pracodawcy. Dotychczas takie osoby nie miaÅ‚y w tej sytuacji prawa do zasiÅ‚ku.

Jeśli ubezpieczona była zatrudniona na umowę o pracę i ta umowa wygasła z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

To znaczy, że kobiety w ciąży, które stracÄ… umowÄ™ w zwiÄ…zku ze Å›mierciÄ… pracodawcy, bÄ™dÄ… zabezpieczone tak samo jak te, których pracodawca ulegÅ‚ likwidacji lub upadÅ‚oÅ›ci.

 

 

            Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.10.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
10.10.2024

Szukam

Dodaj nowe og³oszenie