05.06.2021

Olimpia Grudziądz – Wigry Suwałki 2:2. Ten remis oznacza grę w barażach

W przedostatniej kolejce eWinner 2 Ligi piłkarze Wigier Suwałki w swoim ostatnim wyjazdowym meczu rundy zasadniczej zremisowali 2:2 z wciąż broniącą się przed spadkiem Olimpią Grudziądz. Zdobycie tylko jednego punktu sprawiło, że Wigry o awans do Fortuna 1 Ligi powalczą w spotkaniach barażowych.

Aby oba mecze barażowe rozegrać przed własną publicznością, musi się spełnić jeden scenariusz – Chojniczanka Chojnice powinna przegrać z świętującym już awans Górnikiem Polkowice, a Wigry Suwałki wygrać ze Zniczem Pruszków.

W sobotę poznaliśmy także oficjalnego pierwszego spadkowicza. Po serii 13 spotkań bez wygranej i porażce 0:5 z Górnikiem Polkowice drużyna Bytovii Bytów, prowadzona przez Kamila Sochę, pożegnała się z rozgrywkami na szczeblu centralnym.

Na stadionie w Grudziądzu trener Wigier Dawid Szulczek po raz pierwszy w sezonie postawił w bramce Jana Balawejdera. Do wyjściowej jedenastki wrócił Wojciech Kamiński, a od pierwszej minuty spotkanie zaczął także Michał Orzechowski.

W 15 minucie gry właśnie Wojciech Kamiński, który w tym meczu występował w roli stopera, niefortunnie stracił futbolówkę przed własnym polem karnym. W kierunku bramki ruszył José Embaló, ale stojący na 13. metrze Jan Balawejder świetnie wygarnął piłkę spod nóg Portugalczyka i uratował swój zespół przed utratą bramki.

Oko w oko z golkiperem po drugiej stronie boiska wyszedł w 31 minucie Michał Żebrakowski. Najpierw rajdem popisał się Patryk Czułowski, który ogrywając trzech rywali zagrał na wolne pole do naszego napastnika. Żebrakowski w stuprocentowej sytuacji uderzył obok prawego słupka bramki Nikodema Sujeckiego.

Akcję bramkową Wigry utworzyły w 39 minucie meczu. Po wznowieniu gry z autu, futbolówkę dośrodkował w pole karne Cezary Sauczek, a tam na 5. metrze pojedynek główkowy z mierzącym 190 cm obrońcą Olimpii wygrał Kamil Adamek i z łatwością wpakował piłkę do bramki gospodarzy. To byl 13. gol Kamila Adamka w tym sezonie.

Olimpia odpowiadała za sprawą José Embaló, ale znów futbolówka przelatywała obok lewego i prawego słupka bramki.

Tuż przed przerwą Wojciech Kamiński wycofał piłkę do naszego bramkarza, a ta niestety odskoczyła od nogi Balawejderowi. Bramkarz Wigier próbując ratować sytuację sfaulował José Embaló i spowodował odgwizdanie rzutu karnego na korzyść gospodarzy. Do futbolówki ustawionej na 11 metrze podszedł sam pokrzywdzony, ale i tym razem nie zdołał trafić do bramki. Jan Balawejder wyczuł intencje strzelającego i wybronił płaskie uderzenie Portugalczyka.

Na przerwę Wigry schodziły z jednobramkowym prowadzeniem.

Od początku drugiej odsłony mocniej zaatakowali gospodarze. Gracze Olimpii chcąc wedrzeć się w nasze pole karne utrzymywali się przy futbolówce i długo kreowali ataki pozycyjne. Wigry z pewnością miały się pokusić o wyprowadzanie kontrataków i to zrobiły w 52 minucie. Akcję napędził Kamil Adamek po czym dośrodkował przed bramkę Nikodema Sujeckiego. Do strzału głową doszedł Michał Żebrakowski i z najbliższej odległości uderzył nad poprzeczką bramki. To była druga stuprocentowa sytuacja Michała Żebrakowskiego, której nie zdołał w tym spotkaniu wykorzystać.

Niewykorzystane sytuacje się mszczą i zemściło się kilkadziesiąt sekund później. Piotr Witasik huknął z okolic 20. metra nie do obrony i na tablicy wyników widniał remis 1:1.

Trener Dawid Szulczek widząc rozpędzonych graczy w zielonych trykotach dokonywał defensywnych zmian. Najpierw pojawił się Łukasz Bogusławski, a chwilę później Michał Ozga.

W 74 minucie bliski szczęścia był Kamil Adamek, ale piłka po jego strzale uderzyła w słupek bramki. Wigry szukając zwycięskiej bramki bardziej się otworzyły, zostawiając tym samym więcej miejsca z tyłu.

Wtedy z kontratakiem ruszyli gospodarze i w bliźniaczej sytuacji z 54 minuty zza pola karnego huknął tym razem Michał Graczyk. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do bramki Wigier. Na 13 minut przed końcem to gospodarze prowadzili 2:1.

Olimpia Grudziądz mając prowadzenie nie chciała już narażać się na kontrataki ze strony Wigier i wolała przed własną bramką wyczekiwać ostatniego gwizdka arbitra. W 88 minucie Biało – Niebiescy mieli jeszcze rzut rożny przy którym w polu karnym rywali znalazł się także Balawejder. Po dośrodkowaniu futbolówki w szesnastkę początkowo nic z tego nie wynikło, ale po drugiej wrzutce w pole karne najwyżej do piłki wyskoczył kapitan – Martin Dobrotka i strzałem głową doprowadził do wyrównania, które w końcowym rozrachunku daje jeszcze nadzieję na wywalczenie za tydzień trzeciej lokaty w tabeli eWinner 2 Ligi.

O tym czy GKS Katowice awansuje z drugiego miejsca w tabeli, być może przekonamy się już w poniedziałek. Wtedy to GieKSa podejmie  Stal Rzeszów i jeśli wygra to na kolejkę przed końcem zapewni sobie awans na zaplecze Ekstraklasy. Z Fortuna 1 Ligi po przegranym meczu ostatniej szansy spadł zespół GKS-u Bełchatów.

eWinner II LIGA

Wyniki i pary 37. kolejki

Olimpia Grudziądz - Wigry Suwałki 2 : 2 (0:1)

Gole: Piotr Witasik 54, Michał Graczyk 77 - Kamil Adamek 39, Martin Dobrotka 89

W 44. minucie José Embaló (Olimpia) nie wykorzystał rzutu karnego .

Żółte kartki: João Criciúma – Wojciech Kamiński, Adrian Piekarski, Michał Ozga.

Olimpia: Nikodem Sujecki - Piotr Witasik, Robert Obst, Szymon Jarosz - Damian Ciechanowski, Michał Graczyk, Grzegorz Gulczyński, Oskar Kalenik (46. Najim Romero), Mikołaj Gabor - João Criciúma (46. Marko Zawada), José Embaló.

Wigry: Jan Balawejder - Grzegorz Aftyka (81. Robert Bartczak), Wojciech Kamiński, Adrian Piekarski, Martin Dobrotka, Paweł Gierach (64. Michał Ozga) - Michał Orzechowski, Patryk Czułowski, Cezary Sauczek - Kamil Adamek, Michał Żebrakowski (60. Łukasz Bogusławski).

Sędziował: Marcin Kochanek (Opole)

Błękitni Stargard - Garbarnia Kraków 0 : 0

Żółte kartki: Krystian Kujawa – Mateusz Duda, Mateusz Surma, Marek Masiuda

Lech II Poznań - Chojniczanka Chojnice 1 : 2 (0:1)

Gole: Jakub Karbownik 60 – Szymon Skrzypczak 27, Mateusz Bartosiak 55

Żółte kartki: Jakub Białczyk, Arkadiusz Kaczmarek, Eryk Kryg – Artur Golański, Mateusz Klichowicz, Tomasz Mikołajczak, Szymon Skrzypczak

Znicz Pruszków - KKS 1925 Kalisz 0 : 2 (0:2)
Gole:
Nestor Gordillo 11, Maciej Wichtowski 37 (samobójczy)

Żółte kartki: Maciej Machalski, Mariusz Gabrych, Szymon Kaliniec – Tomasz Hołota, Michał Borecki, Filip Kendzia

Olimpia Elbląg - Śląsk II Wrocław 1 : 4 (0:2)

Gole: Janusz Surdykowski 90 - Igor Maruszak 13, Przemysław Bargiel 32, Bartosz Boruń 58, Marcin Bartoń 72

Żółta kartka: Wojciech (Olimpia)Zyska.

Górnik Polkowice - Bytovia Bytów 5 : 0 (2:0)

Gole: Mateusz Piątkowski 17, Ernest Terpiłowski 36, Mariusz Szuszkiewicz 47, Jarosław Ratajczak 77, Karol Fryzowicz 89

Żółte kartki: Marek Opałacz, Bruno Żołądź - Piotr Giel.

Hutnik Kraków - Sokół Ostróda 1 : 2 (1:1)

Gole: Patryk Kieliś 15 - Rafał Siemaszko 19, Krzysztof Wicki 46

Żółte kartki: Wojcinowicz, Miłosz Drąg, Handzlik, Ozimek, Leszczyński - Mazurowski, Soszyński, Siemaszko.

Czerwona kartka: Miłosz Drąg (90. minuta, Hutnik, za drugą żółtą).

42:62

Pogoń została ukarana odjęciem trzech punktów za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

19 goli – Dawid Wolny (Sokół Ostróda),

16 goli Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice)

15 goli Piotr Giel (Bytovia Bytów), Janusz Surdykowski (Olimpia Elbląg),

14 goli José Embaló (Olimpia Grudziądz), Marcin Urynowicz (GKS Katowice),

13 goli – Kamil Adamek (Wigry Suwałki), Mateusz Piątkowski (Górnik Polkowice), Eryk Sobków (Górnik Polkowice),

12 goli – Filip Kozłowski (GKS Katowice), Mariusz Szuszkiewicz (Górnik Polkowice),