Krzysztof Piątek, najdroższy Polski piłkarz, który przedwczoraj za 35 mln euro przeszedł z Genui do AC Milan, jeszcze cztery lata temu występował przeciwko Wigrom Suwałki.
Napastnika, którego w klasyfikacji strzelców ligi włoskiej wyprzedza tylko Cristiano Ronaldo, suwalscy kibice mogli zobaczyć w akcji w sierpniu 2014. Wigry, beniaminek I ligi, po serii trzech remisów, podejmowały Zagłębie Lubin. Po golach Sebastiano Radzio i Karola Mackiewicza, oraz Aleksandra Kwieka dla gości, pokonały spadkowicza z ekstraklasy 2:1, odniosły pierwsze, historyczne zwycięstwo na tym szczeblu rozgrywek. W drużynie Miedziowych przez 76 minut zagrał 19-letni wówczas Krzysztof Piątek (poniżej z nr 26 na spodenkach), którego dobrze pilnował Adrian Karankiewicz (na górnym zdjęciu od prawej) i z którego strzałami nie miał problemów ówczesny kapitan, a dzisiaj trener bramkarzy Wigier Karol Sailk.
Karolowi Salikowi i kolegom gorzej poszło wiosną 2015 w Lubinie. Prowadzony przez Piotra Stokowca zespół lidera w Lubinie pokonał Wigry 3:0, a jedną z bramek zdobył Krzysztof Piątek, który rok później przeniósł się do Cracovii Kraków, a minionego lata do Genoa CFC.
O Krzysztofie Piątku głośno od kilku miesięcy, a od prawie dekady najlepszym polskim piłkarzem jest Robert Lewandowski. Supersnajper reprezentacji Polski i Bayernu Monachium na suwalskim stadionie zagrał we wrześniu 2006 roku w meczu III ligi. Wigry, po golu Daniela Ołowniuka, wygrały 1:0 ze Zniczem Pruszków, a szczupły 18-letni napastnik przyjezdnych niewiele mógł wskórać w starciach z obrońcami Biało-Niebieskich.
W rewanżu, wiosną 2007 drużyna z Pruszkowa pokonała suwalski zespół 3:0, ale „Lewy” gola nie zdobył. Na koniec sezonu Znicz cieszył się z awansu do II ligi, a Robert Lewandowski z korony króla strzelców – 15 bramek. Wigry były 12., a Daniel Ołowniuk, dzisiaj asystent trenera Ariela Jakubowskiego, strzelił w sumie 9 gol.
Wojciech Drażba
Fot. Marta Orłowska