29.05.2020

Stadiony częściowo otwarte dla kibiców od 19 czerwca! „Piłka nożna jest potrzebna nam wszystkim”

Podczas piątkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk oraz prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka ogłoszono stopniowe znoszenie ograniczeń dotyczących zamknięcia stadionów dla publiczności. Już niedługo kibice wrócą na trybuny!

Jak poinformował premier, w porozumieniu z PZPN ustalono, że mecze PKO Ekstraklasy, Fortuna I ligi oraz II ligi od 19 czerwca będą mogły odbywać się w obecności kibiców nie większej niż 25 procent pojemności stadionów. 

– Państwo mocno wsparło piłkę nożną i sport. Dla mnie futbol to coś więcej niż rozrywka, to ogromna promocja dla Polski. Cieszę z wznowienia rozgrywek. To powrót do tej nowej normalności. Z jednej strony sportowej, ale także społecznej. Piłka nożna i sport są potrzebne nam wszystkim – powiedział na konferencji premier.

– Równocześnie z odmrożeniem rozgrywek piłkarskich, odmrażamy cały sport. Cieszę się, że właściwie w ciągu miesiąca jesteśmy w stanie wrócić nie tylko z piłką nożną, dziś ruszają treningi ekstraligi żużlowej, od jutra będzie można uczestniczyć w zajęciach i współzawodnictwie sportowym w zamkniętych i otwartych przestrzeniach do 150 osób. Za przykładem piłki nożnej idzie też cały sport, na co oczywiście czekamy – zapowiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk.

W meczach piłkarskich będą uczestniczyć tylko fani drużyny, która rozgrywa mecz u siebie. Bilety sprzedawane będą wyłącznie przez internet. – Jest mi niezmiernie miło mówić o tym, że jesteśmy pierwszym krajem, który wypracował protokół powrotu kibiców na stadiony. Taka jest potrzeba dla piłki. Protokół daje bezpieczeństwo wszystkim. 25 procent to już impreza masowa, ale wierzę, że wszystko się uda i kluby w tych trudnych warunkach dadzą radę zorganizować swoje działania. Dziękuję premierowi za pomoc, to bardzo ważna informacja dla nas wszystkich – powiedział prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące wznowienia rozgrywek

Po 76 dniach przerwy wracamy do gry! Wtorkowy mecz 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski pomiędzy Miedzią Legnica a Legią Warszawa wznowił rozgrywki piłkarskie w Polsce. Wszyscy kibice cieszą się z powrotu futbolu, choć trzeba będzie przyzwyczaić się do zupełnie innej, nowej rzeczywistości. Jaka ona będzie? Jak zmieni się praca zawodników i sędziów? Na serię najczęściej zadawanych pytań, dotyczących wznowienia rozgrywek, odpowiedział nam Łukasz Wachowski, Dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN.

1. Czy piłkarze będą grali w maseczkach?

Nie. Wszystkie osoby przebywające na boisku podczas rozgrzewki i meczu są zwolnione z tego obowiązku. Jednakże wszystkie osoby znajdujące się na ławkach rezerwowych w trakcie spotkania, muszą już być w maseczkach.

2. Czy trenerzy podczas meczów będą musieli prowadzić swoje drużyny w maseczkach?

Jeśli trener będzie stał w swojej strefie przy ławce rezerwowych i udzielał wskazówek zespołowi, będzie mógł być bez maseczki. Jeśli jednak usiądzie na ławce, będzie musiał ją założyć. Pozostali członkowie sztabu szkoleniowego i zawodnicy rezerwowi również będą musieli mieć zakryte usta i nos.

3. Ile osób będzie mogło przebywać na ławce rezerwowych?

Limity się w żaden sposób nie zmieniają – 15 osób. Z tym zastrzeżeniem, że wszystkie te osoby muszą być w maseczkach. Jeśli infrastruktura stadionu, na którym będzie odbywał się mecz, na to pozwala, to rekomendujemy również rozsadzić wszystkie osoby, aby siedziały od siebie w bezpiecznych dystansach. Do ławek rezerwowych można dostawić krzesełka lub wykorzystać pierwszy rząd na trybunach za ławką rezerwowych.

4. Jak będzie wyglądało korzystanie przez zawodników z szatni w dniach meczowych?

Będzie to zorganizowane w normalny sposób, podobnie jak dotychczas. Jeśli infrastruktura obiektu pozwoli, drużyny otrzymają do swojej dyspozycji dodatkowe pomieszczenia, aby móc pozostawać w jak najmniejszym kontakcie.

5. Ilu zmian będzie można dokonać w trakcie meczu?

Czy obowiązują aktualne regulaminy, czy będzie tak, jak rekomenduje FIFA i co zostało wprowadzone w Bundeslidze, że można dokonać pięciu zmian w trakcie meczu?Nadal obowiązują dotychczasowe zasady i przepisy gry. Zostajemy przy trzech zmianach. Pamiętajmy też o tym, że w Totolotek Pucharze Polski możemy przeprowadzić czwartą zmianę w dogrywce.

6. Po wznowieniu rozgrywek, jak często będą przeprowadzane testy na koronawirusa?

Po rozpoczęciu rozgrywek aż do ich zakończenia utrzymany będzie obowiązek raportowania na podstawie ankiet o stanie zdrowia drużyn. Badania wszystkich zawodników planowane są jednokrotnie. Oczywiście jeśli zajdzie taka konieczność, badania będą wykonywane w indywidualnych przypadkach.

7. Czy drużyny będą odizolowane, czy piłkarze będą normalnie mieszkali w swoich domach?

Piłkarze normalnie mieszkają w swoich domach. Stosują się do wytycznych medycznych związanych z izolacją. Muszą unikać skupisk ludzi.

8. Czy w ramach izolacji każdy zawodnik musi zgłaszać każdorazowe wyjście do sklepu jako kontakt z obszarem podwyższonego ryzyka?

Tak, każdy zawodnik powinien zgłaszać za każdym razem wyjście do miejsc zwiększonego ryzyka. Te raporty mają być ciągłością, a ona polega na tym, że możemy dla danej osoby z grupy sprawdzić, czy np. temperatura, którą mamy 20 maja, nie ma związku z tym, że siedem dni wcześniej przebywał w sklepie lub miejscu publicznym, czy miały miejsce kontakty ryzykowne.

9. Co z członkami rodzin piłkarzy?

Czy ich wizyty w sklepie, pracy również muszą być zgłaszane przez zawodników w ramach codziennych ankiet?Na chwilę obecną dzieci nie chodzą do szkół, do przedszkoli, tak więc nie widać przeszkód w izolacji: też przebywają w domach. Natomiast jeżeli chodzi o pozostałych członków rodziny, to zalecane są działania właściwe, czyli ograniczenie kontaktu, zachowanie zasad, noszenie maseczki, również jak najrzadsze chodzenie do sklepu (np. robienie zakupów w systemie raz na tydzień).

10. Czy jeśli zawodnik dozna kontuzji i będzie musiał pojechać do szpitala, to czy później czeka go 14-dniowa kwarantanna?

W końcu będzie miał kontakt z lekarzem, służbą zdrowia, innymi pacjentami.Przebywanie w placówkach służby zdrowia musi być ograniczone do absolutnego minimum. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, to zawodnik, który przebywał w szpitalu, traci możliwość trenowania z grupą i przechodzi na trening indywidualny. Ponadto, aby upewnić się że jest zdrowy, zastosowana zostają procedura dodatkowych badań w formule dwukrotnego badania wymazu w odstępie 5-7 dni.

11. Czy uraz doznany w trakcie izolacji i wymagane w tym okresie diagnostyka oraz kontakt z lekarzem wydłużają izolację?

W tym momencie zawodnik, jeżeli to jest tylko i wyłącznie pojedynczy kontakt z lekarzem, gdzie są zachowane zasady bezpieczeństwa i izolacji, to taka pojedyncza wizyta nie powoduje wypadnięcia z programu lub przedłużenia kwarantanny. Natomiast jeżeli to jest jakiś zabieg lub to są ciągłe wizyty, to zalecane jest niewłączanie takich zawodników w trakcie rehabilitacji do grup treningowych.

12. Jeśli jeden z zawodników będzie zakażony wirusem, czy kluby muszą stosować się do zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 kwietnia 2020 roku, dotyczącego obowiązku kwarantanny osób, które miały styczność z osobami zakażonymi?

Piłka nożna nie jest ponad prawem. Każdy z zawodników, trenerów, członków sztabu szkoleniowych i działaczy podlega wprowadzonym ustawom, nadzorowi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to będzie dochodzenie Sanepidu. Osoba zakażona powinna mieć świadomość, że badanie i dochodzenie Sanepidu będzie dotyczyło członków rodziny lub osób, z którymi mieszka.

13. Ilu zawodników musi zostać zakażonych, by mecz drużyny był przełożony?

Nie istnieje przepis, który by to regulował. Kluby zostały poinformowane, iż powinny zapewnić sobie odpowiednio rozbudowane kadry, włączając np. zawodników z drugich drużyn lub też juniorów, aby mieć możliwość rotacji związanej z kontuzjami, chorobami czy też zmęczeniem związanym z nagromadzeniem meczów.

14. Jak będzie wyglądała praca lekarzy klubowych po wznowieniu rozgrywek ligowych?

W przypadku dni meczowych na stadionie będzie wyłącznie lekarz drużyny gospodarzy. W ich przypadku planowane jest wykonywanie testów na 24 godziny przed meczem, pod warunkiem, że po poddaniu lekarza testowi nie idzie on do gabinetu, do szpitala, na dyżur. W takim działaniu będzie to dotyczyło mniejszej liczby lekarzy i raz w tygodniu, przy założeniu, że większość spotkań odbywać się będzie w weekendy.

15. Co z obsługą karetek na meczach?

Obsługa karetek w warunkach meczowych powinna być poinformowana o tym, że musi być w pełnej izolacji. Musi być w kombinezonach, przyłbicach i rękawiczkach. Należy zachować wszelką ostrożność.

16. W jaki sposób zostaną zweryfikowane mecze drużyny, która będzie poddana kwarantannie i nie będzie mogła brać udziału w rozgrywkach? Walkower? Przełożenie meczu?

Zespół Medyczny PZPN wraz z Ekstraklasą S.A. opracował „Założenia powrotu do treningów i rywalizacji sportowej klubów piłkarskich PKO Bank Polski Ekstraklasy, Totolotek Pucharu Polski, Fortuna 1. ligi oraz II ligi". Zyskały one aprobatę organów państwowych. Po to i w takim sposób tworzyliśmy ten dokument, aby uniknąć przekładania meczów czy przyznawania walkowerów. Rekomendowaliśmy wszystkim klubom, aby zadbały o szerokie kadry. Jeśli jeden z zawodników danego zespołu będzie chory, zostanie wysłany na kwarantannę. Pozostali, jeśli ankiety pokażą niepokojące objawy, mogą być wysłani na badania. Po to wznawiamy sezon, aby go dokończyć. Zdrowie zawodników i trenerów jest jednak dla nas najważniejsze i będziemy dokładnie monitorowali sytuację.

17. Czy sezon może być ponownie przerwany?

Będzie to zależało od decyzji organów państwowych.

18. W przypadku ponownego przerwania sezonu: jakie wyniki zostaną uznane za ostateczne i wiążące?

Będzie to wymagało dodatkowych uzgodnień. Jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Poczekajmy na obrót sytuacji. Wszyscy wierzymy w to, że ten sezon uda nam się dokończyć.

19. Co z udziałem w dokończeniu sezonu zawodników, których kontrakty wygasają 30 czerwca 2020 roku?

Zawodnicy, którym kontrakt wygasa 30 czerwca, aby móc uczestniczyć w rozgrywkach w dokończonej części sezonu, będą musieli posiadać ważny kontrakt przynajmniej na tę część sezonu.

20. Jak zmieni się praca sędziów piłkarskich?

Czy będą musieli prowadzić mecze w maseczkach? Jakie środki ostrożności będą musieli zachować?Sędziowie będą przebywali na boisku bez maseczek i przyłbic. Zespół Medyczny PZPN rekomendował, aby ograniczyć jak tylko się da dotykanie przez sędziów przedmiotów, z którymi miały styczność drużyny. W związku z tym zmiany na tablicach będą sygnalizowane przez kierowników drużyn tak, aby uniknąć konieczności podawania kartek z wypisanymi zmianami. Z kolei sędzia główny będzie starał się nie dotykać piłki rękoma. Na boisko piłkę z ekspozytora wyniesie kapitan gospodarzy.

21. Czy podczas meczów będzie nadal używana technologia VAR?

Oczywiście, wszystko zostaje tu po staremu. Jedyne, co się zmienia, to to, że sędziowie VAR i sędziowie boiskowi nie spotykają się na meczu. Muszą przyjechać na stadion osobnymi transportami. Arbitrzy boiskowi od razu udają się do szatni i na murawę, a sędziowie VAR niezwłocznie podążają do strefy wozów transmisyjnych.

22. Czy obsady sędziowskie będą ustalane teraz w inny sposób?

Czy sędzia przypisany, np. do Warszawy, może poprowadzić mecz drużyny ze stolicy?W ciągu niecałych dwóch miesięcy rozegrane zostanie kilkanaście kolejek. Będzie to obciążanie zarówno dla drużyn, jak również dla sędziów. Miejsce zamieszkania nie powinno być czynnikiem blokującym możliwość wykonywania swoich obowiązków. Będziemy potrzebowali elastyczności w dokonywaniu obsad i może zdarzyć się, że sędzia danego miasta czy województwa będzie sędziował mecz lokalnej drużyny.

23. Czy w meczach będą brali udział chłopcy do podawania piłek?

Nie. Procedura nie przewiduje eskort dziecięcych oraz dzieci do podawania piłek.

24. Kto będzie mógł oglądać mecze z trybun stadionu?

Na stadionie mogą przebywać jedynie osoby zaangażowanie w organizację meczu i przedstawiciele mediów, lecz zgodnie z wprowadzonymi limitami przez Ekstraklasę S.A. i kluby.

25. Kiedy skończy się obecny sezon piłkarski w Polsce?

Sezon piłkarski w rozgrywkach, które zostaną wznowione, czyli PKO Ekstraklasie, Fortuna 1. Lidze czy drugiej lidze, skończy się zgodnie z przepisami – 31 lipca.

26. Czy jest możliwość przedłużenia sezonu w PKO Ekstraklasie poza określoną w harmonogramie datę 19 lipca?

Nie. Jeśli do finału Totolotek Pucharu Polski awansują dwa kluby PKO Ekstraklasy, decydujący mecz odbędzie się 24 lipca. Jeśli udział w finale weźmie klub/y z Fortuna 1. Ligi, spotkanie finałowe zostanie rozegrane 22 lipca. Pierwsza i druga liga zakończą zaś rozgrywki na koniec lipca, po rozegraniu meczów barażowych.

27. Kiedy rozpocznie się następny sezon?

Sezon 2020/2021 w rozgrywkach, które zostaną wznowione, rozpocznie się 1 sierpnia. We wszystkich pozostałych klasach rozgrywkowych liga wystartuje zgodnie z dotychczasowymi założeniami, tj. 1 lipca. Te daty są zgodne z przepisami. Nie znaczy to jednak, że drużyny nie będą miały między sezonami chwili odpoczynku czy okresu przygotowawczego. Tak zaplanujemy terminarz, że będzie na to wszystko kilka tygodni.

28. Jak będzie wyglądało kolejne okienko transferowe?

Kiedy się rozpocznie i do kiedy potrwa?W rozgrywkach, które zostaną wznowione, czyli PKO Ekstraklasie, Fortuna 1. Lidze czy drugiej lidze, okienko transferowe rozpocznie się po zakończeniu sezonu, tj. 1 sierpnia i potrwa do 30 września. W pozostałych klasach rozgrywkach okienko rozpocznie się tradycyjnie 1 lipca, a zakończy 31 sierpnia.

źródło: laczynaspilka.pl, fot. Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.17.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie