24.01.2018

Wigry Suwałki - FK Lietava Jonava 4:1. Przyzwyczajają się do skuteczności

Drugie zwycięstwo w swoim drugim sparingu odnieśli suwalscy pierwszoligowcy. W hali w Mariampolu, po dwóch golach Serhija Pyłypczuka oraz po jednym Roberta Dadoka i Mariusza Rybickiego, pokonali ekipę z Janowa.

Janów leży 30 km za Kownem, a Lietava Jonava to ubiegÅ‚oroczny beniaminek, który rozgrywki litewskiej ekstraklasy (wiosna-jesieÅ„) skoÅ„czyÅ‚ na czwartym miejscu, czyli w poÅ‚owie w poÅ‚owie stawki.

- To silny, dobrze poukÅ‚adany zespóÅ‚ – uważa Zbigniew Kowalewski, kierownik i byÅ‚y piÅ‚karz Wigier. – W pierwszej poÅ‚owie, w której byÅ‚o dużo walki i gry w Å›rodku pola, a maÅ‚o sytuacji podbramkowych, Litwini sprawili nam dużo kÅ‚opotów. Do przerwy mecz byÅ‚ wyrównany.

Nie udawaÅ‚o siÄ™ przechylać szali po akcjach, BiaÅ‚o-Niebiescy, a konkretniej Serhij PyÅ‚ypczuk,   zaczÄ™li wiÄ™c strzelać po staÅ‚ych fragmentach. W 26 i 53 minucie, po doÅ›rodkowaniach z rzutu rożnego, Ukrainiec strzaÅ‚ami gÅ‚owÄ… nie daÅ‚ szans bramkarzowi Lietavy.

- Druga poÅ‚owa należaÅ‚a już do nas, piÅ‚karsko byliÅ›my dużo lepsi – relacjonuje Zbigniew Kowalewski. – jak najczęściej staraliÅ›my siÄ™ grać z pierwszej piÅ‚ki i po takich szybkich, dynamicznych akcjach zdobyliÅ›my kolejne dwa gole.

Na 3:0, po wymianie podaÅ„ na prawej stronie boiska z Mariuszem Rybickim i Bartoszem Olszewski, uderzeniem w kierunku dalszego sÅ‚upka podwyższyÅ‚ Robert Dadok. Sześć minut później na lewej flance podobnym zagraniem Mariusz Rybicki popisaÅ‚ siÄ™ wespóÅ‚ z Mateuszem SpychaÅ‚Ä… oraz Maciejem Radaszkiewiczem i strzaÅ‚em lewÄ… nogÄ… z 14 metrów pod poprzeczkÄ™ zdobyÅ‚ gola na 4:0.

Ambitni Litwini dziesięć minut przed koÅ„cem strzelili honorowÄ… bramkÄ™. Jeden z nich przedarÅ‚ siÄ™ niemal do koÅ„cowej linii boiska i doÅ›rodkowaÅ‚ wdÅ‚uż bramki, a w dużym zamieszaniu gola, na raty, zdobyÅ‚ Upstas.

W Wigrach wystÄ…piÅ‚o 19 zawodników. W przerwie w suwalskim zespole doszÅ‚o do szeÅ›ciu zmian, a w 67 minucie na sztucznÄ… murawÄ™ wbiegÅ‚o kolejnych dwóch nowych graczy oraz trzech na zmiany powrotne. Nie zagrali narzekajÄ…cy na urazy Adrian Jurkowski, Damian GÄ…ska i wracajÄ…cy po kontuzji PaweÅ‚ Olszewski.

Obok boiska, na bieżni hali w Mariampolu truchtaÅ‚ Karol Mackiewicz. Po przeprowadzonej w październiku  operacji wiÄ™zadeÅ‚, wypożyczony z Jagiellonii skrzydÅ‚owy liczy na powrót do gry jeszcze w tym sezonie.

Åšrednia bramek 3,5

W minionÄ… sobotÄ™, także w piÅ‚karskim krytym obiekcie w Mariampolu podopieczni Artura Skowronka wygrali 3:1 z Atlantasem KÅ‚ajpeda, trzeciÄ… siÅ‚Ä… litewskiej ekstraklasy (na górnym zdjÄ™ciu). Można pozazdroÅ›cić im skutecznoÅ›ci. Powinni jÄ… jeszcze poprawić, bo w najbliższÄ… sobotÄ™, także w Mariampolu, również  o godz. 18, zmierza siÄ™ z BaltikÄ… Poniewież, grajÄ…cÄ… na drugim poziomie rozgrywek na Litwie.

Wigry SuwaÅ‚ki – FK Lietava Jonava 4:1 (1:0)

Bramki: 1:0 – Serhij PyÅ‚ypczuk 26, 2:0 – Serhij PyÅ‚ypczuk 53, 3:0 – Robert Dadok – 62, 4:0 – Mariusz Rybicki 72, 4:1 – Upstas 80.

Wigry: Damian WÄ™glarz (46 Hieronim Zoch) – Piotr KwaÅ›niewski (46 Mateusz SpychaÅ‚a), Kamil KoÅ›cielny (67 RafaÅ‚ Remisz), RafaÅ‚ Remisz (46 Adrian Piekarski), Artur Bogusz (46 Bartosz Olszewski), Serhij PyÅ‚ypczuk (67 Artur Bogusz), Robert Obst (67 Patryk SokoÅ‚owski), Patryk SokoÅ‚owski (46 Robert Dadok), Laurentiu Iorga (67 Maciej Radaszkiewicz), Mateusz Radecki (67 PrzemysÅ‚aw Å»ukowski), Patryk Klimala (46 Mariusz Rybicki).