26.09.2021

Wigry Suwałki – Śląsk II Wrocław 1:0. Bijatyka, z której zwycięsko wyszli Biało-Niebiescy

Piłkarze suwalskich Wigier skromnie pokonali młodą i ambitną drużynę Śląska II Wrocław 1:0 i dopisując do tabeli komplet punktów opuścili strefę spadkową.

Jedyne trafienie w tym spotkaniu zdobył w 15 minucie Mateusz Sowiński, który wykorzystał kontratak wyprowadzony przez Kamila Adamka. Podopieczni Dawida Szulczka mogli to spotkanie zamknąć już wcześniej, ale rzutu karnego nie wykorzystał Piotr Pierzchała.

Na zwycięską ścieżkę wróciła także Chojniczanka, która pewnie pokonała 3:0 Pogoń Siedlce. W meczu beniaminków pomiędzy Radunią, a Wisłą padł remis 2:2.

Na mecz w Suwałkach dobrze weszli piłkarze Wigier, którzy w ataku niemal całym zespołem starali się zamknąć rywala na własnej połowie. Po stracie piłki narzucali na graczy Śląska wysoki pressing, dzięki czemu szybko odzyskiwali futbolówkę.

W 14 minucie rzut wolny mieli goście, po którym do strzału doszedł Mateusz Młynarczyk, ale przy słupku dobrze interweniował Hieronim Zoch. Chwilę po tej sytuacji z kontratakiem ruszył Kamil Adamek i widząc pędzącego Mateusza Sowińskiego zagrał mu piłkę. Pomocnik Wigier mimo, że niedokładnie przyjął sobie futbolówkę, utrzymał się przy niej, po czym zwiódł doświadczonego defensora Piotra Celebana i uderzył na bramkę Śląska II Wrocław nie do obrony. Po 15 minutach Wigry prowadziły 1:0.

­– Fajna sytuacja, fajnie wyszliśmy do kontry. Chciałem to trochę lepiej przyjąć, ale mimo wszystko później udało się strzelić bramkę, to jest najważniejsze – komentował sytuację strzelec jedynej bramki w tym spotkaniu Mateusz Sowiński.

Kilka minut później Wigry mogły podwyższyć prowadzenie, niestety gości w tej sytuacji uratował słupek. Po niedokładnym rozegraniu autu przez zawodników Śląska z piłką w polu karnym znalazł się Mariusz Rybicki ale piłka po jego strzale odbiła się od słupka bramki strzeżonej przez młodego golkipera - Maksymiliana Boruca.

W 19 minucie w polu karnym przyjezdnych dryblował Kacper Michalski i próbujący zatrzymać zapędy naszego zawodnika Szymon Krocz zagrał piłkę ręką. Piłkarze Wigier i trenerzy z ławki rezerwowych domagali się podyktowania rzutu karnego, niestety bezskutecznie.

Z biegiem czasu gra się wyrównała i przeniosła do środkowej strefy boiska. Dłuższymi momentami mecz przypominał bijatykę, o której na konferencji mówili także szkoleniowcy zespołów.

­– Bardziej bijatyka niż mecz piłkarski. Drugoligowy mecz. Wigry nastawiły się na dłuższą piłkę, zebranie drugiej piłki. Ten mecz przypominał bardziej bijatykę, a my ją trochę przegrywaliśmy. Dużo krzyku, dużo rwania niż gry w piłkę – opisywał po meczu szkoleniowiec gości Krzysztof Wołczek, – tą bramkę sami sprezentowaliśmy przeciwnikowi.

Po zmianie stron, w 51 minucie daleką piłkę w pole karne posłał Mikołaj Łabojko, a tam faulowany od tyłu był Mariusz Rybicki. Arbiter tym razem podyktował rzut karny dla Wigier, a do jego wykonania po raz trzeci w tym sezonie ustawił się Piotr Pierzchała. Niestety, piłka po uderzeniu z 11 metra trafiła w słupek bramki i wynik na tablicy znów nie uległ zmianie.

­– W takim meczu musimy to wcześniej zamknąć. Ten karny na pewno dużo by zmienił, gdybyśmy go wykorzystali – komentował Mateusz Sowiński.

Na ostatnie pół godziny gry to wrocławianie ruszyli do ataków i zmuszeni do niskiej obrony piłkarze Wigier w każdej kolejnej akcji musieli być niezwykle czujni. W 60 minucie po świetnie rozegranym rzucie rożnym uderzenie pod poprzeczkę bramki posłał Grzegorz Kotowicz, ale świetnie w tej sytuacji zachował się Hieronim Zoch, który później zmuszony był także do interwencji po strzałach Przemysława Bargiela i Mateusza Młynarczyka.

W 80 minucie z dystansu w kierunku bramki huknął Filip Olejniczak, ale i tym razem na wysokości zadania stanął Hieronim Zoch. Goście napierali, długimi fragmentami byli całym zespołem przed polem karnym Wigier, ale nie potrafili znaleźć drogi do bramki suwalczan.

– Moi obrońcy byli dzisiaj bardzo szczelni i te akcje przerywali. To jest podstawa, od tego trzeba zacząć, by być skonsolidowanym, być razem na boisku i przede wszystkim zabierać atuty przeciwnikowi – opisywał Dawid Szulczek.

Wigry wyszarpały to zwycięstwo, wygrały skromnie, ale zasłużenie. Losy tego meczu gospodarze powinni rozstrzygnąć dużo wcześniej. 3 punkty do ligowej tabeli dały awans na 9 lokatę i napełniły optymizmem przed wyjazdowym meczem z Hutnikiem Kraków.

– Hutnik niby przegrywa mecze, ale to nie jest tak, że Hutnik w nich odstaje. To są wyrównane spotkania, gdzie decyduje jakiś detal. Zrobimy wszystko, żeby powtórzyć dzisiejszą grę, jeszcze trochę dołożyć skuteczności. Trzeba zachować więcej zimnej krwi i wygrać na Hutniku – zapowiada szkoleniowiec suwalczan.

Mecz 11. kolejki eWinner 2 Ligi pomiędzy Hutnikiem Kraków, a Wigrami Suwałki 2 października o godzinie 15:00.

Adrian Milewski

Wyniki 10 kolejki eWinner II ligi.

Wigry Suwałki - Śląsk II Wrocław  1 : 0 (1:0)

Gol: Mateusz Sowiński 15

W 53 min. Piotr Pierzchała (Wigry) nie wykorzystał rzutu karnego

Wigry: Hieronim Zoch - Michał Ozga, Piotr Pierzchała, Tomasz Lewandowski, Mikołaj Łabojko (82. Bartosz Prętnik), Kacper Michalski, Bartłomiej Babiarz, Patryk Mularczyk (81. Faht Aktaou), Mariusz Rybicki (75. Denis Gojko), Mateusz Sowiński (75. Kacper Zaborski), Kamil Adamek

Śląsk II: Maksymilian Boruc - Piotr Celeban, Kacper Radkowski (83. Jakub Jezierski), Grzegorz Kotowicz (74. Hubert Konstanty), Bartosz Boruń (74. Michał Szmigiel), Mateusz Młynarczyk, Szymon Krocz, Patryk Caliński, Przemysław Bargiel, Olivier Wypart (86. Łukasz Gerstenstein), Szymon Michalski (74. Filip Olejniczak)

Pozostałe wyniki  10. kolejki

Piątek, 24.09.

Garbarnia Kraków - GKS Bełchatów  1 : 0  (1:0)

Gol: Micha; Klec 29

Żółte kartki: Kajetan Kunka, Łukasz Wroński (obaj GKS)

Sobota, 25.09.

Pogoń Grodzisk Mazowiecki - Motor Lublin  1 : 1 (1:0)

Gole: Jean Franco Sarmiento 7 - Michał Fidziukiewicz 78

Żółte kartki: Michał Zimmer, Jakub Kołaczek, Daniel Choroś – Piotr Kusiński, Wojciech Błyszko, Piotr Ceglarz

Sokół Ostróda - Ruch Chorzów  1 : 3 (0:1)

Gole: Ernest Słupski 75 – Michał Mokrzycki 45, Tomasz Foszmańczyk 49, Łukasz Janoszka 70

Żółte kartki: Tomasz Neugebauer, Damian Kowalczyk (obaj Ruch)

KKS 1925 Kalisz - Hutnik Kraków  2 : 0 (1:0)
Gole: Daniel Kamiński 40, Piotr Giel 79

Żółta kartka: Javier Bernal (Hutnik)

Niedziela, 26.09.

Radunia Stężyca - Wisła Puławy  2 : 2 (2:0)

Gole: Bartosz Kuźniarski 19, Wojciech Łuczak 31 – Carlos Daniel 61 (z karnego), Kacper Kondracki 81

Żółte kartki: Stępień – Furtado, Carlos Daniel, Dylan Ruiz-Diaz

Chojniczanka Chojnice - Pogoń Siedlce  3 : 0 (1:0)
Gole: Sam Van Huffel 23, Szymon Skrzypczak 39, Mateusz Cegiełka 71

Żółte kartki: Kamil Broda, Sam Van Huffel, Mateusz Cegiełka - Mateusz Piotrowski, Robert Majewski, Wojciech Trochim

Olimpia Elbląg - Lech II Poznań  1 : 2 (1:0)

Gole: Piotr Kurbiel 35 – Łukasz Spławski 86, Jakub Antczak 87

Żółte kartki: Hubert Krawczun x2, João Guilherme, Szymon Stanisławski, Adrian Piekarski – Siergiej Kriwiec, Adrian Laskowski, Jakub Antczak, Norbert Pacławski.

Czerwona kartka(za 2 żółte): Hubert Krawczun (73. Olimpia)

Stal Rzeszów - Znicz Pruszków  3 : 1 (2:0)

Gole: Damian Michalik 11, Damian Michalik 14 , Andreja Prokić 47 – Mariusz Gabrych 71

3:25

GKS Bełchatów został ukarany odjęciem czterech punktów za zaległości finansowe.

5 goli – Tomasz Foszmańczyk (Ruch Chorzów),

4 gole – Jean Franco Sarmiento (Pogoń Grodzisk Mazowiecki), Piotr Giel (KKS 1925 Kalisz), Maciej Górski (Pogoń Siedlce), Łukasz Janoszka (Ruch Chorzów), Wojciech Kalinowski (Pogoń Grodzisk Mazowiecki), Wojciech Łuczak (Radunia), Damian Michalik (Stal Rzeszów), Andreja Prokić (Stal Rzeszów), Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice),

3 gole – Krzysztof Danielewicz (Stal Rzeszów), Cezary Demianiuk (Pogoń Siedlce), Maciej Firlej (Motor Lublin), Mariusz Gabrych (Znicz), Lukáš Hrnčiar (Znicz Pruszków), Maciej Kona (Chojniczanka Chojnice), Patryk Małecki (Stal Rzeszów), Bartosz Marchewka (Śląsk II Wrocław), Artur Pląskowski (Chojniczanka Chojnice), Bartłomiej Purcha (Garbarnia Kraków), Wojciech Słomka (Garbarnia Kraków), Janusz Surdykowski (Radunia Stężyca),