16.02.2018

Żalgiris Wilno - Wigry Suwałki 3:1. Wicemistrzowie Litwy byli szybsi

Pierwszej porażki w tym roku doznał suwalski pierwszoligowiec. W piłkarskiej hali w Wilnie, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę, wyższość na Biało-Niebieskimi pokazał ograny w europejskich pucharach Żalgiris.

O sile zespoÅ‚u z Wilna stanowiÄ… nie Litwini, a liczni obcokrajowcy. W Å»algirisie grajÄ… Holender Donavan Slijngard, Francuz Serge Nyuiadzi,  Chorwat Slavko Blagojević, Szkot Diego Oyarzun, Rumun Liviu Antal, Senegalczyk Mamadou Mbodj.

Do starcia z miedzynarodowym towarzystwem suwalscy pierwszoligowcy przystÄ…pili z ofensywnym nastawieniem. W wyjÅ›ciowym skÅ‚adzie pojawiÅ‚ siÄ™  jeden defensywny pomocnik, Patryk SokoÅ‚owski. We wczeÅ›niejszych  wygranych meczach z Atlantasem KÅ‚ajpeda, FK Jonava, Poniewieżem, Å»algirisem Wilno i DainavÄ… Alytus obok Patryka SokoÅ‚owskiego pojawiaÅ‚ siÄ™ Robert Obst lub Mateusz Radecki.Na Å›rodku suwalskiej obrony zabrakÅ‚o Kamila KoÅ›cielnego, który przeszedÅ‚ do Rakowa CzÄ™stochowa. Jego miejsce, pod nieobecność narzekaajÄ…cego na ból Å›ciegna Achillesa Adriana Jurkowskiego,  zajÄ…Å‚ 19-letni wychowanek Wigier Adrian Piekarski.

Ambitne plany suwalczan, by pokonać najsilniejszego z tegorocznych przeciwników, szybko legÅ‚y w gruzach.

- Od poczÄ…tku byÅ‚o widać, że gospodarze sÄ… na innym etapie przygotowaÅ„, bo już za tydzieÅ„ zaczynajÄ… ligÄ™ - opowiada Zbigniew Kowalewski, kierownik i byÅ‚y piÅ‚karz Wigier. - Gracze Å»algirisu byli szybsi, Å›wieżsi, bardziej wybiegani. Od razu nas zaatakowali i zmusili do bÅ‚Ä™du.

Już w 4 minucie, po stracie piÅ‚ki przyjezdnych, Damiana WÄ™glarza pokonaÅ‚ Marko Tomić, a po niecaÅ‚ym kwadransie gry byÅ‚o już 2:0, bo drogÄ™ do suwalskiej bramki znalazÅ‚  Jeremy Manzorro, który precyzyjnie uderzyÅ‚ przy dalszym sÅ‚upku.

- Å»al tego gola, bo w tym fragmencie byliÅ›my już równorzÄ™dnym rywalem dla miejscowych, a nawet dÅ‚użej od nich utrzymywaliÅ›my siÄ™ przy piÅ‚ce - narzeka Zbigniew Kowalewski.

W przerwie Damiana Węglarza zastąpił Hieronim Zoch, za Adriana Piekarskiego wszedł Robert Obst, a za Roberta Dadoka - Mateusz Radecki.

Mateusz Radecki w 57 minucie, po proteÅ›cie za ostry faul na Patryku SokoÅ‚owskim i kÅ‚ótni  z przeciwnikami zobaczyÅ‚ czerwona kartkÄ™. To jednak sparing, jego miejsce z powrotem zajÄ…Å‚ Robert Dadok. Kwadrans później Å»algiris, po stracie Wigier w Å›rodku boiska, szybkiej kontrze i strzale Liviu Antala prowadziÅ‚ 3:0.

Niespełna 10 minut przed końcem, po uderzeniu z rzutu wolnego nad murem, honorowego gola dla drużyny Artura Skoworonka zdobył Damian Gąska.

- UstÄ™powaliÅ›my przeciwnikom gÅ‚ównie pod wzgledem szybkoÅ›ciowym - ocenia kierownik suwalskiej drużyny. - ZaczeliÅ›my juz jednak "schodzić" z obciążeÅ„ i Å›wieżość powinna pojawić siÄ™ w naszej grze za tydzieÅ„, w ostatnim sparingu z OlimpiÄ… Zambrów.

WD

Żalgiris Wilno - Wigry Suwałki 3:1 (2:0)

Bramki: 1:0 - Marko Tomić 4, 2:0 - Jeremy Manzorro 12, 3:0 - Liviu Antal 72, 3:1 - Damian Gąska 82.

Żalgiris: Dziugas Bartkus - Diego Oyarzun, Donovan Slijngard, Jeremy Manzorro, Linas Klimavicius, Marko Tomić, Rolandas Baravykas, Slavko Blagojević (68 Liviu Antal), Daniel Romanovskij , Tomas Malec, Tomas Simković (61 Dominykas Kodz).

Wigry: Damian Węglarz (46 Hieronim Zoch) - Mateusz Spychała (74 Piotr Kwaśniewski), Rafał Remisz, Adrian Piekarski (46 Robert Obst), Artur Bogusz, Serhij Pyłypczuk, Patryk Sokołowski, Robert Dadok (46 Mateusz Radecki, 57 Dadok), Mariusz Rybicki (74 Laurentiu Iorga), Damian Gąska, Patryk Klimala.