05.03.2018

AGH Kraków – Ślepsk Suwałki 3:0: Nie tak miało być, w środę decydujący mecz

Zamiast oczekiwanego zwycięstwa była porażka 0:3 Ślepska w czwartym meczu ćwierćfinałów play-off z AGH Kraków. Po czterech meczach stan rywalizacji to 2:2 i półfinalistę play-off wyłoni piąty mecz, który już w środę (godz. 18:00) rozegrany zostanie w Suwałkach.

CiekawostkÄ… jest to, że wszystkie cztery mecze koÅ„czyÅ‚y siÄ™ wynikami 3:0.

O niedzielnym zwyciÄ™stwie gospodarzy zadecydowaÅ‚ ten sam element siatkarskiej sztuki, który sprawiÅ‚ iż w sobotÄ™ w Krakowie triumfowaÅ‚ zespóÅ‚ z SuwaÅ‚k. Chodzi o zagrywkÄ™. W niedzielnym meczu gospodarze zagrywkÄ… zdobyli aż 15 punktów (skuteczność 60 proc.), a goÅ›cie 7, przy skutecznoÅ›ci , 54 proc. Tyle tylko, że gospodarze punkty zagrywkÄ… zdobywali seriami, a Åšlepsk pojedynczo.

PoczÄ…tek meczu wskazywaÅ‚ , że tak jak w sobotÄ™ i to spotkan ie Åšlepsk jest w stanie rozstrzygnąć na swojÄ… korzyść. Suwalczanie bowiem przy stanie 2:2 zdobyli dwa punkty i objÄ™li prowadzenie 4:2 i dwu-trzypunktowÄ… przewagÄ™ utrzymali aż do wyniku 15:12. Wówczas do gry wrócili akademicy. Punkt Arkadiusza Å»akiety, dwa blokiem i tyleż zagrywkÄ… BartÅ‚omieja Mordyla sprawiÅ‚y, że gospodarze nie tylko odrobili straty, ale objÄ™li prowadzenie 17:15. Po dwóch kolejnych akcjach i punktach Adriana Hunka po ataku ze Å›rodka oraz autowym zbiciu Å»akiety po skosie byÅ‚ remis 17:17. Ostatni, jak siÄ™ okazaÅ‚o, w tym secie, bowiem gospdoarze kontynuowali punktowÄ… seriÄ™. Po atakach Å»akiety i Mateusza BÅ‚asiaka akademicy prowadzili 19:17 i o czas poprosiÅ‚ trener Dima Skoryy. Po wznowieniu gry punkt dla Åšlepska zdobyÅ‚ Mateusz Laskowski, ale trzy (w tym dwa zagrywkÄ…) nastÄ™pne dla gospodarzy zdobyÅ‚ BÅ‚asiak, a czwarty doÅ‚ożyÅ‚ Jan Fornal  i AGH odskoczyÅ‚a na 23:19. Trzy kolejne punkty (dwa dla AGH i jedne dla Åšlepska) ton efekt zepsutych zagrywek i wynik 24:21 dla gospodarzy. Punkt ustalajÄ…cy wynik seta na 25:21 i meczu na 1:0 dla AGH zdobyÅ‚ Å»akieta.

Podobny przebieg miaÅ‚ set drugi, w którym do stanu 6:5 prowadziÅ‚ Åšlepsk, a później goÅ›cie musieli gonić wynik. PrzeÅ‚amanie nastÄ…piÅ‚o po trzech punktach Å»akiety (w tym dwa asy) po których AGH prowadziÅ‚a już 12:8. TakÄ… przewagÄ™ gospodarze utrzymali do 18:14 i wówczas do gry wrócili goÅ›cie, którzy po dwóch punktach Jana Lesiuka i dwóch zdobytych blokiem doprowadzili do remisu 18:18. KoÅ„cówka seta rozgrzaÅ‚a  kibiców obu drużyn. Gospodarze odskakiwali rywalom na 1-2 punkty, ci odrabiali straty, ale ciÄ…gle musieli gonić wynik: 20:18, 21:91, 22:20, 22:22, 23:23, 24:24. Przy stanie 25:25 to jednak gospodarze lepiej wytrzymali  presjÄ™ wyniku i po obiciu bloku przez Å»akietÄ™ i ataku Fornala z drugiej linii wygrali seta 27:25, a w meczu prowadzili już 2:0.

Set trzeci to już caÅ‚kowita dominacja gospodarzy. GoÅ›cie owszem, walczyli, starali siÄ™, ale nie znaleźli sposobu na zatrzymanie akademików. Set w zasadzie bez historii, bowiem poza remisami na poczÄ…tku (0:0 i 1:1) gospodarze prowadzili różnicÄ… 4-7 punktów i ni pozwalali rywalom na „zÅ‚apanie kontaktu”.  Wynik tego seta na 25:17, meczu na 3:0,a  rywalizacji w play-off na 2:2  zagrywkÄ… ustaliÅ‚ Sebastian Matula.

AGH Kraków – Åšlepsk SuwaÅ‚ki 3:0 25:21, 27:25, 25:17)

AGH: Kania, Żakieta, Błasiak, Fornal, Matula, Mordyl - Dembiec (libero) oraz Kącki i Krawiecki

Åšlepsk: Lesiuk, Skrzypkowski, Sasak, Rudzewicz, Hunek, Gonciarz – Filipowicz (libero) oraz Szarek, Laskowski, Szczytkov, SapiÅ„ski, Winnik, KrupiÅ„ski (libero)