20.03.2019

I liga siatkarzy. BBTS na kolanach, Lechia - Ślepsk Suwałki w półfinale play-off

Wszystko wskazywało na to, że ćwierćfinałowe mecze Ślepska Suwałki z BBTS Bielsko-Biała będą zacięte i nie wykluczano, że półfinalistę wyłoni dopiero piąte spotkanie. Było inaczej, po dwóch zwycięstwach w Suwałkach w środowy wieczór siatkarze Ślepska pokonali BBTS na jego parkiecie 3:0 i pewnie awansowali do półfinału.

Pierwsze dwa sety toczyÅ‚y siÄ™ po dyktando Åšlepska, który tylko chwila mi pozwalaÅ‚ gospodarzom zbliżyć siÄ™ na jeden-dwa punkty. Ostatecznie te partie podopieczni Mateusza Mielnika wygrali 25:21 i 25:22. W secie trzecim byÅ‚o trochÄ™ emocji, ale w Å›rodku seta, kiedy to BBTS zdobyÅ‚ siedem punktów i ze stanu 14:23 wyciÄ…gnÄ…Å‚ na 21:23 . Na tym „zabawa” siÄ™ skoÅ„czyÅ‚a, bowiem punkt ustalajÄ…cy wynik seta na 25:23 i meczu na 3:0 dla Åšlepska zdobyÅ‚ Wojciech Winnik, ale najlepszym siatkarze tego spotkania zostaÅ‚ Jakub Rohnka.

W tym meczu podopieczni Mateusza Mielnika przeÅ‚amali kompleks telewizji, bowiem w tym sezonie, do spotkania w Bielsku-BiaÅ‚ej, mecze transmitowane przez Polsat Sport przegrywali.

„Pierwszego seta w Bielsku bardzo dobrze rozpoczÄ™li siatkarze Åšlepska, którzy szybko objÄ™li prowadzenie. GoÅ›cie szybko doprowadzili do remisu. Do stanu 10:10 oba zespoÅ‚u graÅ‚y „punkt za punkt”. W suwalskim zespole zaczÄ…Å‚ funkcjonować blok, który daÅ‚ biaÅ‚o-niebieskim chwilÄ™ oddechu. SeriÄ… dobrych zagrywek popisaÅ‚ siÄ™ Jakub Macyra. Bielszczanom nie można byÅ‚o odmówić walki, ale ostatnie piÅ‚ki skuteczniej koÅ„czyli suwalczanie. Premierowa odsÅ‚ona zakoÅ„czyÅ‚ punktowy blok na Olegu Krikunie, atakujÄ…cym BBTS. W drugiej partii podopieczni Mateusza Mielnika narzucili wysokie tempo już od pierwszych piÅ‚ek. Bielszczanie gonili wynik, ale to Åšlepsk kontrolowaÅ‚ grÄ™. Kolejnego seta zamknÄ…Å‚ skutecznym atakiem Wojciech Winnik. W ostatniej, jak siÄ™ później okazaÅ‚o odsÅ‚onie, rywalizacja na parkiecie mocno siÄ™ wyrównaÅ‚a. Jakub Rohnka i Kamil Skrzypkowski popisali siÄ™ kilkoma Å›wietnymi zagraniami, które pozwoliÅ‚y wypracować bezpiecznÄ… przewagÄ™. Coraz wiÄ™cej bÅ‚Ä™dów popeÅ‚niali wyraźnie zdenerwowani gospodarze. Rozluźnienie wkradÅ‚o siÄ™ również w szeregi suwalskiej drużyny, co skutkowaÅ‚o nerwowÄ… koÅ„cówkÄ…. Ostatni punkt meczu zdobyÅ‚ atakiem z prawego skrzydÅ‚a Wojciech Winnik i przypieczÄ™towaÅ‚ awans Åšlepska SuwaÅ‚ki do póÅ‚finaÅ‚u fazy play-off.”

Siatkarze Åšlepska SuwaÅ‚ki sÄ… w póÅ‚finale play-off

Siatkarze Ślepska Suwałki wykonali kolejny krok w stronę awansu do PlusLigi.

ZespóÅ‚ z SuwaÅ‚k uplasowaÅ‚ siÄ™ na czwartej pozycji w tabeli po rundzie zasadniczej I ligi. Siatkarze Åšlepska zakwalifikowali siÄ™ wiÄ™c do fazy play-off, a tym samym wykonali pierwszy krok na drodze do awansu do PlusLigi. Suwalczanie od kilku lat myÅ›lÄ… o grze w krajowej elicie.

– Skoro nowa hala roÅ›nie, mamy wsparcie sponsora tytularnego, miasta SuwaÅ‚ki, to chcemy podjąć walkÄ™ o realizacjÄ™ naszego celu i marzenia – mówiÅ‚ po zasadniczej części sezonu Wojciech Winnik, atakujÄ…cy i prezes suwalskiego klubu.

W pierwszej rundzie play-off siatkarze Åšlepska zmierzyli siÄ™ z BBTS-em Bielsko-BiaÅ‚a, czyli piÄ…tÄ… ekipÄ… w tabeli. Teoretycznie trafili na najgorszego z możliwych przeciwników. Z tym rywalem przegrali bowiem trzy spotkania (dwa w lidze i jedno w Pucharze Polski). W praktyce wyszÅ‚o zupeÅ‚nie inaczej. Suwalczanie dwukrotnie pokonali BBTS we wÅ‚asnej sali (3:1 i 3:0). BrakowaÅ‚o wiÄ™c im jednej wygranej do awansu do póÅ‚finaÅ‚u play-off. Zawodnicy Åšlepska kropkÄ™ nad „i” postawili w Å›rodÄ™. Podopieczni trenera Mateusza Mielnika wygrali 3:0 (25:21, 25:22, 25:21) i majÄ… za sobÄ… kolejny krok na drodze do PlusLigi.

MKS Åšlepsk SuwaÅ‚ki w trzecim meczu rywalizacji z BBTS-em Bielsko-BiaÅ‚a nie straciÅ‚ nawet seta. Mimo staraÅ„ bielszczanie nie byli w stanie w decydujÄ…cym momencie zagrozić przyjezdnym, którzy kolejne partie wygrywali do 21, 22 i 21. Tym samym to Åšlepsk zagra w póÅ‚finale z LechiÄ… Tomaszów Mazowiecki.

Lepiej w spotkanie weszli suwaÅ‚czanie, dopiero pojedynczy blok JarosÅ‚awa Macionczyka daÅ‚ BBTS-owi kontakt punktowy a gdy asa doÅ‚ożyÅ‚ MikoÅ‚aj Skotarek na tablicy wyników pojawiÅ‚ siÄ™ remis (3:6, 6:6). W kolejnych akcjach toczyÅ‚a siÄ™ gra punkt za punkt. Nie brakowaÅ‚o ciekawych wymian a wynik byÅ‚ na styku. Dopiero po asie Jakuba Macyry Åšlepsk odskoczyÅ‚ na 15:12 i o czas poprosiÅ‚ trener Gradowski. Po przerwie skutecznie zaatakowaÅ‚ Skotarek. W kolejnych akcjach ze zmiennym szczęściem punktowaÅ‚ Suchacki, zaÅ› po drugiej stronie nie myliÅ‚ siÄ™ Wojciech Winnik. GoÅ›cie grali konsekwentnie a dystans utrzymywaÅ‚ siÄ™. Po kiwce Jakuba Rohnki Åšlepsk prowadziÅ‚ 21:17 i drugi raz grÄ™ przerwaÅ‚ szkoleniowiec BBTS-u. W koÅ„cówce suwaÅ‚czanie nie ustrzegli siÄ™ prostych bÅ‚Ä™dów. Bielszczanie zaczÄ™li wykorzystywać swoje szanse, dlatego o czas poprosiÅ‚ trener Mielnik (21:23). Gospodarze nie zdoÅ‚ali odwrócić losów tego seta, po szczelnym bloku suwaÅ‚czan padÅ‚ ostatni punkt w tej odsÅ‚onie.

Dobra zagrywka Kamila Skrzypkowskiego pozwoliÅ‚a MKS-owi wyjść na prowadzenie na poczÄ…tku drugiego seta (2:0). W kolejnych akcjach bielszczanie nie pomagali sobie, popeÅ‚niajÄ…c proste bÅ‚Ä™dy. Po sprytnym ataku Winnika grÄ™ przerwaÅ‚ trener bielszczan (3:6). Nie brakowaÅ‚o przedÅ‚użonych, choć chaotycznych akcji. Gospodarze wciąż nie potrafili wyeliminować ze swojej gry bÅ‚Ä™dów (6:10). Dopiero po kolejnej interwencji szkoleniowca BBTS zrobiÅ‚ przejÅ›cie po ataku Suchackiego (7:11). Skuteczne zagranie Tomasza Piotrowskiego i as Olega KrikunapozwoliÅ‚y nieco zmniejszyć straty (10:13). W kolejnych akcjach skutecznie zarówno w bloku jak i polu serwisowym zaprezentowaÅ‚ siÄ™ Rohnka, po jego drugim asie Åšlepsk prowadziÅ‚ 17:12. Dopiero przy zagrywkach Bartosza CedzyÅ„skiego BBTS ponownie zaczÄ…Å‚ niwelować dystans, po bÅ‚Ä™dzie w ataku Skrzypkowskiego o czas poprosiÅ‚ trener Mielnik (15:17). SeriÄ™ przerwaÅ‚ Winnik a gdy zapunktowaÅ‚ Skrzypkowski dystans ponownie wzrósÅ‚ do 5 punktów – 20:15. SuwaÅ‚czanie nie poszli za ciosem, przy dobrych zagrywkach Wiktora Nowaka gospodarze zmniejszyli dystans i ponownie interweniowaÅ‚ Mateusz Mielnik (19:22). Po przerwie skutecznie zaatakowaÅ‚ Cezary SapiÅ„ski a kropkÄ™ nad i w tej partii postawiÅ‚ Winnik.

Pierwsze akcje trzeciej partii toczyÅ‚y siÄ™ punkt za punkt. Z czasem dystans budować zaczÄ™li suwaÅ‚czanie, dlatego o czas poprosiÅ‚ PaweÅ‚ Gradowski (7:10). Chociaż za sprawÄ… dobrej postawy Krikuna BBTS zniwelowaÅ‚ straty, nie udaÅ‚o mu siÄ™ doprowadzić do wyrównania (12:13). Seria bÅ‚Ä™dów bielszczan pozwoliÅ‚a na nowo odskoczyć przyjezdnym i ponownie do siebie zawodników przywoÅ‚aÅ‚ trener Gradowski (12:16). SeriÄ™ przerwaÅ‚a dopiero autowa zagrywka Macyry. Wciąż jednak to goÅ›cie kontrolowali sytuacjÄ™ na siatce. SuwaÅ‚czanie byli nie do zatrzymania a sami dobrze ustawiali blok. Dopiero mocny atak CedzyÅ„skiego pozwoliÅ‚ zrobić przejÅ›cie (14:21). W koÅ„cówce bielszczanie odrobili jeszcze kilka punktów, po bloku na Rohnce o czas poprosiÅ‚ trener Mielnik (18:23). Po bÅ‚Ä™dzie w polu zagrywki Macionczyka Åšlepsk miaÅ‚ seriÄ™ piÅ‚ek meczowych (19:24). Dwie pomyÅ‚ki suwaÅ‚czan przedÅ‚użyÅ‚y jeszcze grÄ™ a kolejny raz przerwÄ™ wykorzystaÅ‚ szkoleniowiec przyjezdnych (21:24). Punkt na wagÄ™ póÅ‚finaÅ‚u zdobyÅ‚ Winnik.

BBTS Bielsko-BiaÅ‚a – Åšlepsk SuwaÅ‚ki 0:3 (21:25, 22:25, 21:25)

BBTS: Macionczyk, Firszt, Buniak, Skotarek,Sukhatskiy, CedzyÅ„ski,  Marek (libero)  oraz Nowak, Adamczyk, Piotrowski, Kirkun

Åšlepsk:  Macyra, Skrzypkowski, Rohnka, SapiÅ„ski, Winnik, Gonciarz – Filipowicz (libero) oraz Szwaradzki, Laskowski, Tomczak,

MVP meczu: Jakub Rohnka

Program póÅ‚finaÅ‚ów o miejsca 1-4

26.03 (godz. 18.00) KS Lechia Tomaszów Mazowiecki - MKS Åšlepsk SuwaÅ‚ki (transmisja Polsat Sport)