14.02.2020

PlusLiga: Indykpol AZS Olsztyn - Ślepsk Malow Suwałki 1:3. Rządziliśmy w Olsztynie [zdjęcia, tabela]

Ślepsk Malow pokazuje, że miejsce w ósemce PlusLigi po prostu mu się należy. Suwalski beniaminek dwukrotnie ograł już Asseco Resovię, a teraz powtórzył ten wyczyn w meczach z Indykpolem AZS Olsztyn.

W SuwaÅ‚kach drużyna Andrzeja Kowala wygraÅ‚a 3:1 i w stolicy Warmii powtórzyÅ‚a ten wynik, chociaż byÅ‚a bliska zwyciÄ™stwa 3:0. Podobnie, jak w miniona niedzielÄ™ w wygranym meczu ze SkrÄ… BeÅ‚chatów, Åšlepsk Malow zdominowal rywala zagrywkÄ… i atakiem. Siatkarze suwalskeigo zespoÅ‚u znowu tworzyli bardziej wyrównany kolektyw. DwucyfrowÄ… zdobycz punktowÄ…, podobnie jak rozgrywajÄ…cy Å›wietne spotkanie Nicolas SzerszeÅ„ i BartÅ‚omiej BoÅ‚Ä…dź, zaliczyÅ‚ Å›rodkowy Cezary SapiÅ„ski, zasÅ‚uzenie wybrany MVP, najwartoÅ›ciowszym graczem meczu.

RozpoczÄ™cie meczu to zaciÄ™ta gra punkt za punkt i bardzo dÅ‚ugi set, który w sumie trwaÅ‚ ponad 35 minut. Obu zespoÅ‚om bardzo zależaÅ‚o na tym, aby dobrze wejść w to spotkanie. Wyrównana walka. Na poczÄ…tku Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki objÄ…Å‚ nawet czteropunktowe prowadzenie (9:13 po skutecznym ataku BoÅ‚Ä…dzia po przekÄ…tnej) ale gospodarze zdoÅ‚ali nas dogonić.

To byÅ‚o bardzo ciężka partia dla suwalczan, przepeÅ‚niona skrajnymi emocjami w samej koÅ„cówce. Suwalczanie raz po raz wychodzili na prowadzenie, ale od stanu 24:23 nie potrafili skoÅ„czyć 10 piÅ‚ek setowych. Suwalczanie zagrywali bardzo mocno a piÅ‚ka notorycznie lÄ…dowaÅ‚a poza boiskiem. Wymodlony przez kibiców z SuwaÅ‚k zwyciÄ™ski punkt w wyrównanej pierwszej partii daÅ‚ nam BartÅ‚omiej BoÅ‚Ä…dź, a set skoÅ„czyÅ‚ siÄ™ wysokim wynikiem 32:34 dla suwalczan.

Jednak tak zaciÄ™ta koÅ„cówka pierwszego seta kosztowaÅ‚a naszych siatkarzy wiele siÅ‚. BiaÅ‚o-Niebiescy rozpoczÄ™li drugiego seta z lekkÄ… zadyszkÄ… i tracili nawet 4 punkty (7:3 po efektownym ataku Andringi z lewej flanki). Później suwalczanie zdoÅ‚ali doskoczyć rywali (9:9 po zablokowaniu Hadravy) ale olsztynianie celniej atakowali i znów mozolnie wypracowali bezpiecznÄ…, trzypunktowÄ… przewagÄ™ (22:19). Wtedy nasi siatkarze wrzucili najwyższy bieg i zdobyli trzy punkt z rzÄ™du.

To wlaÅ‚o wiarÄ™ w serca naszych zawodników, że można jeszcze wygrać tÄ… partiÄ™. Punkt Andringi a później znów popis naszych zawodników! Efektowny atak z lewego skrzydÅ‚a Szerszenia daÅ‚ nam remis 23:23, a bohaterem – podobnie jak w pierwszej partii – okazaÅ‚ siÄ™ BartÅ‚omiej BoÅ‚Ä…dź, który zdobyÅ‚ 24 i koÅ„czÄ…cy caÅ‚ego seta 25 punkt. To byÅ‚ popis jednego zawodnika.

Miny olsztynian jednoznacznie wskazywały, że byli mocno rozgoryczeni takim wynikiem mając w pamięci przebieg całego drugiego seta. I to podziałało motywująco na olsztynian.

Trzecia partia znów rozpoczęła siÄ™ wysokim prowadzeniem gospodarzy. Znów gonić rywali musieli nasi zawodnicy. Podopieczni Andrzeja Kowala dogonili i wyszli na trzypunktowe prowadzenie. Mogli zakoÅ„czyć mecz do zera w setach, ale pomylili siÄ™ w kluczowej akcji. Andreas Takvam nie skoÅ„czyl ataku Å›rodkiem i zamiast 15:11 dla Åšlepska Malowu szybko zrobiÅ‚o siÄ™ 15:14 dla gospodarzy. Podopieczni Castellaniego doprowadzili prowadzenie do koÅ„ca i wygrali trzeciego seta 25:23.

Czwarty set od samego poczÄ…tku bardzo mocno rozpoczÄ™li siatkarze Åšlepska Malow SuwaÅ‚ki. Przebieg caÅ‚ej partii suwalczanie ustawili szybko osiÄ…gniÄ™tÄ… wysokÄ… przewagÄ… dziÄ™ki bardzo mocnym zagrywkom. Mocne serwisy suwalczan rozstawiaÅ‚y po kÄ…tach zawodników Olsztyna.

W pewnym momencie BiaÅ‚o-Niebiescy prowadzili już 14:7. Później olsztynianie zmniejszyli ten dystans, ale gracze z SuwaÅ‚k spokojnie dowieźli prowadzenie do koÅ„ca a caÅ‚ego seta wygrali rezultatem 17:25.

Drużyna ze stolicy Warmii na zwyciÄ™stwo czeka od poczÄ…tku grudnia i jeszcze sobie poczeka. Z kolei Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki jest w fantastycznej formie. TydzieÅ„ temu sensacyjnie pokonaÅ‚ PGE Skra BeÅ‚chatów, a teraz ograÅ‚ na wyjeździe AZS Olsztyn. To już 9. zwyciÄ™stwo Åšlepska Malow w tym sezonie. Z 25 punktami na koncie umacniamy siÄ™ na 7. miejscu w tabeli nagradzanym grÄ… w play-offach!

Fantastyczna przygoda beniaminka trwa i moźe być jeszcze piÄ™kniejsza! Najbliższe dwa mecze BiaÅ‚o-Niebiescy rozegrajÄ… u siebie, bÄ™dÄ… wspierani dopingiem fanów. W nastÄ™pnÄ… niedzielÄ™, 23 lutego podejmÄ… Aluron Virtu Zawiercie, a tydzieÅ„ później zmierzÄ… siÄ™ z Czarnymi Radom.

Adrian Piekarski, TM

Indykpol AZS Olsztyn - Ślepsk Malow Suwałki 1 : 3 (32:34, 23:25, 25:23, 17:25)

Indykpol AZS: Hadrava (21), Andringa (13), Woicki (1), PorÄ™ba (2), Å»aliÅ„ski (15), Mousavi (11) – Å»urek (libero) oraz Kowalski, Mika (7), Pietraszko (1)

Åšlepsk Malow: Klinkenberg (4), SzerszeÅ„ (20), BoÅ‚Ä…dź (25), Takvam (8), SapiÅ„ski (10), Tuaniga (5) – Filipowicz i StaÅ„czak (libero) oraz Szwaradzki, Siek, Rudzewicz, Rohnka (2)

MVP: Cezary Sapiński (Ślepsk Malow)

SÄ™dziowali: Piotr Król, Marcin Weiner

Pozostałe wyniki i pary 19. kolejki:

PiÄ…tek, 14.02.

Trefl Gdańsk - Cuprum Lubin 3 : 0 (26:24, 25:17, 25:16)

1573:1766

Poz. 1-8 - play off: pary 1-8; 2-7; 3-6; 4-5 (do 2 wygranych)

ZwyciÄ™zcy 1-8 z 4-5 oraz 2-7 z 3-6 w póÅ‚finale (do 2 wygranych)

Poz. 9-12 – o miejsca 9-12 pary: 9-10; 11-12 dwumecz, przy stanie 1:1 zÅ‚oty set;

Czarni Radom - Aluron Virtu Zawiercie

Cuprum Lubin - Ślepsk Suwałki 3:1 (25:21, 18:25, 25:22, 25:19) - rozegrany awansem, uwzględniony w tabeli