04.12.2016

Po wygranej 3:2 w Hajnówce Ślepsk liderem półmetka

Wywalczone po twardym, męskim boju zwycięstwo 3:2 nad SKS w Hajnówce sprawiło iż siatkarze Ślepska Suwałki po pierwszej rundzie prowadzą w tabeli I ligi. Suwalczanie, podobnie jak Stal Nysa, mają na koncie 9. zwycięstw i jedną porażkę, ale wyprzedzają ekipę z Nysy o dwa punkty.

- Jak przewidywaÅ‚em mecz w Hajnówce byÅ‚ twardym bojem o każdÄ… piÅ‚kÄ™, od pierwszej do ostatniej. Hajnowianie potwierdzili, że sÄ… ekipÄ… walczaków i punkty w spotkaniach z nimi trzeba wyrwać z parkietu – podsumowuje sobotni mecz Dima Skoryy, trener Åšlepska. – Po przegranym pierwszym secie na boisko weszli Rawiak i LipiÅ„ski co uspokoiÅ‚o naszÄ… grÄ™, nadajÄ…c jej jednoczeÅ›nie wÅ‚aÅ›ciwego tempa. Ale każdy z zawodników, który w tym dniu byÅ‚ a parkiecie zrobiÅ‚ to co do niego należaÅ‚o, wniósÅ‚ do gry czÄ…stkÄ™ siebie. ByÅ‚a szansa na wygranie tego spotkania 3:1, ale w koÅ„cówce czwartego seta, ta odrobina szczęścia jaka w sporcie potrzebna jest do zwyciÄ™stwa, tym razem byÅ‚a po stronie rywali. Akcja w piÄ…tym secie na 8:8 byÅ‚a takÄ…, jakie chciaÅ‚oby siÄ™ oglÄ…dać na wszystkich parkietach: najwyższy poziom sportowy, dramaturgia, emocje, coÅ› takiego nie zawsze oglÄ…da siÄ™ na spotkaniach Plus Ligi czy reprezentacji. Ten mecz już za nami. Cieszymy siÄ™ z tego, że po pierwszej rundzie jesteÅ›my liderami, ale do poniedziaÅ‚ku myÅ›limy już tylko o spotkaniu w Spale, gdzie w sobotÄ™ zainaugurujemy rundÄ™ rewanżowÄ…. Tam też nie bÄ™dzie spaceru, a walka.

Mecz w Hajnówce obfitowaÅ‚ w dÅ‚ugie wymiany siatkarskich ciosów. ByÅ‚y bardzo mocne ataki, efektowne bloki, ,  ekwilibrystyczne wyczyny siatkarzy w obronie. To siÄ™ musiaÅ‚o podobać kibicom, wÅ›ród których byÅ‚a kilkunastoosobowa grupa z SuwaÅ‚k, w  tym partnerki siatkarzy.

WracajÄ…c do meczu. Punkt otwierajÄ…cy mecz zdobyli gospodarze obijajÄ…c blok Åšlepska, ale natychmiast atakiem z drugiej linii odpowiedziaÅ‚ Kamil Skrzypkowski. I w tym momencie  goÅ›cie stanÄ™li, co skrzÄ™tnie wykorzystali hajnowianie odskakujÄ…c rywalom na 7:1. Przy tym wyniku sygnaÅ‚ do odrabiania strat daÅ‚ suwalczanom Wojciech Winnik, który atakami po prostej i przekÄ…tnej zdobyÅ‚ dwa punkty (7:3). Suwalcznie starli siÄ™ gonić wynik, ale udawaÅ‚o siÄ™ im zmniejszać straty najwyżej do dwóch punktów: 8:10, 9:11,  10:12,  11:13, 14:16, 15:17, 16:18, 18:20, 19:21. Szansa na remis pojawiÅ‚a siÄ™ przy prowadzeniu SKS-u autowym ataku Gniewaka, po którym na tablicy pojawiÅ‚ siÄ™ wynik 22:21 dla SKS. Po przerwie na życzneuie trenera Blomberga Gniewek zdobyÅ‚ jednak punkt atakujÄ…c po bloku i byÅ‚o 23:21 dla SKS. Kolejny – 22 - „podarowaÅ‚” goÅ›ciom Sterna zagrywajÄ…c w siatkÄ™ i byÅ‚o 23:22. Niestety dla Åšlepska, na szczęście dla hajnowian skutecznie do szóstej strefy zaatakowaÅ‚ Faryna, a przy nastÄ™pnej akcji na szczelny blok nadziaÅ‚ siÄ™ Skrzypkowski i seta 25:22 wygrali gospodarze.

PoczÄ…tek drugiego seta, aż do stanu 8:8, to walka punkt za punkt, ale w roli goniÄ…cego wynik wystÄ™powaÅ‚ Åšlepsk. Przy tym wyniku gospodarze po akcjach Faryny i Gniewka oraz bÅ‚Ä™dzie goÅ›ci odskoczyli na 11:8 i o czas poprosiÅ‚ trener Skoryy. PomogÅ‚o na chwilÄ™, bowiem na punkt dla Åšlepska po autowej zagrywce Saczki, gospodarze odpowiedzieli punktami Faryny i Sterny, co daÅ‚o gospodarzom prowadzenie 13:9. Trzy-czeropunktowÄ… przewagÄ™ SKS zachowaÅ‚ aż do stanu 19:16 przy którym Åšlepsk po autowym bloku gospodarzy i asie Rudzewicza zmniejszyÅ‚ stratÄ™ do jednego oczka (19:18). I zaczęła siÄ™ siatkarski bój atak za atak, bÅ‚Ä…d za bÅ‚Ä…d. Po raz pierwszy w tym secie Åšlepsk wyszedÅ‚ na prowadzenie 23:22 po podwójnym bloku na Farynie. Po przerwie, o którÄ… poprosiÅ‚ szkoleniowiec STS-u dwa punkty zdobyli gospodarze i to oni mieli piÅ‚kÄ™ setowÄ… (24:23). Nie wykorzystali jej. Do remisu 24:24  plasujÄ…c piÅ‚kÄ™ tuż za siatkÄ™ doprowadziÅ‚ Kamil Skrzypkowski, setbol dla Åšlepska to prezent od Sterny, który zaatakowaÅ‚ w aut, a punkt dajÄ…cy goÅ›ciom zwyciÄ™stwo w secie 26:24 i remis 1:1 w meczu zafundowaÅ‚ Faryna atakujÄ…c w aut.

PoczÄ…tek seta trzeciego w niczym nie odbiegaÅ‚ od dwóch wczeÅ›niejszych. Lepiej zaczÄ™li go gospodarze, którzy szybko uzyskali trzypunktowÄ… przewagÄ™ (5:2) i utrzymywali jÄ… do stanu 8:5. PunktowÄ… seriÄ™ Åšlepska zagrywkÄ… w aut rozpoczÄ…Å‚ SapiÅ„ski, a kontynuowali Skrzypkowski - asem,Rudzewicz/Winnik blokiem, Winnik obijajÄ…c blok, drugim asem Skrzypkowksi i jeszcze raz Winnik, a Åšlepsk objÄ…Å‚ prowadzenie 11:8. Wprawdzie gospdoarzom udaÅ‚o siÄ™… zmniejszyć straty do jednego punktu (13:12), ale to byÅ‚o wszystko na co w tej partii pozwolili im goÅ›cie z SuwaÅ‚k. Bloki Szaniawskiego, ataki Winnika, Rawiaka i Rudzewicza przeplatane bÅ‚Ä™dami gospodarzy sprawiÅ‚y, że seta 25:19 wygraÅ‚ Åšlepsk i to on objÄ…Å‚ prowadzenie w meczu 2:1.

W secie czwartym poczÄ…tkowo prowadziÅ‚ Åšlepsk (0;2, 1:3, 3:5), ale z każdÄ… akcjÄ… gospodarze nakrÄ™cali siÄ™ od stanu 7:7 zaczynali dominować na parkiecie, a w roli gÅ‚ównej wystÄ™powaÅ‚ RafaÅ‚ Faryna wspierany gÅ‚ównie przez Mateusza Bogusa i Daniela SaczkÄ™. OlbrzymiÄ… rolÄ™ odegraÅ‚ też rozgrywajÄ…cy SKS-u Piotr Milewski i gospodarze prowadzili już 18:15, ale Åšlepsk wyciÄ…gnÄ…Å‚ na 18:18, a po kilku kolejnych akcjach z 22:20 na 22:22 i z 23:22 na 23:23. Dwie ostanie akcje to atak z przesuniÄ™tej krótkiej Bogusa i zablokowane zbicie ze Å›rodka Szaniawskiego. Set 25:23 dla STS i remis w meczu 2:2.

W tie-breaku walka punkt za punkt trwaÅ‚a tylko do zmiany stron, a goniÄ…cymi wynik byli gospodarze. Po wznowieniu gry dwa punkty zdobyli hajnownianie, z tym że jeden dla Åšlepska dorzuciÅ‚ blok na Farynie, a dla STS Gniewek atakiem z drugiej linii i byÅ‚o 9:8 dla suwalczan. Po trzech koljenych akcjach na tablicy widniaÅ‚ już remsi 10:10, a po dwóch nastÄ™pnych 11:11. Prowadzenie 12:11 zdobyÅ‚ Åšlepsk w dziwnych okolicznoÅ›ciach, bowiem odbita od rÄ…k bloku goÅ›ci piÅ‚ka trafiÅ‚a w gÅ‚owÄ™ stojÄ…cego za siatkÄ… zawodnika gospodarzy i opuÅ›ciÅ‚a boisko. Do koÅ„ca seta punktowali już goÅ›cie: na 13;11 dla Åšlepska podyższyÅ‚ Faryna atakujÄ…c w aut, piÅ‚kÄ™ setowÄ… i meczowÄ… wywalczyÅ‚ Winnik atakiem z drugiej linii po przekÄ…tnej, a wynik seta na 15:11 i meczu na 3:2 dla Åšlepska ustalony zostaÅ‚ po bloku goÅ›ci, który zatrzymaÅ‚ RafaÅ‚a FarynÄ™.

SKS Hajnówka - Åšlepsk SuwaÅ‚ki  2:3 (25:22, 24:26, 19:25, 25:23, 11:15)

SKS: Faryna, Milewski, Gniewek, Saczko, Sterna, Sapiński - Kuś (L) oraz Bogus
Ślepsk: Lesiuk, Winnik, Rudzewicz, Hunek, Tomczak, Skrzypkowski - Andrzejewski (L) oraz Michel, Rawiak, Szaniawski, Lipiński