15.01.2017

Powrót lidera z dalekiej podróży. AGH Kraków – Ślepsk 2:3

Piątkowo-sobotnia wyprawa siatkarzy Ślepska Suwałki do Karkowa i mecz z AGH to była dosłownie daleka podróż. Ze względu na odległość, bowiem pokonaliśmy ponad 1.200 km, ale i sportowych bowiem przegrywaliśmy z AGH 0:2, a wygraliśmy mecz 3:2. Wkład w to zwycięstwo ma nieliczna, bo zaledwie kilkuosobowa grupa suwalskich kibiców, którzy byli głośniejsi od ok. 200 miejscowych milczków.

– Nie byÅ‚ to nasz mecz, ale to my schodziliÅ›my z parkietu jako zwyciÄ™zcy – na gorÄ…co podsumowaÅ‚ mecz Dima Skoryy, szkoleniowiec Åšlepska. – Po raz drugi z rzÄ™du, przegrywajÄ…c potrafiliÅ›my nie tylko odrobić straty, ale też zapewnić sobie wygranÄ…. I chwaÅ‚a za to wszystkim chÅ‚opakom, bo pokazali nie tylko charakter, serce do gry, ale także, w decydujÄ…cych momentach olbrzymiÄ… odporność psychicznÄ…, W takich spotkaniach rodzi siÄ™ i umacnia zespóÅ‚. I to, obok dwóch punktów za zwyciÄ™stwo 3:2 jest ważny wniosek z wyprawy do Krakowa.

Spotkanie z AGH byÅ‚o drugim z rzÄ™du, w którym w decydujÄ…cych momentach ciężar gry braÅ‚ na siebie grajÄ…cy prezes Åšlepska Wojciech Winnik i robiÅ‚ to tak dobrze, że zostaÅ‚ wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania. Ale bez wsparcia kolegów z drużyny tego sukcesu raczej by nie byÅ‚o.

Bez wÄ…tpienia cichym, bohaterem byÅ‚ Jan Lesiuk. To jego kapitalna obrona, po której na poczÄ…tku czwartego seta kolejny punkt zdobyÅ‚ Wojciech Winnik, a nastÄ™pnie pojedynczy blok  na 14:11 w decydujÄ…cym, piÄ…tym secie byÅ‚y komentowane przez  spikera, kibiców i zawodników, także Åšlepska.

- Janek, jak ty to zrobiÅ‚eÅ›, przecież ci tylko czubki palców wystawaÅ‚y nad siatkÄ™, a wyszÅ‚a z tego czapa – po meczu żartowali siatkarze Åšlepska.

- Nie ważne jak, ważne że zrobiÅ‚em – spokojnie odpowiadaÅ‚ Lesiuk.

Mecz zaczÄ…Å‚ siÄ™ od bloku suwalczan na Gajdku i ataku po bloku Rawiaka, ale byÅ‚ to tylko dobry zÅ‚ego poczÄ…tek. ProwadzÄ…c 5:3 suwalczanie stanÄ™li, co skrzÄ™tnie wykorzystali Gajdek i DudziÅ„ski wyprowadzajÄ…c akademików na prowadzenie 8:5. Nie cieszyli siÄ™ nim dÅ‚ugo, bowiem ponownie zaskoczyÅ‚ blok Åšlepska, a punkty zdobywali Skrzypkowski, Rudzewicz, Rawiak, Winnik i lider ponownie przejÄ…Å‚ kontrolÄ™ nad wydarzeniami na boisku. Przewaga goÅ›ci siÄ™gaÅ‚a 3-4 pkt, a przy prowadzeniu 20:16 wydawaÅ‚o siÄ™, że tego seta Åšlepsk może przegrać tylko na wÅ‚asne życzenie. I tak siÄ™ niestety staÅ‚o. BÅ‚Ä™dy goÅ›ci poÅ‚Ä…czone z przebudzeniem gospodarzy sprawiÅ‚y, że akademicy zaczÄ™li odrabiać straty i wyciÄ…gnÄ™li na 21:21. Jeszcze na chwilÄ™, po bÅ‚Ä™dzie (niesiona piÅ‚ka) AGH i ataku Skrzypkowskiego z drugiej linii Åšlepsk objÄ…Å‚ prowadzenie 23:21. I stanÄ…Å‚. Atak Maruszczyka z krótkiej, szczelny blok i remis 23:23, a po dwóch punktach Fornala 25:23 dla AGH i prowadzenie w meczu 1:0.

Set drugi to wymiana siatkarskich ciosów z obu stron. Åšlepsk uciekaÅ‚ rywalom, a ci skutecznie go gonili i tak aż do 17:17, przy którym, po bloku na Szaniawskim AGH w tym secie po raz pierwszy objęła prowadzenie 18:17, a po kilku minutach i autowej zagrywce suwalczan i stanie 24:23 mieli pierwszÄ… piÅ‚kÄ™ setowÄ…. Setbola uratowaÅ‚ Rawiak, a po asie Winnika to Åšlepsk prowadziÅ‚ 25:24 i nie wykorzystaÅ‚ szansy na doprowadzeni w meczu do remisu. DrugÄ… piÅ‚kÄ™ setowÄ… mieli goÅ›cie po ataku Rawiaka (27:26), trzeciÄ… zaÅ› (28:27) po autowej zagrywce ÅšciÅ›laka. Nie wykorzystali żadnej z nich, podobnie jak gospodarze (29:28, 30:29 i 31:30). Jeszcze punkt Rawiaka, który przed rokiem byÅ‚ zawodnikiem AGH, sprawiÅ‚ zÄ™ na tablicy wyÅ›wietliÅ‚ siÄ™ wynik 31:31, ale po zagrywce Rudzewicza w siatkÄ™ i ataku Surmy w parkiet seta 33:31 wygrali akademicy i to oni prowadzili w meczu już 2:0. W Krakowie sensacja wisiaÅ‚a w powietrzu.

Przed trzecim setem w hali AGH w odwrócenie losów meczu na korzyść faworyzowanych goÅ›ci wierzyli chyba tylko oni i ich kibice. I ta wiara uczyniÅ‚a cuda. Tym razem goÅ›cie, którzy w trzecim secie od poczÄ…tku prowadzili z niewielkÄ… bo zaledwie 1-3 punktowÄ… przewagÄ… nie dali jej sobie wyrwać. Akademicy kilka razy doprowadzali do remisu, ale caÅ‚y czas musieli gonić wynik. Taka pogoÅ„ za Åšlepskiem trwaÅ‚a do stanu 22:22, przy którym Gajdek zagraÅ‚ w siatkÄ™, a Lesiuk wcisnÄ…Å‚ piÅ‚kÄ™ pomiÄ™dzy blok AGH i siatkÄ™ i Åšlepsk prowadzÄ…c 24:22 miaÅ‚ w górze pierwsza piÅ‚kÄ™ setowÄ…. UratowaÅ‚ jÄ… atakiem po prostej Maruszczyk, na co zareagowaÅ‚ trener goÅ›ci Dima Skoryy, proszÄ…c o czas. PomogÅ‚o, pierwszÄ… akcjÄ™ po wznowieniu gry atakiem z krótkiej zakoÅ„czyÅ‚ Rudzewicz, a Åšlepsk dziÄ™ki wygraniu seta 25:23 przegrywaÅ‚ w meczu 1:2 i wciąż mógÅ‚ marzyć o zwyciÄ™stwie.

Ta wygrana sprawiÅ‚a, że lider zÅ‚apaÅ‚ wiatr w żagle, a akademicy chyba zwÄ…tpili w możliwość sprawienia jeÅ›li nie sensacji to przynajmniej niespodzianki, jakÄ… byÅ‚oby zwyciÄ™stwo nad Åšlepskiem. W czwartej partii wyrównana walka trwaÅ‚a tylko do stanu 6:6. ZagrywkÄ… przestaÅ‚ straszyć Fornal, w ataku Gajdek i Maruszczyk. Pogubili siÄ™ też sÄ™dziowie, którzy zamiast uspokoić atmosferÄ™ na parkiecie po dwóch spiÄ™ciach pod siatkÄ… jeszcze jÄ… podgrzali siÄ™gajÄ…c po czerwone kartki (1 dla AGH, 2 dla Åšlepska). Wraz z upÅ‚ywem czasu w tej partii widoczne byÅ‚y bezradność akademików i  dominacja Åšlepska. Wynik seta na 25:18 dla Åšlepska i meczu na 2:2 zagrywkÄ… w aut ustaliÅ‚ Nowosielski.

W tie-beraku gospodarze tylko raz i to przez chwilÄ™ byli na prowadzeniu (8:7). Kontakt z liderem utrzymywali do stanu 9:9, przy którym po ataku Szaniawskiego i asie Skrzypkowskiego goÅ›cie ponownie objÄ™li prowadzenie, tym razem 11:9 i nie oddali go już do koÅ„ca seta i meczu. PiÅ‚kÄ™ meczowÄ… dla Åšlepska pojedynczym blokiem na prawej stronie wywalczyÅ‚ Jan Lesiuk. Przy stanie 14:11 na zagrywkÄ™ za Szaniawskiego wszedÅ‚ Mateusz Limnda i zagrywajÄ…c  w aut przedÅ‚użyÅ‚ nadzieje gospodarzy na to, że coÅ› w tym secie i meczu zdoÅ‚ajÄ… jeszcze ugrać.  ZgasiÅ‚ je bÅ‚yskawicznie Wojciech Winnik atakujÄ…c po przekÄ…tnej w boisko, ustalajÄ…c wynik seta na 15:12 i meczu na 3:2 dla Åšlepska.

AtakujÄ…cy goÅ›ci wybrany zostaÅ‚ MVP meczu, a Åšlepsk wróciÅ‚ do domu z dwoma punktami. I przedÅ‚użonÄ… już do 10. seriÄ… wygranych ligowych spotkaÅ„ na wyjazdach (ostatnia przegrana 2.04.2016 wÅ‚aÅ›nie w Krakowie 0:3 w  ćwierćfinale play-off).

Już w Å›rodÄ™ o godz. 18:00 w SuwaÅ‚kach Åšlepsk czeka kolejny bardzo trudny mecz , a tym razem rywalem bÄ™dzie aktualnie czwarty zespól I ligi KPS Siedlce.

AGH Kraków – Åšlepsk SuwaÅ‚ki 2:3 (25:23, 33:31, 23:25, 18:25, 12:15)

AGH: Adamski, Gajdek, Fornal, Surma, Dudziński, Kania, Bik (libero) oraz Wroniecki (libero), Maruszczyk, Nowosielski, Ściślak, Błądziński

Ślepsk: Winnik, Lipiński, Skrzypkowski, Rawiak, Rudzewicz, Szaniawski, Andrzejewski (libero) oraz Michel, Linda, Lesiuk