02.12.2017

Rewanżu za Puchar Polski nie było. Lechia Tomaszów – Ślepsk Suwałki 3:0

Po raz drugi w ciągu kilkunastu dni siatkarze Ślepska Suwałki z Tomaszowa Mazowieckiego wracają na tarczy. Po przegranej w Pucharze Polski 2:3, w meczu 11. kolejki I ligi ulegli tomaszowianom aż 0:3 i w tabeli niedawny lider spadł już na 6. miejsce.

Siatkarze Åšlepska na wyjazdach to zupeÅ‚nie inna drużyna niż ta, którÄ… oglÄ…dajÄ… kibice nad CzarnÄ… HaÅ„czÄ…. PiÄ…ty ligowy mecz na wyjeździe i czwarta porażka (jedyne zwyciÄ™stw 3:2 w WaÅ‚brzychu). A w grudniu Åšlepsk czekajÄ… jeszcze trzy wyjazdowe mecze: w czwartek w SulÄ™cinie z OlimpiÄ… i w sobotÄ™ w CzÄ™stochowie z AZS-em, a za dwa tygodnie w Spale z SMS PZPS. JeÅ›li nie przeÅ‚amiemy siÄ™ w SulÄ™cinie i Spale to gdzie?

Sobotni mecz w Tomaszowie zdecydowanie lepiej zaczÄ™li gospodarze. Ich najwiÄ™kszym atutem w tym, i pozostaÅ‚ych dwóch setach, byÅ‚a mocna zagrywka, z przyjÄ™ciem której suwalski zespóÅ‚ miaÅ‚ duże kÅ‚opoty. I od tego zaczynaÅ‚y siÄ™ schody: dla lechitów w górÄ™, dla nas w dóÅ‚. Przewaga gospodarzy rosÅ‚a z minuty na minutÄ™,z akcji na akcjÄ™ i chwilami siÄ™gaÅ‚a aż 11 punktów. Aż 9 z 14 punktów zdobytych przez Åšlepsk w tym secie to „prezenty” od gospodarzy.

W secie drugim wyrównana walka punkt za punkt trwaÅ‚a aż do stanu 17:17, przy którym bÅ‚Ä…d przekroczenia linii 9 metra popeÅ‚niÅ‚ zagrywajÄ…cy Kamil Skrzypkowski, a asa zaserwowaÅ‚ kapitan Lechii BartÅ‚omiej Neroj i gospodarze prowadzili 19:17. Wprawdzie bÅ‚yskawicznie odpowiedziaÅ‚ kapitan goÅ›ci Adrian Hunek posyÅ‚ajÄ…c piÅ‚kÄ™ pod nogi bezradnego Neroja, ale nadzieje na przeÅ‚amanie trwaÅ‚y krótko. RafaÅ‚ Obermeler podwyższyÅ‚ na 20:18, a po autowym bloku Åšlepska Lechia prowadziÅ‚a już 21:18 i o czas poprosiÅ‚ trener Skoryy. Po wznowieniu punktowym atakiem odpowiedziaÅ‚ Kewin Sasak, ale gospodarze kontrolowali grÄ™. Åšlepskowi udaÅ‚o siÄ™ wprawdzie zmniejszyć stratÄ™ do jednego punktu (22:21), lecz po dwóch atakach Macieja Janikowskiego poonwnie wzrosÅ‚a ona do trzech oczek (24:21). PierwszÄ… piÅ‚kÄ™ setowÄ… zepsuÅ‚ Mateusz FrÄ…c zagrywajÄ…c w siatkÄ™ i o czas poprosiÅ‚ trener Lechii. DrugÄ… uratowaÅ‚ zagrywkÄ… Cezary SapiÅ„ski, ale przy trzeciej goÅ›cie, po ataku FrÄ…ca, nie mieli już nic do powiedzenia. Set 25:23 i prowadzenie Lechii w meczu 2:0.

Pierwsze akcje trzeciego seta ożywiÅ‚y nadzieje siatkarzy i kilkuosobowej, ale gÅ‚oÅ›nej grupie kibiców Åšlepska na odwrócenie przebiegu wydarzeÅ„ na parkiecie. Suwalczanie, po punktowej zagrywce SapiÅ„skiego i bloku Adriana Hunka i Witalija Szczytkova prowadzili 2:0, a po dwóch nastÄ™pnych akcjach 3:1 i stanÄ™li, co skrzÄ™tnie wykorzystali gospodarze zdobywajÄ…c trzy punkty i obejmujÄ…c prowadzenie 4:3. I w tym momencie rozpoczęły siÄ™ siatkarskie szachy. Oba zespoÅ‚y na przemian zdobywaÅ‚y punkt-dwa, a prowadzenie zmieniaÅ‚o siÄ™ jak w kalejdoskopie. Taka wymiana ciosów trwaÅ‚a aż do stanu 19:18 dla Lechii, przy którym zapunktowali dwukrotnie Kewin Sasak i raz – zagrywkÄ… – Kamil Skrzypkowski, a na tablicy po stronie Åšlepska pojawiÅ‚a siÄ™ cyfra 21, a Lechii – 19. Gospodarze, a konkretnie FrÄ…c, odpowiedzieli bÅ‚yskawicznie i przy prowadzeniu goÅ›ci 21:20 o przerwÄ™ poprosiÅ‚ ich trener. Po wznowieniu gry punkt zdobyÅ‚ FrÄ…c wciskajÄ…c piÅ‚kÄ™ miÄ™dzy blok Åšlepska i siatkÄ™, a drugi asem serwisowym Neroj i z przewagi Åšlepska nie pozostaÅ‚o już nic, bowiem na tablicy pod nazwami obu drużyn widniaÅ‚a taka sama cyfra „21”. Na 22:21 dla Åšlepska podwyższyÅ‚ Kewin Sasak atakujÄ…c do szóstej strefy, na 22:22 wyrównaÅ‚ Kamil Gutkowski atakiem po przekÄ…tnej, a prowadzenie gospodarzom 23:22 daÅ‚ atak Sasaka w aut, zdaniem sÄ™dziego Zajca, chociaż z boku wydawaÅ‚o siÄ™, że piÅ‚ka otarÅ‚a siÄ™ o palce bloku Lechii. Do remisu 23:23 pojedynczym blokiem doprowadziÅ‚ Sasak, ale, jak siÄ™ okazaÅ‚o, byÅ‚ to przysÅ‚owiowy Å‚abÄ™dzi Å›piew goÅ›ci. Autowy blok Åšlepska po ataku FrÄ…ca i pierwsza piÅ‚ka setowa i meczowa dla Lechii. Ostatni punkt w secie i meczu, ustalajÄ…c wynik partii na 25:23 i meczu na 3:0, gospodarze zdobyli blokujÄ…c atak Cezarego SapiÅ„skiego. Z rewanżu za Puchar Polski wyszÅ‚y zatem Åšlepskowi nici.

Szkoda, bo wynik mógÅ‚ być korzystniejszy dla suwalskiego zespoÅ‚u, ale w kilku sytuacjach szczęście, jakby na potwierdzenie prawdziwoÅ›ci przysÅ‚owia, że sprzyja ono lepszym, uÅ›miechnęło siÄ™ w sobotÄ™ nie do nas, a do gospodarzy.

Lechia Tomaszów Maz. - Åšlepsk SuwaÅ‚ki  3:0 (25:14, 25:23, 25:23)

Lechia: Neroj, Buniak, BÅ‚oÅ„ski, Gutkowski, Obermeler, FrÄ…c - Ogórek (libero) oraz KÄ…cki, MusiaÅ‚ Janikowski
Ślepsk: Szczytkov, Lesiuk, Skrzypkowski, Hunek, Sapiński, Winnik - Filipowicz (libero) oraz Szarek, Laskowski, Gonciarz, Sasak, Rudzewicz

MVP meczu: Mateusz FrÄ…c