03.05.2016

Ślepsk - SMS PZPS 1:3. Smutek w Suwałkach, radość w Spale [zdjęcia]

Niestety, powtórzyła się historia sprzed roku, kiedy w półfinale play-off Ślepsk uległ 2:3 Victorii PWSZ Wałbrzych, a teraz, w takim samym stosunku SMS PZPS Spała. Historycznego sukcesu jakim mógł być udział Ślepska w finale play-off I ligi w tym sezonie nie będzie. O złoto z GKS Katowice zagra SMS PZPS Spała. Ślepskowi pozostała obrona trzeciego miejsca wywalczonego w poprzednim sezonie.

O wszystkim zadecydował piąty mecz w Suwałkach, przegrany przez Ślepsk 1:3, chociaż pierwszego seta wygrali suwalczanie.

- Po dwóch zwyciÄ™stwach w Spale przystÄ™powaliÅ›my do piÄ…tego meczu peÅ‚ni nadziei na wygranÄ…. Nasze aspiracje potwierdziÅ‚ pierwszy set. W drugim coÅ› pÄ™kÅ‚o, a w trzecim ważne trzy punkty, w tym jeden w koÅ„cówce straciliÅ›my po odgwizdaniu przez sÄ™dziego bÅ‚Ä™dów w ustawieniu. Czwarty set już bez historii, nie potrafiliÅ›my siÄ™ podnieść. GratulujÄ™ Spale i życzÄ™ powodzenia w finale. Nam pozostaje walka o brÄ…z z Espadonem – mówiÅ‚ po meczu Wojciech Winnik, grajÄ…cy prezes Åšlepska.

- Nie wiem co siÄ™ staÅ‚o – dodaÅ‚ libero Åšlepska Krzysztof Andrzejewski. – NaprawdÄ™ nie wiem. ByÅ‚em przekonany, że ten mecz wygramy i taki byÅ‚ jego poczÄ…tek. PrzegraliÅ›my nie dlatego, że byliÅ›my gorsi od rywala. To byÅ‚a rywalizacja dwóch wyrównanych drużyn, z  których jedna musiaÅ‚a odpaść. TrafiÅ‚o na nas bo nie potrafiliÅ›my wykorzystać atutu swojego boiska. Poza tym w piÄ…tym meczu traciliÅ›my punkty po bÅ‚Ä™dach nie w grze, ale w ustawieniu. ZagotowaliÅ›my siÄ™ i efekt jest taki, że w finale wystÄ…pi SpaÅ‚a, a my zagramy o brÄ…z i postaramy siÄ™ go zdobyć. Warunek jest jeden: musimy zdążyć „wyczyÅ›cić” gÅ‚owy. Najważniejsza  bÄ™dzie psychika...

Pierwszy punkt w piÄ…tym meczu zdobyli goÅ›cie, a konkretnie Ziobrowski. ByÅ‚o to pierwsze i jak siÄ™ okazaÅ‚o ostatnie prowadzenie goÅ›ci w tym secie. Wyrównana walka toczyÅ‚a siÄ™ do pierwszej przerwy technicznej, na którÄ… zespoÅ‚y schodziÅ‚y przy wyniku 8:6 dla Åšlepska. Po powrocie na boisko kolejne trzy punkty zdobyli gospodarze i ich przewaga wzrosÅ‚a do 5. pkt. (11:6), a na drugiej przerwie jeszcze o jeden punkt (16:10). ChwilÄ™ wczeÅ›niej czerwonÄ… kartkÄ… ukarany zostaÅ‚ Kwolek, co daÅ‚o punkt gospodarzom. Kiedy wydawaÅ‚o siÄ™, że do koÅ„ca seta nic siÄ™ nie zmieni, goÅ›cie zaczÄ™li odrabiać straty. Po zagrywkach Ziobrowskiego z 21:17 wyciÄ…gnÄ™li ma 21:21. UdziaÅ‚ w dwóch punktach dajÄ…cych gospodarzom prowadzenie 23:21 miaÅ‚... Ziobrowski (zagrywka w aut i zablokowany jego atak). Wprawdzie w kolejnej akcji pomyliÅ‚ siÄ™ Skrzypkowski, ale dwa ostanie punkty zdobyli Fornal zagrywkÄ… w siatkÄ™ i gospodarze blokujÄ…c atak Ziobrowskiego. Set zatem 25:22 dla Åšlepska, którego od finaÅ‚u dzieliÅ‚y w tym momencie tylko, a raczej aż  dwa sety.

Drugi set to walka punkt za punkt. Na pierwszej przerwie Åšlepsk prowadziÅ‚ 8:7, na drugiej SMS PZPS 16:15 i prowadzenia nie oddaÅ‚ do koÅ„ca seta. Dobra gra blokiem plus punktowe ataki Fornala. Kochanowskiego i Kwolka sprawiÅ‚y, że tÄ™ partiÄ™ goÅ›cie wygrali wysoko, bo aż 25:19.

PoczÄ…tek seta trzeciego to skuteczna gra Åšlepska, który szybko uciekÅ‚ rywalom na kilka punktów (najwiÄ™cej sześć 10:4 i 11:5) i powoli traciÅ‚ oddech. GoÅ›cie nie tylko odrobili straty, ale po bloku Kochanowskiego na Urbanowiczu na drugÄ… przerwÄ™ schodzili prowadzÄ…c 16:15. Åšlepsk goniÅ‚ wynik aż do stanu 21:21, przy którym po autowym ataku Fornala ponownie objÄ…Å‚ prowadzenie 22:21. Po autowej zagrywce Skrzypkowskiego i ataku w aut ZapÅ‚ackiego SMS prowadziÅ‚a 23:22. Kiedy pomyliÅ‚ siÄ™ Fornal, a Urbanowicz obiÅ‚ blok piÅ‚kÄ™ setowÄ… (25:24) miaÅ‚ Åšlepsk. Po zagrywce Urbanowicza w aut i odgwizdanym bÅ‚Ä™dzie w ustawieniu gospodarzy setbola dla goÅ›ci nie wykorzystaÅ‚ Fornal zagrywajÄ…c w siatkÄ™. Ostatnie zdanie należaÅ‚o jednak do goÅ›ci, a konkretnie do Kwolka który ustaliÅ‚ wynik seta na 28:26 dla SMS PZPS.

Czwarty set okazaÅ‚ siÄ™ w tej rywalizacji ostatnim. Od pierwszej do ostatniej piÅ‚ki prowadzili w nim goÅ›cie, a w miarÄ™ wyrównana walka trwaÅ‚a do stanu 8:7 dla SMS. Z upÅ‚ywem czasu i każą punktowÄ… akcjÄ… spalskiej mÅ‚odzieży z gospodarzy uchodziÅ‚o powietrze i chyba wiara w to, że można w tym secie jeszcze coÅ› ugrać. Skutecznej grze goÅ›ci próbowali przeciwstawić siÄ™ Skrzypkowski i Winnik, ale przewaga goÅ›ci rosÅ‚a i na drugiej przerwie wynosiÅ‚a już 6. punktów (16:10).  Po kilku minutach i akcjach Fornala i Kochanowskiego wzrosÅ‚a do 10 oczek (21:11) i staÅ‚o siÄ™ jasne, że Åšlepsk tego seta już nie wygra, a zatem w finale wystÄ…pi SMS PZPS SpaÅ‚a. Wynik seta ma 25:15, meczu na 3:2 i rywalizacji w play-off na 3:2 ustaliÅ‚ Bartosz Kwolek, który zasÅ‚użenie odebraÅ‚ nagrodÄ™ dla MVP meczu.

Radość w zespole goÅ›ci, smutek na twarzach zawodników i kibiców Åšlepska. ByÅ‚y wielkie nadzieje na historyczny sukces, jakim byÅ‚by awans do finaÅ‚u play-off I ligi, a trzeba byÅ‚o przeÅ‚knąć gorzkÄ… piguÅ‚kÄ™ po porażce.

PowtórzyÅ‚a siÄ™ historia Åšlepska sprzed roku, kiedy w póÅ‚finale przegraÅ‚ także 2:3 z VictoriÄ… PWSZ WaÅ‚brzych. Ta siÄ™gnęła po mistrzostwo, a Åšlepsk w dwumeczu ograÅ‚ Camper Wyszków i zdobyÅ‚ brÄ…z. Niech ta historia siÄ™ powtórzy. Spale życzymy zwyciÄ™stwa w rywalizacji z GKS Katowice. My powtórzmy wynik sprzed roku.

Nie narzekajmy, bo warto w tym momencie przypomnieć, iż ÅšLEPSK i tylko ÅšLEPSK z czoÅ‚owej czwórki z poprzedniego sezonu zagraÅ‚ w play-off. Wicemistrz sprzed roku Stal AZS Nysa skoÅ„czy rozgrywki na 9. miejscu, mistrz Victoria PWSZ WaÅ‚brzych na 10., a czwarty wówczas Camepr na 11.

Ślepsk Suwałki - SMS PZPS Spała 1:3 (25:22, 19:25, 26:28, 15:25), w rywalizacji do trzech wygranych 2:3

Ślepsk: Urbanowicz, Gonciarz, Hunek, Rudzewicz, Winnik, Skrzypkowski - Andrzejewski (libero) oraz Szczytkov, Zapłacki, Wasilewski, Lewiński

SMS PZPS: Ziobrowski, Huber, Kwolek, Fornal, Kochanowski, Kozub - MasÅ‚owski (libero) oraz DomagaÅ‚a, Niemiec