15.05.2016

Ślepsk – Espadon 1:3. Brązowe medale dla Espadonu, Ślepsk czwarty [zdjęcia]

Niestety, siatkarzom Ślepska Suwałki nie udało się powtórzyć ubiegłorocznego wyniku, kiedy to zakończyli rozgrywki I ligi na trzecim miejscu. Tym razem musieli uznać wyższość Espadonu Szczecin, który, pomimo porażki 2:3 u siebie, w Suwałkach wygrał 3:1 i dzięki lepszemu stosunkowi setów, odebrał brązowe medale.

Nam pozostaje cieszyć siÄ™ z czwartego miejsca na zapleczu siatkarskiej elity. Szczecinianom gratulujemy, życzymy powodzenia w ubieganiu siÄ™ o przyjÄ™cie do Plus Ligi i sukcesów w ekstraklasie.

PoczÄ…tek pierwszego seta należaÅ‚ do gospodarzy, którzy po atakach Skrzypkowskiego i ZapÅ‚ackiego objÄ™li prowadzenie 2:0, a po chwili 4:2 i stanÄ™li. GaÅ‚Ä…zka i Pietruczuk doprowadzili do remisu 4:4, a punkt zdobyty zagrywkÄ… przez GaÅ‚Ä…zkÄ™ daÅ‚ pierwsze w meczu  prowadzeni goÅ›ciom 6:5. Na pierwszej przerwie technicznej przewaga goÅ›ci wynosiÅ‚a już 2 pkt., a po asie Sladecka po wznowieniu gry wzrosÅ‚a do trzech oczek (9:6). Nie trwaÅ‚o to dÅ‚ugo bowiem Åšlepsk, grajÄ…c dobrze blokiem i po bÅ‚Ä™dach goÅ›ci nie tylko odrobiÅ‚ straty, ale na drugiej przerwie prowadziÅ‚ 16:13. Przy stanie 18:15 punktowÄ… seriÄ™ gospodarzy rozpoczÄ…Å‚ Winnik atakiem po przekÄ…tnej, a kolejne punkty zdobywali po ataku Gonciarza z drugiej, bloku na Zemliku i asie serwisowym Szczytkova, dziÄ™ki czemu przewaga Åšlepska wzrosÅ‚a do 7 pkt. (22:15). Tej straty goÅ›cie już nie zdoÅ‚ali nie tylko odrobić, ale nawet zmniejszyć i po zagrywce w siatkÄ™ Zemlika set 25:18 dla Åšlepska.

PoczÄ…tek drugiego seta to walka punkt za punkt. Prowadzenie goÅ›ciom 1:0 daÅ‚a autowa zagrywka Skrzypkowskiego, a po ataku Pietruczuka  po bloku i punkcie na 8:7 zabrzmiaÅ‚ sygnaÅ‚ na pierwszÄ… przerwÄ™ technicznÄ…. Po wznowieniu gry dla Espadonu punktowali WoÅ‚osz, CedzyÅ„ski oraz Pietruczuk i goÅ›cie odskoczyli na 4. punkty. Po atakach WoÅ‚osza i GaÅ‚Ä…zki oraz bloku na Skrzypkowskim ich przewaga wynosiÅ‚a już 7. oczek (17:10). GrajÄ…cy pewnie goÅ›cie nie oddali jej już do koÅ„ca seta. Wprawdzie Åšlepsk obroniÅ‚ dwa setbole, ale przy trzecim, po ataku OrÅ‚owskiego, byÅ‚ już bezradny. Set 25:20 dla Espadonu i w meczu remis 1:1.

Trzeci set od mocnego uderzenia rozpoczÄ™li gospodarze, którzy m.in. po akcjach Rudzewicza, Winnika i ZapÅ‚ackiego na pierwszÄ… przerwÄ™ schodzili prowadzÄ…c 8:6. Po wznowieniu gry goÅ›cie wyrównali na 12:12 i 14:14, ale na drugiej przerwie 16:14 prowadziÅ‚ jeszcze Åšlepsk. Po wznowieniu gry goÅ›ci zdobyli punkt po autowej zagrywce Urbanowicza i ruszyli do ataku. SygnaÅ‚ bombowymi zagrywkami daÅ‚ ich kapitan Michal Sladecek, który w ten sposób zdobyÅ‚ dwa punkty, a kolejny sprezentowaÅ‚ Skrzypkowski atakujÄ…c w aut i na tablicy byÅ‚ już wynik 18:16 ale dla Espadonu.  Åšlepsk jeszcze próbowaÅ‚ walczyć, ale nie trwaÅ‚o to dÅ‚ugo. Od stanu 19:17 dla Espadonu goÅ›cie zdobyli sześć punktów tracÄ… zaledwie dwa. Wygrali seta 25:19 i objÄ™li prowadzenie w meczu 2:1.

Nadzieje gospodarzy na powtórkÄ™ ze Szczecina, gdzie Åšlepsk wygraÅ‚ 3:2, trwaÅ‚y do pierwszej przerwy technicznej, na której goÅ›cie prowadzili 8:7. Duży wpÅ‚yw na dalszy przebieg meczu miaÅ‚a decyzja sÄ™dziego Marka KaleÅ„skiego, w pierwszej akcji po wznowieniu gry odgwizdaÅ‚ bÅ‚Ä…d OrÅ‚owskiego (dotkniÄ™cie siatki przy ataku) przyznajÄ…c punkt Åšlepskowi (na 8:8), a po protestach goÅ›ci i  konsultacji z drugi arbitrem, Marcinem Walerzakiem zmieniÅ‚ decyzjÄ™ i uznaÅ‚ atak OrÅ‚owskiego za punktowy, co skutkowaÅ‚o zmianÄ… wyniku na 9:7 dla goÅ›ci. Efekt tego zamieszania byÅ‚ fatalny w skutkach dla Åšlepska. Dwa punkty Sladecka zagrywkÄ… plus jeden po autowy ataku Urbanowicza i Espadon prowadziÅ‚ już 12:7. Od tego momentu rosÅ‚a przewaga punktowa goÅ›ci, którzy grali coraz pewniej i na drugiej przerwie prowadzili 16:10. W szeregach Åšlepska widać zaÅ› byÅ‚o rosnÄ…ce zdenerwowanie i malejÄ…cÄ… wiarÄ™ w odrobienie strat. Gospodarzy nie poderwaÅ‚ gorÄ…cy doping kibiców, nie pomagaÅ‚y też zmiany wprowadzane przez trenera. Espadon na parkiecie dzieliÅ‚, rzÄ…dziÅ‚ i konsekwentnie zmierzaÅ‚ po brÄ…zowy medal. Cztery ostatnie punkty w meczu zodbyli wprawdzie suwalscy siatkarze, ale sprawiedliwie obdzieli nimi oba zespoÅ‚y. Przy wyniku 23:17 dla Espadonu Urbanowicz obiÅ‚ blok goÅ›ci (23:18), LewiÅ„ski zepsuÅ‚ zagrywkÄ™ (24:18), Urbanowicz zaatakowaÅ‚ w boisko (24:19),a zagrywkÄ… w aut ustaliÅ‚ wynik seta na 25:19 i meczu na 3:1 dla Espadonu. Siatkarze goÅ›ci z nawiÄ…zkÄ… zatem dorobili straty ze Szczecina i odebrali brÄ…zowe medale, plus 40.000 zÅ‚ premii dla klubu. Suwalcznie, którzy rundÄ™ zasadniczÄ… ukoÅ„czyli na pozycji wicelidera, sezon zakoÅ„czyli na miejscu czwartym, za co do kasy klubu wpÅ‚ynie 30.000 zÅ‚.

MVP spotkania został środkowy Espadonu Bartosz Cedzyński.

Åšlepsk SuwaÅ‚ki – Espadon Szczecin 1:3 (25:18, 20:25, 19:25, 19:25)

Ślepsk: Zapłacki, Gonciarz, Hunek, Rudzewicz, Winnik, Skrzypkowski - Andrzejewski (libero) oraz Urbanowicz, Szczytkov, Wasilewski, Lewiński

Espadon: Gałązka, Pietruczuk, Pietrzak, Wołosz, Sladecek, Cedzyński - Guz(libero), Tołoczko (libero) oraz Antosik, Markiewicz, Orłowski, Zemlik

PS. W finaÅ‚owej rozgrywce pomiÄ™dzy GKS Katowice i SMS PZPS SpaÅ‚a po czterech meczach jest remis 2:2 i mistrza wyÅ‚oni piÄ…ty mecz, zaplanowany na 18.05.w  Katowicach.