06.03.2021

Ślepsk Malow Suwałki - Stal Nysa 3:1 i jesteśmy w play-off! Krok w przód

Biało-Niebiescy bez większych problemów pokonali trzeciego od końca beniaminka i zajęli 8. miejsce na koniec rundy zasadniczej PlusLigi.

W play-off drużyna Andrzeja Kowala zmierzy siÄ™ w dwumeczu z ZAKSÄ„ KÄ™dzierzyn-Koźle, mistrzem Polski, póÅ‚finalistÄ… Ligi Mistrzów. PoczÄ…tek rywalizacji 20 marca w KÄ™dzierzynie.

ZwyciÄ™stwem nad StalÄ… Nysa, trzecim z rzÄ™du po wygranych z Treflem GdaÅ„sk i MKS-em BÄ™dzin, nasz zespóÅ‚ przypieczÄ™towaÅ‚ najwiÄ™kszy sukces w historii suwalskiego klubu. Przed rokiem, w debiutanckim, przerwanym przez pandemiÄ™ na dwie kolejki przed koÅ„cem fazy zasadniczej sezonie, Åšlepsk Malow zajÄ…Å‚ 9. miejsce. Teraz zrobiÅ‚ krok w przód.

Szkoda, że także przez pandemiÄ™ koronawirusa, tego wyczynu nie mogli w SuwaÅ‚ki Arenie oklaskiwać kibice. Do najważniejszego, jak dotÄ…d, meczu sezonu gospodarze przystÄ…pili należycie zmotywowani i skoncentrowani. Dobrze przyjmowali, dziÄ™ki czemu Josh Tuaniga czÄ™sto uruchamiaÅ‚ na Å›rodku skutecznych tego dnia Andreasa Takvama i Cezarego SapiÅ„skiego. Na skrzydÅ‚ach nie zawodzili Tomas Rousseaux i Marcin WaliÅ„ski, a BartÅ‚omiej BoÅ‚Ä…dź atakowaÅ‚ i zagrywaÅ‚ w takim stylu, że po raz siódmy zasÅ‚użyÅ‚ na statuetkÄ™ MVP, najwartoÅ›ciowszego gracza meczu.

W pierwszym secie nysanie, wÅ›ród ktorych wystÄ…piÅ‚ byÅ‚y Å›rodkowy Åšlepska Mariusz Schamlewski, byli równorzÄ™dnym rywalem tylko do stanu 5:5. Od tego momentu Åšlesk Malow zaczÄ…Å‚ ucieczkÄ™, która doprowadziÅ‚a go do wyniku 25:17.

Niemal bliźniaczy przebieg miaÅ‚a druga część, w której na zagrywce popisywaÅ‚ siÄ™ Marcin WaliÅ„ski, a w koÅ„cówce na boisku pokazaÅ‚ siÄ™ Sebastian Warda. Podopieczni Andrzeja Kowala pozwolili przyjezdnym na równÄ… grÄ™ do stanu 8:8, a potem uzyskali dwu-trzypunktowÄ… przewagÄ™, którÄ… ostatecznie powiÄ™kszyli do piÄ™ciu oczek - 25:20.

W siatkówce już tak jest, że po dwóch gÅ‚adko wygranych setach przychodzi zbytnia pewność siebie, rozprężenie. TÄ™ dekoncentracjÄ™ gospodarzy drużyna Krzysztofa Stelmacha skwapliwie wykorzystaÅ‚a. Dobrze blokowaÅ‚ mierzÄ…cy 211 cm Bartosz LemaÅ„ski, nasz blok zaczÄ…Å‚ omijać atakujÄ…cy Stali, Ben Tara. Przyjezdni uciekli na 6 oczek i Andrzej Kowal jakby uznaÅ‚, że nie ma szans na poÅ›cig. DaÅ‚ odpocząć obu skrzydÅ‚owym, miejsce których zajÄ™li Kevin Klinkenberg i Jakub Rohnka. Drużyna z Nysy wygraÅ‚a trzeciÄ… partiÄ™ 25:19 i zaczÄ™liÅ›my siÄ™ obawiać o to, czy w szeregi gospodarzy nie wedrze siÄ™ nerwowość.

Przerwa miÄ™dzy setami zupeÅ‚nie wystarczyÅ‚a naszym, by odzyskać pion. Siatkarze suwalskiej drużyny psychicznie dużo lepiej wytrzymali poczÄ…tek czwartej części, ktora zaczęła siÄ™ od bÅ‚Ä™du Mariusza Schamlewskiego. Przy stanie 3:0 dla Åšlepska trener goÅ›ci już poprosiÅ‚ o  czas, a przy wyniku 6:1 ratowaÅ‚ w ten sam sposób kiepskÄ… dla jego zespoÅ‚u sytuacjÄ™ po raz drugi. Wszystko na nic. W naszym bloku rozhulaÅ‚ siÄ™ Cezary SapiÅ„ski, kiwkÄ… bÅ‚ysnÄ…Å‚ Josh Tuaniga, a sprytnymi lekkimi atakami ponad blokiem popisywali siÄ™ BartÅ‚omiej BoÅ‚Ä…dź i Tomas Rousseaux. Åšlepsk Malow wygraÅ‚ seta 25:20, a caÅ‚y mecz 3:1.

ByÅ‚a to 12. wygrana Bialo-Niebeiskich w 26 meczach fazy zasadniczej. Zdobycie kolejnych trzech punktów sprawiÅ‚o, że suwalski zespóÅ‚ umocniÅ‚ siÄ™ na 8. pozycji i nie musi, ku rozpaczy GKS Katowice i Indykpolu AZS Olsztyn, oglÄ…dać siÄ™ na wyniki z innych boisk.

Wojciech Drażba, TM

Ślepsk Suwałki - Stal Nysa 3 : 1 (25:17, 25:20, 19:25, 25:20)

MVP: Bartłomiej Bołądź

Åšlepsk: WaliÅ„ski (13), Rousseaux (11), BoÅ‚Ä…dź (17), Takvam (8), SapiÅ„ski (9), Tuaniga (4) – Czunkiewicz (libero) oraz Warda, Klinkenberg (1), Rohnka (2)

Stal: Zajder (6), DÅ‚ugosz (10), Komenda (10), Bućko (19), Ben Tara (12), M’Baye (3) – Ruciak i Dembiec (libero) oraz LemaÅ„ski (8), Szczurek, Filip (5), Schamlewski(2)

STATYSTYKI:

Åšlepsk/STAL NYSA

Czas trwania meczu:

107 minut (26+28+26+27 )

PiÄ…tek, 05.03.

Cuprum Lubin – JastrzÄ™bski WÄ™giel 0:3 (25:27, 25:27, 13:25)

MVP: Mohamed Al Hachdadi (Jastrzębski Węgiel)

Sobota, 06.03.

GKS Katowice - Czarni Radom 2 : 3 (25:21, 26:24, 17:25, 18:25, 9:15)

1844:2176

Kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek ustalana jest wedÅ‚ug liczby zdobytych punktów meczowych. W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje:

- liczba wygranych meczów,

- lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych,

- lepszy (wyższy) stosunek maÅ‚ych punktów zdobytych do maÅ‚ych punktów straconych.

Faza play-off:

Runda 1 – o miejsca 1-8

O tytuÅ‚ mistrza Polski grajÄ… drużyny, które po zakoÅ„czeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 8. Drużyny z miejsc 1-8; 2-7; 3-6; 4-5 utworzÄ… pary meczowe, które zagrajÄ… o miejsca w ½ finaÅ‚u do dwóch wygranych meczów, ze zmianÄ… gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkaÅ„ bÄ™dÄ… zespoÅ‚y, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

Runda 2 – o miejsca 1-4

ZwyciÄ™zcy rywalizacji z rundy 1. zagrajÄ… w ½ finaÅ‚u o miejsca 1-4. W pierwszym póÅ‚finale zagrajÄ… zwyciÄ™zca rywalizacji 1-8 ze zwyciÄ™zcÄ… rywalizacji 4-5. W drugim póÅ‚finale zagrajÄ… zwyciÄ™zca rywalizacji 2-7 ze zwyciÄ™zcÄ… rywalizacji 3-6. Drużyny grajÄ… do dwóch wygranych meczów ze zmianÄ… gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkaÅ„ bÄ™dÄ… zespoÅ‚y, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

Runda 3 – o miejsca 9-12

Drużyny z miejsc 9-10; 11-12; utworzÄ… pary meczowe, które zagrajÄ… o miejsca w klasyfikacji koÅ„cowej sezonu dwumecze. Gospodarzami pierwszych spotkaÅ„ bÄ™dÄ… zespoÅ‚y, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych bÄ™dÄ… zespoÅ‚y, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakoÅ„czeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach bÄ™dzie wynosiÅ‚ 1:1 to, o wygraniu rywalizacji zadecyduje wygranie „zÅ‚otego seta” do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.

Drużyna, która zajmie 13. miejsce po zakoÅ„czeniu fazy zasadniczej koÅ„czy rozgrywki w sezonie 2020/2021 na 13. miejscu w klasyfikacji koÅ„cowej.

Drużyna, która zajmie 14. miejsce po zakoÅ„czeniu fazy zasadniczej koÅ„czy rozgrywki w sezonie 2020/2021 na 14. miejscu w klasyfikacji koÅ„cowej oraz traci uprawnienia do udziaÅ‚u w rozgrywkach PlusLigi.

Runda 3 – o miejsca 5-8

Przegrani z rundy 1. fazy play-off utworzÄ… pary meczowe i zagrajÄ… o miejsca 5-6 i 7-8. Drużyny wyżej sklasyfikowane po zakoÅ„czeniu fazy zasadniczej rywalizować bÄ™dÄ… o miejsca 5-6, natomiast drużyny niżej sklasyfikowane po zakoÅ„czeniu fazy zasadniczej zagrajÄ… o miejsca 7-8. Drużyny grajÄ… dwumecz. Gospodarzami pierwszych spotkaÅ„ bÄ™dÄ… zespoÅ‚y, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych bÄ™dÄ… zespoÅ‚y, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakoÅ„czeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach bÄ™dzie wynosiÅ‚ 1:1 to, o wygraniu rywalizacji zadecyduje wygranie „zÅ‚otego seta” do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.

Runda 3 – o miejsca 3-4

Przegrany 1. póÅ‚finaÅ‚u gra z przegranym 2. póÅ‚finaÅ‚u, do trzech wygranych meczów ze zmianÄ… gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania bÄ™dzie zespóÅ‚, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajÄ…Å‚ wyższe miejsce w tabeli.

Runda 3 – o miejsca 1-2 i tytuÅ‚ mistrza Polski

ZwyciÄ™zca 1. póÅ‚finaÅ‚u gra ze zwyciÄ™zcÄ… 2. póÅ‚finaÅ‚u do trzech wygranych meczów ze zmianÄ… gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania bÄ™dzie zespóÅ‚, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajÄ…Å‚ wyższe miejsce w tabeli.