23.11.2017

Ślepsk Suwałki za burtą Pucharu Polski

Po przegranej 2:3 w Tomaszowie z tamtejszą Lechią 2:3 (17:25, 18:25, 25:22, 25:22, 16:18) siatkarze Ślepska Suwałki na IV rundzie zakończyli rywalizację w Pucharze Polski 2017/18. I pretensje mogą mieć tylko sami do siebie.

Ten mecz miaÅ‚ trzy oblicza. Pierwsze dwa sety do poÅ‚owy to wyrównana walka i wynik oscylujÄ…cy wokóÅ‚ remisu.

PoczÄ…tek pierwszego należaÅ‚ do gospodarzy, którzy już na starcie objÄ™li prowadzenie 3:0, a po chwili 5:2. Suwalczanie szybko nie tylko odrobili straty, ale po  zagrywce Muniaka w siatkÄ™, autowym ataku BÅ‚oÅ„skiego i punktowym Rudzewicza z przechodzÄ…cej objÄ™li prowadzenie 9:7, a po kilku kolejnych akcjach 12:10. I kiedy wydawaÅ‚o siÄ™, że Åšlepsk zÅ‚apaÅ‚ swój rytm, ponownie do gÅ‚osu doszli gospodarze. Zagrywka w siatkÄ™ goÅ›ci, as serwisowy kapitana Lechii Neroja i atak Gutkowskiego daÅ‚y Lechii prowadzenie 13:12 i o przerwÄ™ poprosiÅ‚ trener Dima Skoryy. PomogÅ‚o, ale na krótko, bowiem przy stanie 15:14 dla Lechii, gospodarze zdobyli trzy punkt, w tym dwa po bÅ‚Ä™dach rywali, i odskoczyli na 18:14.  Do koÅ„ca tego seta to oni dyktowali warunki, a o ich zdecydowanej przewadze Å›wiadczy koÅ„cowy wynik seta 25:17.

Set drugi miaÅ‚ podobny przebieg. Wyrównana walka, ale częściej goniÄ…cym wynik byÅ‚ Åšlepsk, do stanu 16:15, przy którym nastÄ…piÅ‚ odjazd Lechii na  19:15, przy którym czas wziÄ…Å‚ trener Skoryy. Po wznowieniu gry 16. punkt dla goÅ›ci daÅ‚a autowa zagrywka BÅ‚oÅ„skiego. Ale byÅ‚ to pojedynczy bÅ‚Ä…d, po którym nastÄ…piÅ‚a czteropunktowa seria Lechii i na tablicy wyÅ›wietliÅ‚ siÄ™ wynik 23:16. Wprawdzie goÅ›cie odrobili dwa punkty, ale byÅ‚o to wszystko na co pozwolili im Lechici, którzy seta wygrali 25:18 i w meczu prowadzili już 2:0.

W secie trzecim, aż do stanu  19:18 jedno-dwupunktowÄ… przewagÄ™ mieli gospodarze. I kiedy wydawaÅ‚o siÄ™, że koniec seta i meczu to kwestia kilku minut nastÄ…piÅ‚ zwrot akcji. Trzy punkty Lesiuka sprawiÅ‚y, ze to wÅ‚aÅ›nie Åšlepsk objÄ…Å‚ prowadzenie 21:19, a o czas poprosiÅ‚ trener BartÅ‚omiej Rebzda. Po wznowieniu gry obserwowaliÅ›my wymianÄ™ siatkarskich ciosów: Winnik plasem o blok i 22:19, Skrzypkowski zagrywkÄ… w aut i 20:22, FrÄ…c po prostej w aut 20:23, Gutkowski po skosie 21:23 i czas dla Åšlepska, Lesiuk po prostej 21:24, autowa zagrywka Winnika 22:24 i drugi czas dla Åšlepska. KropkÄ™ nad „i” postawiÅ‚ Winnik atakujÄ…c miÄ™dzy piÄ…tÄ… i szóstÄ… strefÄ™. Set 25:22 dla Åšlepska, ale w meczu 2:1 dla Lechii.

W secie czwartym oba zespoÅ‚y postawiÅ‚y wszystko na jednÄ… kartÄ™, Lechia chciaÅ‚a jak najszybciej zakoÅ„czyć mecz, Åšlepsk przedÅ‚użyć spotkanie i szansy na awans szukać w piÄ…tym secie. Na punkt jednej drużyny, punktem odpowiadaÅ‚a druga i takie siatkarskie szachy trwaÅ‚y do chwili kiedy na tablicy pojawiÅ‚ siÄ™ wynik 12:11 dla Lechii i o czas poprosiÅ‚ trener Åšlepska. Po rozmowie na parkiet wróciÅ‚ inna drużyna goÅ›ci. Punkty Winnika i Lesiuka atakiem oraz  Hunka zagrywkÄ… daÅ‚y Åšlepskowi prowadzenie 14:12 i to gospodarze musieli teraz gonić wynik. Owszem starali siÄ™, ale efektem byÅ‚o najwyżej zmniejszenie straty. Do koÅ„ca tej partii Åšlepsk już kontrolowaÅ‚ przebieg wydarzeÅ„ na parkiecie. Gospodarze, przy prowadzeniu rywali 24:21, po akcji Buniak obronili wprawdzie pierwszÄ… piÅ‚kÄ™ setowÄ… , ale w nastÄ™pnej akcji Skrzypkowski atakiem po przekÄ…tnej ustaliÅ‚ wynik seta na 25:22 i meczu na 2:2.

Tie-breaka lepiej zaczÄ™li gospodarze i to oni przy zmianie stron prowadzili 8:5, a od V rundy dzieliÅ‚o ich już tylko 7 punktów, przy 10 Åšlepska. GoÅ›cie nie zamierzali jednak oddać seta i mecz bez walki. Gonili, gonili, gonili, aż dogonili Lechitów. Pierwszy remis na tablic to 11:11, drugi 12:12 przy którym SapiÅ„ski pojedynczym blokiem zatrzymaÅ‚ atak BÅ‚oÅ„skiego, a drugi punkt obijajÄ…c blok doÅ‚ożyÅ‚ Winnik i to nie Lechia, a Åšlepsk prowadzÄ…c 14:13 miaÅ‚ pierwszÄ… piÅ‚kÄ™ meczowÄ…, ale o czas porosiÅ‚ szkoleniowiec gospodarzy. Po wznowieniu gry w kontrowersyjnej sytuacji sÄ™dziowie przyznali punkt gospodarzom, a to oznaczaÅ‚o remis 14:14. Kolejne dwa punkty, ale po jednym dla obu drużyn zdobyÅ‚ Lesiuk, na 15:14 dla Åšlepska atakiem w trzeci metr, na 15:15 zagrywkÄ… w aut. Pierwszego meczbola gospodarze mieli po autowym przebiciu piÅ‚ki przez Szczytkova. Nadzieje  suwalczan na zwyciÄ™stwo w meczu i awans, ale jak siÄ™ okazaÅ‚o tylko na chwilÄ™, przedÅ‚użyÅ‚ Skrzypkowski obijajÄ…c blok rywali. Atak Gutkowskiego po prostej i 17:16 dla Lechii i drugi meczbol dla gospodarzy. Ostatni punkt w tym secie i spotkaniu, ustalajÄ…cy wynik partii na 18:16 i meczu na 3:2 dla Lechii gospodarze zdobyli, a raczej otrzymali w prezencie od rywali, bowiem po zderzeniu Lesiuka ze Skrzypkowskim piÅ‚ka trafiÅ‚a w tego drugiego i opuÅ›ciÅ‚a boisko po stronie Åšlepska.

W ten sposób Lechia awansowaÅ‚a do V rundy Pucharu Polski, a Åšlepsk pożegnaÅ‚ siÄ™ z marzeniami o tym, że w PP podejmie rywala z Plus Ligi. Nie udaÅ‚o siÄ™ zatem powtórzyć suwalczanom wyniku z pucharowych rozgrywek w sezonie 2014/15, w którym w 1/8 ulegli u siebie 2:3 wystÄ™pujÄ…cemu w PL Cuprum Mundo Lubin.

KS Lechia Tomaszów Maz. - Åšlepsk SuwaÅ‚ki  3:2 (25:17, 25:18, 22:25, 22:25, 18:16)

Lechia: FrÄ…c, BÅ‚oÅ„ski, Buniak, Neroj, Gutkowski, Miniak - Ogórek (libero) oraz KÄ…cki, MusiaÅ‚, Janikowski, GoÅ›ciaÅ„ski, Lechowski, Miniak
Ślepsk: Lesiuk, Skrzypkowski, Sasak, Hunek, Rudzewicz, Gonciarz - Filipowicz (libero) oraz Szarek, Laskowski, , Szczytkov, Sapiński, Winnik