24.04.2016

SMS PZPS Spała bliżej finału, w niedzielę rewanż – [zdjęcia]u nas relacja live

W pierwszym półfinałowym spotkaniu I ligi w Suwałkach siatkarze SMS PZPS Spała pokonali 3:2 Ślepsk Suwałki, robiąc w ten sposób pierwszy krok na drodze do finału. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw i suwalczanie szanse na odrobienie strat będą mieli już w niedzielnym (godz. 14:00) spotkaniu.

ByÅ‚o to zaciÄ™te spotkanie, o czym Å›wiadczÄ… wyniki setów  (18:25, 25:16, 26:28, 25:23, 13:15), w którym oba zespoÅ‚y, ale też sÄ™dziowie nie uniknÄ™li bÅ‚Ä™dów. WiÄ™cej popeÅ‚nili ich gospodarze i niestety, musieli  przeÅ‚knąć gorycz porażki.

- Szkoda, bo stawialiÅ›my na wygranÄ… Åšlepska, ale taki jest sport – mówili po meczu dwaj piÅ‚karze Wigier BartÅ‚omiej Kalinkowski i Mateusz Å»ebrowski.- ByÅ‚a walka, byÅ‚y emocje, a gospodarzom zabrakÅ‚o tej odrobiny sportowego szczęścia, bez którego, przy tak wyrównanej stawce, wygrać siÄ™ nie da. Ale w rewanżu powinno być lepiej. Stawiamy na Åšlepsk...

- O naszej przegranej zadecydowaÅ‚a wiÄ™ksza ilość bÅ‚Ä™dów wÅ‚asnych, szczególnie w trzecim i piÄ…tym secie, wygranym przez rywali na przewagi. StaÅ‚o siÄ™, tego już nie odwrócimy. Trzeba to przeanalizować, wyciÄ…gnąć wnioski i w niedzielÄ™ odrobić stratÄ™ – oceniali mecz Kamil Skrzypkowski i Vitalij Szczytkov, siatkarze Åšlepska.

PoczÄ…tek pierwszego seta należaÅ‚ do gospodarzy, którzy szybko objÄ™li prowadzenie i na pierwszÄ… przerwÄ™ technicznÄ… schodzili z trzypunktowÄ… przewagÄ… (8:5). Utrzymywali jÄ… aż do wyniku 17:15, przy którym stracili trzy punkty i po raz pierwszy na prowadzenie 18:17 wyszÅ‚a SpaÅ‚a. Åšlepsk wprawdzie po bÅ‚Ä™dzie Kwolka wyrównaÅ‚ na 18:18, ale byÅ‚o to wszystko na co w tej partii pozwoliÅ‚a spalska mÅ‚odzież, która do koÅ„ca partii nie oddaÅ‚a już rywalom ani jednego punktu, a po ataku Ziobrowskiego wygraÅ‚a seta 25:18.

Set drugi od pierwszej do ostatniej piÅ‚ki pod dyktando Åšlepska. Gospodarze na pierwszej przerwie prowadzili 8:4, na drugiej 16:11, a skoÅ„czyli seta wynikiem 25:16. Ostatni punkt, tak jak w pierwszej partii zdobyÅ‚ Ziobrowski, tyle tylko że tym razem byÅ‚ to punkt dla Åšlepska bowiem zawodnik SMS „nadziaÅ‚ siÄ™” na potrójny blok.

Trzeci set zaczÄ…Å‚ siÄ™ od mocnego uderzenia goÅ›ci, którzy objÄ™li prowadzenie 3:0 i utrzymywali tÄ™ przewagÄ™ aż do 20:16. SygnaÅ‚ do odrabiania strat daÅ‚ gospodarzom Urbanowicz, punkty dorzucili Kwolek atakiem w aut i Fornal dotykajÄ…c siatki i zrobiÅ‚o siÄ™ 20:19. Jednak ta 1-2 punktowa przewaga SMS PZPS utrzymywaÅ‚a siÄ™ do 24:22. Åšlepsk po ataku Urbanowicza obroniÅ‚ piÅ‚kÄ™ setowÄ…, a po asie Skrzypkowskiego i bloku na Kwolku objÄ…Å‚ prowadzenie 25:24. Nadzieje kibiców gospodarzy na wygranie partii skoÅ„czyÅ‚y siÄ™ po ataku Kwolka, a po akcji Hubera goÅ›cie mieli drugÄ… piÅ‚kÄ™ setowÄ…. TÄ™ obroniÅ‚ jeszcze atakiem Urbanowicz, ale to po bloku na nim i jego ataku w aut seta 28:26 wygraÅ‚a SMS PZPS i objęła prowadzenie w meczu 2:1.

W secie czwartym od 1:0 do 12:10 wynik gonili goÅ›cie. I nie tylko dogonili, ale po raz pierwszy w tym secie objÄ™li prowadzenie 13:12, a po chwili 15:13. Tym razem nie cieszyli siÄ™ nim dÅ‚ugo, bowiem przy stanie 20:19 do remisu zagrywkÄ… w aut doprowadziÅ‚ Kwolek. Wymiana punkt za punkt trwaÅ‚a do stanu 23:23, przy którym atakiem z drugiej linii Winnik daÅ‚ prowadzenie Åšlepskowi 24:23, a seta atakiem w aut skoÅ„czyÅ‚ Kwolek. A zatem remis 2:2 i tie break.

W piÄ…tym secie od poczÄ…tku prowadzili goÅ›cie, a gospodarze gonili wynik doprowadzajÄ…c tylko do remisu (Åšlepsk nawet raz nie objÄ…Å‚ prowadzenia). Taka wymiana siatkarskich ciosów trwaÅ‚a do stanu 12:12, przy którym gospodarze popeÅ‚nili bÅ‚Ä…d, a po chwili skutecznie zaatakowaÅ‚ Kwolek i goÅ›cie prowadzili 14:12. PierwszÄ… piÅ‚kÄ™ meczowÄ… Åšlepsk jeszcze obroniÅ‚ (Fornal zagraÅ‚ w siatkÄ™), ale przy drugiej byÅ‚ już bezradny. Set 15:13 i mecz 3:2 dla SMS PZPS SpaÅ‚a. Spalska mÅ‚odzież, zwana też „pieszczochami” PZPS  sÄ™dziów pokazaÅ‚a charakter, popeÅ‚niÅ‚a mniej bÅ‚Ä™dów i zrobiÅ‚a pierwszy krok na drodze do finaÅ‚u.

Åšlepsk SuwaÅ‚ki – SMS PZPS SpaÅ‚a 2:3 (18:25, 25:16.26:28, 25:23, 13:15)

Åšlepsk: Winnik, Rudzewicz, ZapÅ‚acki, Urbanowicz, Szczytkov, Hunek – Andrzejewski (libero) oraz LewiÅ„ski, Mandak, Skrzypkowski, Wasilewski

SMS PZPS: Ziobrowski, Huber, Kwolek, Fornal, Kochanowski, Kozub – MasÅ‚owksi (libero), GruszczyÅ„ski (libero) oraz DroszyÅ„ski, Kowalczyk