01.05.2016

W piątek i sobotę Ślepsk po(d)bił Spałę

Po wygranych przez SMS PZPS Spała dwóch meczach w Suwałkach mało kto wierzył, że Ślepskowi uda się odrobić straty w Spale, gdzie w tym sezonie przegrał już dwukrotnie (w lidze i PP). A jednak udało się w piątek i sobotę. Teraz o tym kto zagra w finale z GKS Katowice, a kto o brąz z Espadonem Szczecin, zadecyduje wtorkowy mecz w Suwałkach.

WracajÄ…c do sobotniego meczu. Chyba najważniejsze sÅ‚owa tuż przed spotkanie w szatni wypowiedziaÅ‚ trener Dima Skoryy:  Wczoraj zrobiliÅ›my pierwszy krok, dziÅ› musimy postawić drugi. Zapominamy o piÄ…tkowym spotkaniu, gramy swoje, robimy to najlepiej jak potrafimy, pamiÄ™tajÄ…c, że ten klubowy znaczek na koszulce, na sercu, jest ważniejszy od nazwiska wypisanego na plecach.

ZapamiÄ™tali i zagrali, tak że kibicom nie raz i nie dwa „stawaÅ‚o serce”. Nie tylko zresztÄ… im, ale też rodzicom siatkarzy obecnym na trybunach w Spale.

A drugi mecz w Spale zaczÄ…Å‚ siÄ™ najgorzej jak tylko mógÅ‚ siÄ™ zacząć, o od prowadzenia SMS 8:1 na pierwszej,. 16:6 na drugiej przerwie technicznej, zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ wygranÄ… gospodarzy... 25:11.  O tym jak bolesna byÅ‚a ta przegrana niech Å›wiadczy fakt, iż jest to drugi z najwyżej przegranych setów w historii I-ligowych wystÄ™pów Åšlepska. Gorzej byÅ‚o tylko raz w sezonie 2011/12 kiedy przegraliÅ›my z BBTS Bielsko-BiaÅ‚a 10:25.  Gorzej już być nie mogÅ‚o. I ... nie byÅ‚o.

W secie drugim do drugiej przerwy technicznej to wyrównana gra, ale wciąż z lekkÄ… przewagÄ… gospodarzy (8:6 na pierwszej przerwie, 16:14 na drugiej). SygnaÅ‚ do ataku dali Kamil Skrzypkowski i Wojciech Winnik, którzy doprowadzili do remisu 16:16, a po dotkniÄ™ciu siatki przez  blok SMS suwalczanie wyszli na prowadzenie 17:16. Kolejne dwa punkty zdobyli jednak gospodarze i na tablicy pojawiÅ‚ siÄ™ wynik 18:17 dla SMS. ByÅ‚o to ostatnie prowadzenie spalskiej mÅ‚odzieży w tym secie. Do 20:20 trwaÅ‚a wymiana punkt za punkt. Ale po bloku Hunka i Winnika na Fornalu, autowym ataku Kochanowskiego i w bosiko Winnika na czystej siatce Åšlepsk prowadziÅ‚ 23:20, a o czas porosiÅ‚ trener gospodarzy. PomogÅ‚o, na chwilÄ™ bowiem Kwolek i Ziobrowski zmniejszyli straty do Åšlepska do jednego punktu. PierwszÄ… piÅ‚kÄ™ setowÄ… (24:22) miaÅ‚ Åšlepsk po ataku Urbanowicza. Ale i tÄ™ przewagÄ™ zniwelowali Kwolek i Kochanowski doprowadzajÄ…c do remisu 24:24. Ostanie zdanie, a  raczej dwa zdania, należaÅ‚y jednak do goÅ›ci, dla których punkty zdobyli Kochanowski zagrywkÄ… w aut i Winnik obijajÄ…c blok. Set 26:24 dla Åšlepska, a w meczu remis 1:1.

Set trzeci miaÅ‚ przebieg podobny do pierwszego. Na pierwszej przerwie 8:6 dla SMS-u, na drugiej już 16:12, a po ataku Kwolka 25:16 dla gospodarzy i ich prowadzenie w meczu 2:1. Od finaÅ‚u dzieliÅ‚ ich wówczas tylko jeden set. Jak siÄ™ okazaÅ‚o finaÅ‚ dla SMS byÅ‚ o tego jednego set za daleko.

PoczÄ…tek czwartego seta nie skazywaÅ‚ na to, że Åšlepsk zdoÅ‚a przechylić go na swojÄ… korzyść. Owszem, Åšlepsk walczyÅ‚, ale ciÄ…gle musiaÅ‚ gonić wynik (8:5 dla SMS na pierwszej przerwie). GoniÅ‚, goniÅ‚ aż dogoniÅ‚ wyciÄ…gajÄ…c z 14:15 na 16:15 na drugiej przerwie, po której w roli goniÄ…cych wystÄ™powali już gospodarze. UdaÅ‚o siÄ™ im odrobić trzypunktowÄ… stratÄ™ i doprowadzić do remisu 19:19, a po chwili 21:21. Wówczas punktowÄ… seriÄ™ goÅ›ci rozpoczÄ…Å‚ bÅ‚Ä…d Fornala (podwójne odbicie), a dwa punkty zagrywkami doÅ‚ożyÅ‚ ZapÅ‚acki i byÅ‚o 24:21. Gospodarze obronili dwa setbole, ale przy trzecim [popeÅ‚nili bÅ‚Ä…d wpadajÄ…c przy bloku w siatkÄ™. Set 25:23 dla Åšlepska i remis w meczu 2:2.

PiÄ…ty set to zdecydowana przewaga Åšlepska. Zaczęło siÄ™ od 6:1, a przy zmianie stron Åšlepsk prowadziÅ‚ już 8:3. Gospodarze gonili wynik, ale byÅ‚a to pogoÅ„ za króliczkiem, którego gonić wypadaÅ‚o, ale bez wiary że uda siÄ™ go zÅ‚apać. UdaÅ‚o siÄ™ wprawdzie zmniejszyć przewagÄ™ z 14:8 do 14:11, ale mecz zakoÅ„czyÅ‚ atak po skosie grajÄ…cego prezesa Åšlepska Wojciecha Winnika. W secie 15:11, w meczu 3:2 dla Åšlepska, a w boju o finaÅ‚ 2:2 i o tym  kto zagra z GKS Katowice o zÅ‚oto, a kto z Espadonem o brÄ…z zadecyduje piÄ…tym mecz w SuwaÅ‚kach zaplanowany na 3. maja.

- WygraÅ‚a drużyna dojrzalsza, ale powtórzenie tego wyniku przez Åšlepsk w SuwaÅ‚kach wcale nie bÄ™dzie takie proste – podsumowaÅ‚ spotkanie Jakub Bednaruk, trener PlusLigowej Politechniki Warszawskiej.

Trener Åšlepska zaÅ› dziÄ™kowaÅ‚ wszystkim zawodnikom, podkreÅ›lajÄ…c rolÄ™ jakÄ… odegrali ci, którzy byli w maÅ‚ym kwadracie. Ta szeÅ›cioosobowa grupka chwilami przekrzykiwaÅ‚a nie tylko oÅ›miu rezerwowych gospodarzy, ale także ich kibiców wyposażony w bÄ™ben i.... drewniane skrzynie przypominajÄ…ce szuflady z pokojowych mebli.

I po tym meczu sÅ‚owa uznania za obiektywne prowadzenie zawodów pod adresem sÄ™dziów PawÅ‚a Zajca (I) i Jacka Naduka (II, obaj mazowieckie).

O tym jak wielkie znaczenie miaÅ‚y te wygrane dla kibiców siatkarze przekonali siÄ™ o póÅ‚nocy z soboty na niedzielÄ™, wysiadajÄ…c z autokaru wpadli w objÄ™cia kibiców. Takiego powitania nikt siÄ™ nie spodziewaÅ‚.