W sobotę o godz. 17.00 w Krakowie,w 2. kolejce I ligi siatkarze Ślepska zagrają z beniaminkiem Hutnikiem. Będzie to 31 rywal suwalczan w historii ich występów na zapleczu ekstraklasy. To drugi obok GKS Katowice, który w 1. kolejce pokonał w Suwałkach Ślepsk 3:1, beniaminek, ale, przynajmniej teoretycznie, zdecydowanie słabszy. Do tego przeżywający problemy finansowe, co groziło nawet nieprzystąpieniem do rozgrywek.
Dla Hutnika będzie to debiut po powrocie pierwszy (w 1. kolejce z AZS Stal Nysa przełożony), po powrocie na parkiety po 22 latach, czy jednocześnie zapowiedź powrotu do lat świetności pokaże czas.
Sekcja piÅ‚ki siatkowej Hutnika Kraków powstaÅ‚a wraz z zaÅ‚ożeniem klubu a wiÄ™c w roku 1950. PoczÄ…tkowo miaÅ‚a ona charakter amatorski, jednak już w sezonie 1951/52 drużyna po raz pierwszy wystÄ…piÅ‚a w mistrzostwach okrÄ™gowych w Å»ywcu, a nastÄ™pnie wygraÅ‚a turniej eliminacyjny do ligi okrÄ™gowej w OÅ›wiÄ™cimiu.
W roku 1965 siatkarze Hutnika prowadzeni przez E. Siradzkiego wywalczyli historyczny awans do I ligi. W drużynie Hutnika wystÄ™powali wówczas tak Å›wietni zawodnicy jak: Jerzy Szymczyk, Andrzej ZabiegÅ‚o, Wiktor KobÄ™dza, czy StanisÅ‚aw StÄ™pkowicz. DziÄ™ki nim oraz kilku mÅ‚odym zawodnikom Hutnik w roku 1967 zdobyÅ‚ pierwszy medal – brÄ…z. Od tego sezonu dbano o wzmocnienia (BolesÅ‚aw Szkutnik), czego efektem byÅ‚y kolejne medale – srebrne - w sezonach: 1967/68 oraz 1968/69.
W owym czasie barwy narodowe reprezentowali: Jerzy Szymczyk oraz W. KobÄ™dza i W. Jezierski (repr. mÅ‚odzieżowa). Siatkarze Hutnika mocno zadomowili siÄ™ w ekstraklasie i na poczÄ…tku lat siedemdziesiÄ…tych prezentowali solidnÄ… formÄ™, jednak bez medali. Sukcesy odnosili zaÅ› mÅ‚odzi siatkarze prowadzeni przez Wiktora KobÄ™dzÄ™ – dwukrotne Mistrzostwo Polski w roku 1972 i 1973. Po sukcesie reprezentacji Polski na olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku (mistrzostwo olimpijskie) do drużyny Hutnika doÅ‚Ä…czyli dwaj podstawowi jej zawodnicy: BronisÅ‚aw Bebel i Marek Karbarz. Tym sposobem w sezonie 1977/78 Hutnik zdobyÅ‚ już trzeci srebrny medal MP. Chociaż w sezonie 1983/84 Hutnik spadÅ‚ z ekstraklasy, szybko znaleziono sposób na rozwiÄ…zanie niekorzystnej sytuacji i rok później Hutnik ponownie znalazÅ‚ siÄ™ w najwyższej klasie, a w sezonie 1985/86 wywalczyÅ‚ kolejny brÄ…zowy medal MP.
KoÅ„cówka lat osiemdziesiÄ…tych to najwspanialszy okres w historii sekcji. DrużynÄ™ objÄ…Å‚ trener Jerzy Piwowar. Pozyskano również nowych, znakomitych zawodników m.in. Roberta Ratajczaka, Marka Fornala, Ryszarda Jurka, Andrzeja Martyniuka, którzy w sezonie 1986/87 zdobyli po raz piÄ…ty srebrny medal MP. TworzyÅ‚ siÄ™ zespóÅ‚, który wreszcie ziÅ›ciÅ‚ marzenia o mistrzostwie kraju. NadszedÅ‚ sezon 1987/88, w którym Hutnik okazaÅ‚ siÄ™ lepszym od m.in Stali Stocznia, Resovii czy Legii i po raz pierwszy wywalczyÅ‚ tytuÅ‚ Mistrza Polski. Sukces ten osiÄ…gnÄ™li: Ryszard Jurek, Robert Ratajczak, Andrzej Martyniuk, ZdzisÅ‚aw JabÅ‚oÅ„ski, WacÅ‚aw Golec, Marek Topór, Jerzy PaweÅ‚ek, Marek Fornal, Roman Szczerbik, Jacek SzerszeÅ„, Grzegorz Bogusz, Wadim Dyba oraz trenerzy: Jerzy Piwowar i Jacek SaÅ„ka (asystent). Siatkarze Hutnika również w roku nastÄ™pnym potwierdzili swÄ… dominacjÄ™ na parkietach Polski. Należy zaznaczyć że Hutnik znakomicie zagraÅ‚ w play-off, gdzie startujÄ…c z czwartego miejsca pokonaÅ‚ Stal StoczniÄ™, by w finale wygrać z AZS Olsztyn (3:0 – Kraków oraz 3:0 i 0:3 – Olsztyn). W tym samym roku Hutnik zdobyÅ‚ również Puchar Polski.
W kolejnym sezonie nie udaÅ‚o siÄ™ obronić tytuÅ‚u mistrza Polski i Hutnicy musieli zadowolić siÄ™ srebrem uznajÄ…c wyższość AZS CzÄ™stochowa. Po sezonie 1989/90 z zespoÅ‚em rozstaÅ‚ siÄ™ trener Jerzy Piwowar (Tunezja) oraz kilku czoÅ‚owych zawodników: Ryszard Jurek, Jacek SzerszeÅ„, Marek Fornal. W tej sytuacji nowemu trenerowi – Jerzemu Skorupie – trudno byÅ‚o nawiÄ…zać do poprzednich medalowych sukcesów, co potwierdzaÅ‚o siÄ™ w wynikach – VI miejsce po sezonie 90/91 i w sezonie 1991/92 spadek do ówczesnej serii B, a w sezonie 1992/93, mimo utrzymania siÄ™ w serii ,B zarzÄ…d podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o wycofaniu drużyny z rozgrywek centralnych.
Sekcja piÅ‚ki siatkowej Hutnika jest jednÄ… z najbardziej zasÅ‚użonych sekcji klubu. Należy wspomnieć również o udanych wystÄ™pach w europejskich pucharach. Do najbardziej spektakularnych wystÄ™pów trzeba zaliczyć zwyciÄ™skÄ… konfrontacjÄ™ w roku 1978 z tureckim zespoÅ‚em Muhafisgucu Ankara w PZP 3:0 i 3:1, i awans do najlepszej ósemki Europy tych rozgrywek. Jednak najbardziej pamiÄ™tny byÅ‚ rok 1988 i start Hutnika w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych. Po wyeliminowaniu SokoÅ‚a WiedeÅ„ 2:3 (8,-14,-14,8,-11) i 3:0 (5,4,6) Hutnik wylosowaÅ‚ jednÄ… z najlepszych drużyn Europy – Panini Modena (WÅ‚ochy). Pierwszy mecz odbyÅ‚ siÄ™ w Krakowie i owiaÅ‚ caÅ‚Ä… PolskÄ™ sensacyjnÄ… wiadomoÅ›ciÄ…. Hutnicy zagrali życiowÄ… partiÄ™ i rozgromili faworytów 3:0. We WÅ‚oszech niestety nie udaÅ‚o siÄ™ zdobyć 25 „maÅ‚ych” punktów wystarczajÄ…cych do awansu.
UKS Hutnik Kraków jest kontynuatorem tradycji siatkarskich KS Hutnik Kraków. Po rozwiÄ…zaniu sekcji hutniczej, wszyscy zawodnicy oraz grupy mÅ‚odzieżowe przeszÅ‚y pod opiekÄ™ specjalnie do tego celu powoÅ‚anego nowego klubu UKS Dobry Wynik.
W roku 2011 doszÅ‚o do porozumienia miÄ™dzy Nowym Hutnikiem 2010 (sekcja piÅ‚ki nożnej) i Dobrym Wynikiem, i drużyna zostaÅ‚a zgÅ‚oszona do rozgrywek III ligi pod nazwÄ… UKS Hutnik Dobry Wynik Kraków. W sezonie 2011/2012, gdy drużyna Hutnika zajęła 4. miejsce w III lidze maÅ‚opolskiej, skÅ‚adaÅ‚a siÄ™ gÅ‚ównie z wychowanków i juniorów. Już w kolejnym sezonie zespóÅ‚ wywalczyÅ‚ awans do II ligi, wygrywajÄ…c wszystkie mecze w turniejach barażowych. W sezonie 2013/2014 nasza drużyna jako beniaminek II ligi uplasowaÅ‚a siÄ™ na trzeciej pozycji w koÅ„cowej tabeli – tu należy nadmienić, iż skÅ‚ad drużyny w dalszym ciÄ…gu opieraÅ‚ siÄ™ gÅ‚ównie na wychowankach.
W sezonie 2014/2015 celem drużyny byÅ‚ awans do 1 ligi. W decydujÄ…cym o awansie meczu Hutnik pokonaÅ‚ Czarnych RzÄ…Å›nia 3:1, i tym samym po 22 latach powróciÅ‚ na pierwszoligowe parkiety.