21.03.2021

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Ślepsk Malow Suwałki 3:1. Oklaski za pierwszą partię

Pierwszy mecz play-off PlusLigi suwalski zespół zaczął znakomicie, w hali "Azoty" rozbił mistrza Polski 25:17. W następnych trzech setach zdecydowanie górował już jednak faworyt z Kędzierzyna-Koźla.

W rywalizacji pierwszej drużyny po rundzie zasadniczej z ósmÄ… trudno o niespodzianki, ale kibice Åšlepska Malowu po cichu na takÄ… liczyli. PrzesÅ‚anek byÅ‚o kilka. PierwszÄ… byÅ‚o to, że już w styczniu podopieczni Andrzeja Kowala mocno postawili siÄ™ mistrzowi. Także przegrali 1:3, ale po zaciÄ™tych setach, w których ulegli 24:26, 24:26, 25:23, 23:25. Po drugie ZAKSA miaÅ‚a prawo być zmÄ™czona fizycznie, wyczerpana psychicznie i mogÅ‚a mieć zajÄ™te gÅ‚owy ważniejszym celem, ponieważ jeszcze w miniony czwartek graÅ‚a mordercze spotkanie póÅ‚finaÅ‚u Ligi Mistrzów w Kazaniu, a już w najbliższÄ… Å›rodÄ™ czeka jÄ… spotkanie rewanżowe z Zenitem, którego pokonaÅ‚a 3:2.

Nadzieje na sprawienie niespodzianki przez siatkarzy suwalskiej drużyny, co pokazał pierwszy set niedzielnego spotkania, wydawały się uzasadnione. Ślepsk Malow po ataku Barłomieja Bołądzia i kapitalnych zagrywkach Cezarego Sapńskiego prowadził 3:0 i powiększał przewagę, a zawodnicy Nikoli Grbicia zaczęli usztywnieni i z ołowianymi nogami.

Dobrze przyjmowali Mateusz Czunkiewicz, Marcin WaliÅ„ski oraz Tomas Rousseaux i Josh Tuaniga mógÅ‚ urozmaicać repertuar ataku, grać i na niezawodnego BartÅ‚omieja BoÅ‚Ä…dzia, i na Å›rodkowych z wyszczególnieniem Andreasa Takvama, i na skrzydÅ‚a. Do skutecznych ataków zawodnicy Andrzeja Kowala doÅ‚ożyli cztery serwisowe asy i kilka bloków. Odjechali na 17:10 i na placu pojawili siÄ™ Kevin Klinkenberg oraz Patryk Szwaradzki, który daÅ‚ bardzo dobrÄ… zmianÄ™. BiaÅ‚o-Niebiescy nie zwalniali tempa, wygrali seta z oÅ›miopunktowÄ… przewagÄ….

- ZAKSA długo wchodziła w ten mecz, a my realizowaliśmy taktykę - opowiada Cezary Sapiński, środkowy Ślepska Malowu.

- To byÅ‚ bardzo dobry set w naszym wykonaniu - potwierdza Anrzej Kowal, trener suwalskiej drużyny. - Tak znacznÄ… przewagÄ™ zrobiliÅ›my Å›wietnÄ… zagrywkÄ…, której konsekwencjÄ… byÅ‚ dobry atak. PostawiliÅ›my siÄ™ mistrzom Polski na tyle, na ile byÅ‚o nas stać.

W drugim secie ZAKSA, a najczęściej Aleksander Śliwka, strasznie męczyła serwisami Tomasa Rousseau, sama zaczęła lepiej przyjmować i blokować, w obronie dwoił się i troił Paweł Zatorski i gospodarze od 4:2 długo utrzymywali 2-3 punktową przewagę aż odjechali na 15:10.

Andrzej Kowal dokonywaÅ‚ nawet potrójnych zmian - na rozegranie wchodziÅ‚ Kacper Gonciarz, na przyjÄ™cie Kewin Klinkenberg i do ataku Patryk Szwardzki - ale na nic to siÄ™ zdaÅ‚o. ZAKSA wygraÅ‚a seta 25:16 i wyrównaÅ‚a stan meczu na 1:1.

Z boku wyglÄ…daÅ‚o to tak, że Åšlepsk Malow, mocno zadowolony ze zrealizowania celu, jakim byÅ‚ awans do play-off, uznaÅ‚, że już wygranie seta z póÅ‚finalistÄ… Ligi Mistrzow jest speÅ‚nieniem marzeÅ„.

- Przyjecie zaczęło nam siadać, a oni coraz mocniej kopali zagrywkÄ… - tÅ‚umaczy Cezary SapiÅ„ski. - Jak podasz im rÄ™kÄ™, to z tak klasowymi rywalami nie masz już szans. W dodatku w ataku z biegiem czasu znowu brakowaÅ‚o nam lewego skrzydÅ‚a.

Ostatnie dwa sety miaÅ‚y badzo podobny przebieg do drugiego. Po w miarÄ™ wyrównych poczÄ…tkach, ZAKSA zaczynaÅ‚a uciekać. W trzeciej części (znowu 25:16) jej bochaterem byÅ‚ czÄ™sto uruchamiany przez Beniamina Toniuttiego Å›rodkowy David Smith, uznany za MVP spotkania.

W czwartym secie, od momentu w którym ZAKSA prowadziÅ‚a 20:13 nadzieje w nasze serca wleli jeszcze rezerwowi Åšlepska. Po dograniach Kacpra Gonciarza skutecznie atakowaÅ‚ Kevin Klinkenberg, potem Patryk Szwaradzki, a na zagrywce bÅ‚ysnÄ…Å‚ Marcin WaliÅ„ski. Po jego kolejnym serwisie na tablicy pojawilo siÄ™ 21:20, ale video-challenge wykazaÅ‚, że tym razem nie byÅ‚o asa, ale minimalny aut i wynik zostaÅ‚ zwerykowany na 22:19. Nadzieje prysÅ‚y, ZAKSA wygraÅ‚a 25:21 i mecz 3:1.

- Zmiany byÅ‚y wymuszone, ale rezerwowi ze Szwaradzkim na czele, bo rozegraÅ‚ on dobre zawody, robili co mogli - mówi Andrzej Kowal. - Granie z tak klasowym rywalem to dla nas wszystkich nagroda za udany sezon. To jeszcze nie koniec. Przed nami rewanż, w którym musimy zagrać odważnie, bombardować przeciwnika zagrywkÄ…. Grozi to tym, że popeÅ‚nimy wiÄ™cej bÅ‚Ä™dów wÅ‚asnych, ale z takim rywalem trzeba grać odważnie.

Rewanżowy mecz play-off Ślepsk Malow - ZAKSA Kędzierzyn Koźle w hali Suwwalki Arena zostanie rozegrany w niedzielę 28 marca o godz. 14.45

Wojciech Drażba, TM

Wyniki pierwszych spotkań:

O miejsca 1 – 8

Niedziela, 21.03.

ZAKSA KÄ™dzierzyn-Koźle – MKS Åšlepsk-Malow SuwaÅ‚ki 3 : 1 (17:25, 25:16, 25:16, 25:21)

MVP: David Smith (ZAKSA)

ZAKSA: Kaczmarek (15), Kochanowski (6), Toniutti, Åšliwka (16), Semeniuk (14), Smith (11) – Zatorski(libero) oraz Kluth (3), Prokopczuk, Rejno(1)

Åšlepsk: WaliÅ„ski (11), Rousseaux (9), BoÅ‚Ä…dź (16), Takvam (4), SapiÅ„ski (13), Tuaniga – Czunkiewicz (libero) oraz Szwaradzki (5), Klinkenberg (1), Warda, Rudzewicz, Gonciarz

STATYSTYKI:

ZAKSA/Åšlepsk

Czas trwania meczu:

96 minut (24+22+23+27 )